Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Dexcom G7

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
DiABEtyK

Miesięcznik DiABEtyK, maj 2025, nr 5 (351)

źródło: magazyn DiABEtyK, dodano: 6 maja 2025 r.


Diabetyk

Ważną częścią życia z cukrzycą jest realizowanie celów terapeutycznych i zdrowotnych. Jednak to tylko jakiś fragment codzienności, na którą składa się przecież mnóstwo innych spraw, zadań, obowiązków itd. I trzeba to wszystko jakoś łączyć, zgrywać, wszystkiemu poświęcać uwagę. A to może powodować stres, wpływając na wyrównanie cukrzycy, regularne przyjmowanie leków i motywację. Sposobem na opanowanie stresu, poprawę koncentracji i samopoczucia jest mindfulness - praktyka skupienia uwagi na chwili obecnej w sposób świadomy i nieoceniający. O jej zastosowaniu w życiu z cukrzycą piszemy w numerze 5, który właśnie trafił do obiegu.

Nie tylko stres może nieco komplikować zarządzanie chorobą, ale też dodatkowe schorzenia, sytuacje życiowe itp. Czyli zmienność przebiegu jest charakterystyczną cechą cukrzycy. Celem leczenia, na każdym etapie, jest dążenie do optymalizacji terapii, pozwalającej na normalne życie, w którym choroba jest tylko jego częścią, a nie dyktatorem. Podejście takie umożliwia współczesna medycyna oraz farmakologia, dające lekarzom silny oręż, który można dostosowywać do zmieniających się uwarunkowań zdrowia u danego pacjenta.

Trend znaczącej indywidualizacji leczenia jest preferowaną formą opieki, wskazaną w zaleceniach towarzystw diabetologicznych. O tych najnowszych wytycznych, dotyczących wyboru i korygowania terapii również przeczytacie w piątce.

Osobom, które są wrażliwe na wszechobecne w przyrodzie alergeny, bardzo polecamy artykuł, w którym przedstawiamy (dla lepszego rozeznania się w szerokim asortymencie preparatów) przegląd antyalergicznych kropli do oczu, które uśmierzą część objawów nadwrażliwości na pyłki roślin.

Gdzie kupić DiABEtyKA?

Magazyn DiABEtyK dostępny jest w wybranych salonach Empik, a także za darmo w wybranych aptekach (spis znajdziesz tutaj). Gazetę można kupić w prenumeracie - z dostawą do domu (to opcja najkorzystniejsza). O warunkach prenumeraty przeczytasz tutaj. Pojedyncze numery możesz kupić także w sklepie internetowym.

Spis treści

DiabetykPOCZYTALNIA
Lek na lepsze krążenie
Wskaźnik WHR a wskaźnik BMI
Rola IG w chorobach przewlekłych
Cukrzyca typu 1 a flozyny
Gliptyny a funkcje poznawcze
TEMAT NUMERU
Wybór terapii w cukrzycy typu 2
ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
Kwasica ketonowa a ketoza
Piramida życia w zgodzie z cukrzycą (cz. 36) - Mindfulness w życiu z cukrzycą
Skutecznie kontroluję glikemię po posiłku
POD LUPĄ
Otyłość dewastuje zdrowie i życie
Fitozwiązki wspierające zdrowie (cz. 3)
Piekące, łzawiące, zaczerwienione...
LEKARZ ODPOWIADA
Czy dieta keto będzie dla mnie dobra?
ZDROWO ŻYWIENIOWO
Ryby mają głos!
Przepisy
BLIŻEJ NATURY
Wrotycz pospolity
ZADBAJ O SIEBIE
ABC kosmetyków do twarzy

TEMAT NUMERU
Wybór terapii w cukrzycy typu 2
W leczeniu cukrzycy typu 2 istotne są zachowania związane ze zdrowym stylem życia, edukacja i wsparcie w zakresie samokontroli, społeczne uwarunkowania zdrowia oraz unikanie inercji terapeutycznej (sytuacji, gdy pomimo braku pozytywnych efektów terapii, nie zwiększa się dawek leków, nie dodaje kolejnego leku).

Przy wyborze terapii obniżającej poziom glukozy, w celu osiągnięcia zindywidualizowanych celów glikemicznych, zaleca się wspólne - lekarza i pacjenta - podejmowanie decyzji. Istotne tu są takie kwestie, jak: skuteczność obniżania glukozy, profil skutków ubocznych, dostępność na rynku i przystępność cenowa, a także ryzyko hipoglikemii i obciążenia dla pacjenta związane z terapią.

Ponieważ cukrzyca typu 2 jest chorobą postępującą, utrzymanie docelowych glikemii często wymaga terapii skojarzonej. Zalecenia mówią o stopniowym dodawaniu leków do metforminy w celu utrzymania prawidłowych wartości HbA1c.

Zaletą tego rozwiązania jest możliwość jasnej oceny pozytywnych i negatywnych skutków nowych leków oraz zmniejszenie potencjalnych działań niepożądanych i kosztów.

ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
Mindfulness w życiu z cukrzycą
Kluczową potrzebą w codziennym życiu z cukrzycą jest skupienie na realizacji celów terapeutycznych i zdrowotnych. W dzisiejszym świecie jesteśmy mocno przebodźcowani, a wielość zmian doświadczanych na co dzień może wpływać na utratę uważności, co w konsekwencji może mieć negatywny wpływ na wyrównanie cukrzycy, regularne podawanie leków i motywację. W psychologii pozytywnej dużo uwagi poświęca się mindfulness, czyli uważności.

