Cukrzyca należy do chorób metabolicznych, które związane są z nieprawidłową przemianą węglowodanów, białek i tłuszczów. Niewłaściwe funkcjonowanie systemu przemiany materii może mieć charakter wrodzony, ale może też być wywołane przez czynniki zewnętrze, np. leki.
Cukrzyca - przyczyny i sposoby leczenia
Cukrzyca jest częstym schorzeniem metabolicznym, którego bezpośrednią przyczyną jest hiperglikemia, a także zaburzenia produkcji lub absorpcji insuliny. Choroba ta może mieć podłoże genetyczne, ale może być wywołana czynnikami zewnętrznymi, np. przyjmowaniem leków czy niewłaściwą dietą. Nie bez znaczenia jest to, że wyróżnia się kilka postaci cukrzycy, które różnią się od siebie nie tylko podłożem, ale także różnym przebiegiem i stopniem natężenia objawów:
- Cukrzyca typu 1, nazywana również cukrzycą IDDM oraz cukrzycą typu dziecięcego, jest wynikiem braku produkcji insuliny przez trzustkę. Jest to bezpośrednim następstwem uszkodzenia komórek wysepek trzustkowych (gruczołów wydzielania wewnętrznego). Zwykle jest to wywołane nieprawidłową reakcją systemu immunologicznego (tzw. autoagresji organizmu). Cukrzyca typu 1 zwykle występuje u dzieci. Jej leczenie polega na podawaniu insuliny, specjalistycznej diecie, a także umiarkowanej i regularnej aktywności fizycznej.
- Cukrzyca typu 2, nazywana również cukrzycą NIDDM, jest najczęstszą postacią tego zaburzenia. Charakteryzuje się ona tzw. insulinoopornością. Może mieć ona podłoże genetyczne, ale częściej wywoływana jest przez: nadwagę, brak aktywności fizycznej i nadciśnienie tętnicze. Leczenie tej choroby polega na: redukcji tkanki tłuszczowej, stosowaniu diety cukrzycowej, prowadzeniu aktywnego trybu życia, a niekiedy również przyjmowaniu leków przeciwcukrzycowych,
- Cukrzyca ciężarnych jest przejściowym zaburzeniem związanym ze zmianami fizjologicznymi, pojawiającymi się w trakcie ciąży. Zazwyczaj leczy się ją wyłącznie dietą cukrzycową. Nie bez znaczenia jest to, że cukrzyca ciężarnych jest wskazaniem do wykonania cesarskiego cięcia.
Zazwyczaj pierwszym symptomem cukrzycy jest częste oddawanie moczu, a także wzmożone pragnienie. Oprócz tego może pojawić się również nadmierny apetyt, a także senność i ciągłe poczucie zmęczenia. Na dalszym etapie rozwoju schorzenia występują mdłości, wymioty, ból brzucha, duszność i przyśpieszony oddech. Podstawowym badaniem w diagnostyce cukrzycy jest badanie poziomu cukru we krwi, a także tekst na obecność glukozy w moczu.
Artykuł powstał we współpracy z serwisem zdrowie.tvn.pl
