Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Dexcom G7


Witaj MiniMed! - TV śniadaniowa na YouTube! Na żywo w niedzielę od godz. 11.30

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Rzucenie palenia a cukrzyca typu 2

Artykuł sponsorowany, dodano: 10 lipca 2025 r.


Cukrzyca typu 2 to choroba cywilizacyjna, na którą - według danych z 2023 roku - choruje w naszym kraju około 3 milionów osób. Niestety nie ulega wątpliwości, że na przebieg tej choroby wpływ ma również palenie. Dlatego z perspektywy osób, które palą i cierpią na cukrzycę, rzucenie palenia jest bardzo ważne.

Palenie a ryzyko cukrzycy

Badania dowodzą, że aktywne palenie w znacznym stopniu zwiększa ryzyko wystąpienia stanu przedcukrzycowego, a także cukrzycy typu 2. To samo dotyczy osób, które z medycznego punktu widzenia są palaczami biernymi, a więc nie palą, lecz często znajdują się w towarzystwie palaczy.

Tymczasem wpływ nikotyny na poziom cukru jest bardzo duży, podobnie zresztą jak ryzyko wystąpienia poważnych powikłań u osób - palaczy, które cierpią na cukrzycę typu 2. Co gorsza, stosowanie nikotyny przekłada się na:
  • brak stabilizacji glikemii,
  • trudniejszą kontrolę stężenia cukru we krwi.
Pamiętajmy również, że problemy, o których mowa, mogą również doprowadzić do wielu innych patologii, zwłaszcza w obszarze układu pokarmowego i krwionośnego. Problemem może być też spadek masy kostnej, większa liczba hospitalizacji z powodu zakażeń, a także wzrost ryzyka wystąpienia depresji.

Rzucenie palenia a cukrzyca - o czym należy pamiętać?

Obecnie już dość dobrze wiadomo, jak rzucenie palenia wpływa na cukrzycę. Osoby, które jeszcze nie chorują na nią, a jednocześnie rzuciły palenie, są mniej podatne na jej wystąpienie. Z kolei u pacjentów, u których już zdiagnozowano cukrzycę, rzucenie palenia przekłada się po jakimś czasie, na:
  • zapobieganie powikłaniom cukrzycowym,
  • stabilizacji poziomu cukru we krwi,
  • skuteczniejszym wchłanianiu insuliny.
Co ważne, cukrzyca nie wyklucza możliwości stosowania środków farmakologicznych, które są praktykowane w procesie leczenie uzależnienia od nikotyny. Badania wskazują, że preparaty takie jak np. Recigar, nie stanowią potencjalnego niebezpieczeństwa dla osób, które cierpią na zaburzenia cukrzycowe typu 2.

Nie można też zapominać, że zmianie ulega również styl życia cukrzyka po rzuceniu palenia. Dodatkowa, choć umiarkowana aktywność fizyczna w połączeniu z unikaniem stosowania nikotyny może przełożyć się na poprawę komfortu życia cukrzyka, a nawet - jeśli lekarz uzna to za stosowne - zmniejszenie ilości insuliny przyjmowanej przez pacjenta.

Reasumując, cukrzyca typu 2 nie jest przeciwwskazaniem do stosowania leków wspomagających walkę z uzależnieniem od nikotyny. Niemniej rzucenie palenia może nie tylko złagodzić przebieg choroby cukrzycowej, ale też zmniejszyć ryzyko wystąpienia poważnych powikłań zdrowotnych.

https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-oddzialow/profilaktyka-cukrzycy-typu-2-sroda-z-profilaktyka-w-ow-nfz,634.html

Informacja o produkcie leczniczym Recigar. Nazwa produktu leczniczego. Recigar, 1,5 mg, tabletki powlekane. Nazwa powszechnie stosowana substancji czynnej. Cytyzyna (Cytisinum).Dawka/stężenie substancji czynnej. Każda tabletka powlekana zawiera 1,5 mg cytyzyny. Substancja pomocnicza o znanym działaniu: Produkt leczniczy zawiera 0,12 mg aspartamu (E951) w każdej tabletce powlekanej Recigar 1,5 mg. Postać farmaceutyczna. Tabletki powlekane. Okrągłe, obustronnie wypukłe tabletki powlekane koloru jasnozielonego lub zielonkawego. Wskazanie lub wskazania terapeutyczne do stosowania. Leczenie uzależnienia od nikotyny. Stosowanie produktu Recigar pozwala na uzyskanie stopniowego zmniejszenia zależności organizmu od nikotyny i odzwyczajenie od palenia tytoniu bez objawów odstawienia nikotyny. Końcowym celem stosowania produktu leczniczego Recigar jest trwałe zaprzestanie używania produktów zawierających nikotynę.. Podmiot odpowiedzialny. Adamed Pharma S.A. Pieńków, ul. M. Adamkiewicza 6A, 05-152, Czosnów, Polska. Niniejsza informacja została przygotowana na podstawie Charakterystyki Produktu Leczniczego Recigar, 1,5 mg, tabletki powlekane, zatwierdzonej 09.06.2025 z którą należy się zapoznać przed zastosowaniem leku. Dodatkowe informacje dostępne są w Adamed Pharma S.A. Pieńków, ul. M. Adamkiewicza 6A 05-152 Czosnów. Tel.: +48227327700, fax.: +48227327700, e-mail: adamed@adamed.com

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.


źródło zdjęcia:
https://pl.freepik.com/premium-zdjecie/medycyna-wiek-cukrzyca-opieka-zdrowotna-i-koncepcja-osob-starszych-starszy-mezczyzna-z-glukometrem-sprawdzajacy-poziom-cukru-we-krwi-w-domu_44737512.htm


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.


reklama




Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!




Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Rzucenie palenia a cukrzyca typu 2
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.



Eversense E3

Bądź z nami!
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2025 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 11 lipca 2025 r.

Zadaj pytanie on-line