Mindfulness to praktyka skupienia uwagi na chwili obecnej w sposób świadomy i nieoceniający. To świadome zatrzymanie się, a następnie uruchomienie zmysłów do obserwacji siebie (co czuję? co myślę? jak to odczuwam w ciele?) i otaczającego świata. Polega na pełnym i świadomym zauważaniu swoich doświadczeń, myśli, uczuć, oraz otoczenia bez automatycznego reagowania czy przywiązywania się do nich.

Regularne praktykowanie mindfulness pomaga zmniejszyć stres, poprawić koncentrację i zwiększyć samoświadomość. U osób z cukrzycą może być narzędziem do redukcji hormonów stresu, a w konsekwencji i hiperglikemii.

POD LUPĄ
Piekące, łzawiące, zaczerwienione...
Wraz z wiosennym przebudzeniem się przyrody do życia rozpoczyna się najtrudniejszy czas dla alergików - okres pylenia traw, kwiatów i drzew. Zaczerwienione spojówki, nasilone łzawienie, piekące, przeczulone na światło oczy, a także uciążliwy świąd i obrzęk powiek - to najczęstsze objawy reakcji alergicznych.

Sezonowe zapalenie spojówki wywołane przez nadwrażliwość na alergeny można łagodzić za pomocą środków miejscowo obkurczających naczynia krwionośne, leków hamujących uwalnianie histaminy, doustnych preparatów przeciwalergicznych lub naturalnych wyciągów o działaniu przeciwzapalnym.

Popularnym sposobem na uśmierzanie objawów alergicznego zapalenia spojówki jest przepłukiwanie oczu wywarem z ziół mających działanie przeciwzapalne takich jak: świetlik, nagietek, kolendra, koper włoski czy czarna herbata. Oprócz gwarantowanego efektu zmniejszającego stany zapalne, jest to metoda mechaniczna sprzyjająca wypłukiwaniu drażniącego alergenu z worka spojówkowego. Do tego celu można również wykorzystać chłodny, jałowy roztwór soli fizjologicznej bądź tzw. sztuczne łzy (koniecznie bez konserwantów!), które ponadto wspomogą odbudowę naturalnej bariery oka.

LEKARZ ODPOWIADA
Czy dieta keto będzie dla mnie dobra?
Jak zredukować masę ciała? To pytanie, na które nie ma łatwej odpowiedzi. Reklamowane są diety cud, niektóre o wyszukanych zasadach. Trzeba jednak pamiętać, że jakakolwiek dieta, która prowadzi do redukcji masy ciała musi oznaczać obniżenie kaloryczności. Właściwie co roku dokonywane są przeglądy i oceny różnych modeli żywieniowych.

Brany jest w nich pod uwagę szereg cech pod kątem ich skuteczności i zdrowotności. Czołowe miejsca diet w rankingu zajmują od lat te same modele żywieniowe, zmieniają się tylko ich pozycje, w zależności od przyjętych kryteriów.

W kategorii efektywności wyróżniono dietę fleksitariańską. Dieta śródziemnomorska zyskała uznanie jako łatwa w prowadzeniu i w ocenie ogólnej wygrała. W kategorii dieta dobra dla serca wyróżniono: DASH, fleksitariańską oraz dietę Ornisha. Dla osób z cukrzycą sugerowano dietę śródziemnomorską lub fleksitariańską. Dieta wegetariańska zajmuje miejsce, w pierwszej dziesiątce, a dieta Paleo 31. Raczej krytyczne opinie uzyskały wysokobiałkowa dieta Ducana oraz dieta ketogeniczna. Szczególnie ta ostatnia, w której węglowodany niemal całkowicie zastąpiono tłuszczami, budzi duże kontrowersje. Z jednej strony można wykazać jej skuteczność w redukcji masy ciała i obniżeniu glikemii. Z drugiej strony, ta skuteczność odchudzania nie jest istotnie większa w porównaniu z dietą ubogotłuszczową, powszechnie uważaną za zdrową.

ZDROWO ŻYWIENIOWO
Ryby mają głos!
Ryby to doskonałe źródło nie tylko słynnych kwasów omega-3, ale i dobrze przyswajalnego białka (w tym kolagenu), witamin (przede wszystkim d3) oraz soli mineralnych. Ich jedzenia nie zastąpi żadna tabletka z tranem. Powinni o tym pamiętać wszyscy, a przede wszystkim osoby z cukrzycą.

Białko w świeżym mięsie ryb stanowi 13-24% i jest przyswajalne w ponad 90%. To bardzo dobry wynik. Znaczną część tych białek stanowi kolagen - główne białko tkanki łącznej. Charakteryzuje się wysoką odpornością na rozciąganie i stanowi główny składnik skóry i ścięgien, odpowiada za produkcję mazi w stawach, stan chrząstek stawowych oraz wypełnia rogówkę oka, gdzie występuje w formie krystalicznej.

Kolagen jest jednym z najważniejszych białek w ludzkim organizmie - stanowi 30% całkowitej masy białka i 70% masy białek skóry. Niestety, jego synteza spada wraz z wiekiem, począwszy od 25. roku życia. Jeśli jego braki nie są uzupełniane z pożywieniem, dochodzi do utraty gęstości skóry, jej przesuszenia i pojawienia się zmarszczek.
Zapraszamy na stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.


reklama




Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!




Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - DiABEtyK: Miesięcznik DiABEtyK, maj 2025, nr 5 (351)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.



Eversense E3

Bądź z nami!
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2025 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 21 maja 2025 r.

Zadaj pytanie on-line