FreeStyle Libre to system monitorowania stężenia glukozy przeznaczony dla osób z cukrzycą od 4. roku życia. Mogą z niego korzystać także kobiety w ciąży oraz inni chorzy z zaburzeniami glikemii (np. w stanach przedcukrzycowych, nawracających hipoglikemiach w zaburzeniach hormonalnych lub metabolicznych). System składa się z sensora aplikowanego na skórę, który mierzy stężenie glukozy oraz z czytnika - który sczytuje dane z sensora w sposób bezprzewodowy. Oprócz standardowego czytnika dane może zbierać także smartfon, dzięki zainstalowaniu na nim aplikacji mobilnej - FreeStyle LibreLink. System dzięki innowacyjnym rozwiązaniom realizuje podstawowy cel leczenia cukrzycy, tj. zapobieganie rozwojowi przewlekłych powikłań cukrzycy.

Rekomendacje ekspertów
Eksperci z Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego rekomendują zastosowanie FreeStyle Libre jako systemu monitorowania poziomu glikemii u pacjentów z cukrzycą typu 1 i 2. Wniosek został oparty na podstawie badań klinicznych oraz dowodów naukowych i doświadczeń praktyki lekarskiej. Eksperci wskazują, że system wspomaga leczenie i pomaga osiągnąć podstawowy cel leczenia cukrzycy, którym jest zapobieganie rozwojowi przewlekłych powikłań cukrzycy. Jego realizacja opiera się m.in. na funkcji edukacyjnej - pacjenci muszą mieć świadomość, że bieżące monitorowanie stężenia glukozy we krwi jest integralną częścią poprawnego leczenia cukrzycy, która wymaga dużej samokontroli - wielu chorych musi poddać się badaniu stężenia glukozy nawet 10 i więcej razy dziennie. To działanie czasochłonne, inwazyjne, bolesne i dyskomfortowe (wymagają ciągłej kontroli czasu, bolesnego kłucia palców)
Dzięki systemowi FreeStyle Libre chorzy na cukrzycę częściej przestrzegają wytycznych dotyczących monitorowania poziomu glikemii niż w przypadku pomiarów wykonywanych metodą tradycyjną - średnio 15,1 razy na dobę, podczas gdy pacjenci dokonujący pomiarów glukometrami - przeprowadzali 5-6 pomiarów na dobę. |
Kwestionariusze jakości życia wskazują na bezbolesność pomiarów, większą ilość informacji o zmianie glikemii, co z kolei pozwala choremu na samodzielne wyciąganie wniosków i wprowadzanie pozytywnych zmian - np. diety, wysiłku fizycznego, etc. Uczestnicy badań wskazywali ponadto zwiększenie świadomości ryzyka hipoglikemii, poczucia bezpieczeństwa i prywatności, jakie dawało im urządzenie - System FreeStyle Libre dostarcza dwie bardzo ważne informacje poza aktualną wartością stężenia glukozy. Na ekranie odbiornika w postaci wykresu przedstawione są wyniki glikemii z ostatnich 8 godzin oraz, za pomocą strzałek, trendy i tempo zmian wartości glikemii. Uwzględnienie tych informacji powinno spowodować modyfikację postępowania terapeutycznego w danym momencie (...) właściwa interpretacja trendów przez pacjentów powinna pozwolić na zmniejszenie częstości występowania hipo- i hiperglikemii, zmniejszenie zmienności glikemii oraz wydłużenie czasu pozostawania w zakresie docelowych wartości glikemii - czytamy w opini ekspertów.

Polskie Towarzystwo Diabetologiczne wskazuje, że FreeStyle Libre jako jedyny system na rynku przedstawia analizę danych w międzynarodowym standardzie analizy danych AGP (Ambulatory Glucose Profile), który pozwala na wizualizację zmian stężeń glukozy w uśrednionym dniu życia pacjenta, co pozwala na identyfikację wzorców glikemii i właściwą edukację pacjenta (tj. zrozumieć, jak codzienne aktywności wpływają na zmiany stężenia glukozy); specjalistom na bardziej precyzyjną ewaluację procesu terapeutycznego oraz ustalenie optymalnych dalszych celów terapeutycznych.
Ponadto od drugiej połowy 2018 r. pacjenci stosujący system FreeStyle Libre mogą skorzystać z innowacyjnych rozwiązań cyfrowych, które jeszcze bardziej ułatwiają proces terapeutyczny:
- FreeStyle LibreLink - dzięki tej aplikacji na smartfonie możliwe jest zrezygnowanie z czytnika i poboru wyników pomiaru tylko i wyłącznie za pomocą smartfona. Dzięki temu rozwiązaniu chory nie musi mieć przy sobie dodatkowego urządzenia, a do pomiarów wystarczy mu sam smartfon, który większość osób nosi zawsze przy sobie.
- Free Style LibreLinkUp - aplikacja dla bliskich osób chorych na cukrzycę. Umożliwia im zdalne monitorowanie odczytów stężenia glukozy lub zaalarmowania, jeśli wynik się nie pojawi (w aplikacji można dodać powiadomienie).
- FreeStyle LibreView - aplikacja oparta na chmurze, do której trafiają wyniki odczytu. Dzięki temu informacje mogą zostać udostępnione lekarzowi i pielęgniarce.

Korzyści terapeutyczne dla pacjentów ze stosowania systemu FreeStyle Libre:
- sensor dokonuje pomiaru stężenia glukozy przez okres 14 dni;
- pomiar glikemii bez nakłuwania palca - dzięki temu chorzy częściej dokonują pomiaru, a ponadto zostaje obniżone zużycie pasków do kontroli poziomu cukru we krwi o ponad 90%;
- wykonanie odczytu w sposób dyskretny, przez ubranie - to komfortowe rozwiązanie, wychodzące naprzeciw oczekiwaniom pacjentów i ich rodzin, zapewniające zachowanie prywatności i zmniejszenie stygmatyzacji chorych;
- system FreeStyle Libre jest łatwiejszy i wygodniejszy w użytkowaniu, w porównaniu do testów paskowych, co z kolei przekłada się na częstsze pomiarów (ponad 3-krotny wzrost) i lepszą kontrolę poziomu glikemii;
- brak konieczności kalibracji systemu za pomocą nakłuwania palca;
- komputerowe oprogramowanie umożliwiające generowanie raportów (tj. historii stężeń glukozy)
- możliwość generowania raportów w standardzie AGP;
- strzałki trendu określające, czy stężenie glukozy rośnie, czy spada wraz z oceną dynamiki trendu, co w znaczący sposób ułatwia określenie ryzyka hipoglikemii w najbliższych godzinach, dzięki czemu chorzy uczą się także reakcji swojego organizmu np. na określoną dietę, wysiłek fizyczny etc.
- możliwość pomiaru na czytniku, bezpośrednio z krwi, stężenia glukozy, za pomocą pasków dostępnych na polskim rynku, które są refundowane i ciał ketonowych;
- pełen serwis FreeStyle Libre dla pacjentów korzystających z systemu (bezpłatna gwarancja/wymiana, bezpłatna infolinia).
Pełna opinia ekspertów nt. systemu FreeStyle Libre jest dostępna tutaj.