Rola suplementów w diecie
Nawet najzdrowsza dieta nie gwarantuje, że dostarczymy do organizmu pełną dawkę minerałów i witamin. Istnieje bowiem sporo czynników, które mają bezpośredni wpływ na przyswajanie składników odżywczych. Zaliczamy do nich na przykład:- poziom stresu,
- intensywność treningów,
- wiek,
- choroby przewlekłe,
- jakość spożywanych produktów.
Kiedy warto włączyć suplementację?
Czasami suplementacja może być konieczna bez względu na jakość diety. Doskonałym przykładem jest witamina D - jej niedobory w klimacie umiarkowanym zdarzają się bardzo często, zwłaszcza na przełomie jesieni i zimy.Kto jeszcze może potrzebować dodatkowej suplementacji?
- osoby starsze
- kobiety w ciąży
- wegetarianie / weganie
- sportowcy

Warto dodać, że nie powinno się suplementować poszczególnych witamin i składników mineralnych, jeśli nie ma takiej potrzeby. Suplementacja "na wszelki wypadek" nie zawsze jest bezpieczna. Nadmiar m.in. witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E i K) może być szkodliwy. Jeśli chcesz przyjmować suplementy, wykonaj podstawowe badania i skonsultuj wyniki z lekarzem - pomoże ci dobrać ewentualne preparaty, w odpowiednich dawkach.
Suplementy nie zastąpią zdrowej diety!
Nie można traktować suplementów jako zamiennika zbilansowanej diety. Powinno się je stosować wyłącznie jako uzupełnienie zdrowego menu. Żadne kapsułki nie będą w stanie dostarczyć odpowiedniej ilości antyoksydantów czy błonnika do organizmu. Nawet gdy powinieneś przyjmować suplementy, nie możesz zrezygnować z dbania o wysoką jakość codziennych posiłków.Zdecydowanie najlepsze efekty przynosi połączenie zdrowego odżywiania z dobrze dobraną suplementacją - nie tylko do stanu zdrowia, ale też wieku i stylu życia. Klucz do zdrowia to:
- zrównoważona dieta,
- systematyczne badania,
- indywidualne podejście do potrzeb organizmu
- dobrze dobrana suplementacja.