Od 30 maja 2025 r. wchodzi w życie przełomowa nowelizacja ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Dzięki niej każdy świadek zdarzenia może legalnie podać leki ratujące życie, które znajdują się w posiadaniu osoby poszkodowanej - w tym glukagon, niezbędny w leczeniu ciężkiej hipoglikemii. To rewolucyjna zmiana, która radykalnie zwiększa bezpieczeństwo osób z cukrzycą, szczególnie dzieci i młodzieży, które mogą doświadczyć gwałtownego spadku poziomu cukru we krwi w szkole, na wycieczce czy w domu.
Czym jest glukagon i kiedy się go podaje?
Glukagon (np. preparat GlucaGen) to lek stosowany w stanach ciężkiej hipoglikemii, czyli wtedy, gdy poziom glukozy we krwi spada do niebezpiecznie niskiego poziomu, a osoba traci przytomność lub nie jest w stanie przełykać.
Do najczęstszych objawów hipoglikemii należą:
drżenie rąk i mięśni,
nagłe osłabienie i zawroty głowy,
dezorientacja, trudności z koncentracją,
silne uczucie głodu i niepokoju,
pocenie się, mrowienie twarzy,
poziom cukru < 55 mg/dl (3,05 mmol/l) tj. klinicznie istotna hipoglikemia.
W takiej sytuacji natychmiastowe podanie glukagonu domięśniowo może uratować życie.
Każdy może pomóc - nauczyciel, opiekun, przechodzień
Dzięki nowym przepisom:
nie trzeba mieć przeszkolenia medycznego, by legalnie podać Glukagon,
nie ponosisz odpowiedzialności karnej, jeśli działasz w dobrej wierze (zgodnie z art. 26 Kodeksu karnego),
wystarczy, że lek znajduje się w plecaku, torbie czy kieszeni poszkodowanego.
To oznacza, że każdy - od nauczyciela w klasie, przez opiekuna na wycieczce, aż po przechodnia w parku - ma prawo i możliwość uratować życie osobie z cukrzycą. Hipoglikemia (zbyt niski poziom cukru we krwi) może zdarzyć się zarówno dzieciom, jak i osobom dorosłym! Ciężkie niedocukrzenie może trafić się osobie chorującej na cukrzycę i stosującej na co dzień insulinę, której działanie polega na obniżaniu poziomu cukru we krwi.
Pierwsza pomoc to już nie tylko masaż serca
Nowa definicja pierwszej pomocy obejmuje nie tylko klasyczne czynności jak:
masaż serca,
tamowanie krwotoków,
pozycja boczna bezpieczna,
ale także podanie leków przepisanych lub przypisanych pacjentowi, np.:
glukagonu (cukrzyca),
adrenaliny (anafilaksja),
inhalatora (astma),
leków przeciwdrgawkowych.
Nie bądź obojętny - Twoja reakcja ma znaczenie!
Kiedy liczą się sekundy, to Ty możesz uratować komuś życie. Zauważyłeś osobę nieprzytomną? Podejrzewasz hipoglikemię? Nie czekaj - dzwoń po karetkę (999) i działaj od razu. Jeśli masz dostęp do glukagonu - użyj go. Dziś prawo jest po Twojej stronie. Twoja odwaga to czyjeś życie.
Instrukcja obsługi Glukagonu - jak pomóc diabetykowi?
Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!
Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Najnowsze komentarze
[1]
Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.
~Aleksander IP: 188.117.183.xxx
(2025-06-09 23:29:08)
A skąd pewność że przypadkowy ratujący nie pomyli pena z insuliną z glukagonem i zamiast pomóc zaszkodzi?
mojacukrzyca.org - Artykuły: Glukagon w Twoich rękach - nowelizacja ustawy o ratownictwie medycznym ratuje życie! Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.