W latach 2007-2011 pełniąc funkcję Prezesa Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego nadawał kierunek rozwoju polskiej diabetologii. Ze smutkiem w sercu żegnamy człowieka o wielkim umyśle i kreatywności, oddanego nauce i chorym na cukrzycę.
Nabożeństwo żałobne zostanie odprawione w dniu 29 grudnia 2021 r. o godz. 10.30 w Kościele Matki Bożej Królowej Różańca Świętego w Łaziskach Górnych przy ul. Kościelnej 4 w Łaziskach Górnych, po czym odbędzie się ceremonia pogrzebowa na Cmentarzu przy Kościele Matki Bożej Królowej Różańca Świętego.
Niech spoczywa w pokoju, a pamięć o Nim pozostaje w nas.

Prof. Władysław Grzeszczak
ukończył w 1978 roku Wydział Lekarski Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach, doktorat obronił w 1982 roku, habilitował się w 1986, a w 1993 otrzymał tytuł profesora. Uczeń prof. Franciszka Kokota, u którego pracował do 1991 roku. Następnie został kierownikiem kliniki w Zabrzu. Obecnie jest to Katedra i Klinika Chorób Wewnętrznych, Diabetologii i Nefrologii, jednostka Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko‑Dentystycznym w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Katedra prowadzi aktywną współpracę z zagranicznymi ośrodkami naukowymi, m.in. w Bostonie, Heidelbergu, Glasgow, Manchesterze i Waszyngtonie. Jako kierownik Katedry i Kliniki zorganizował: oddział hemodializoterapii, w którym są leczeni m.in. chorzy z terminalną niewydolnością nerek na tle nefropatii cukrzycowej, program leczenia ciągłą ambulatoryjną dializą otrzewnową i automatyczną dializą otrzewnową chorych z terminalną niewydolnością nerek, w tym głównie chorych na cukrzycę, pracownię badań genetycznych, w której są prowadzone badania nad genetycznym podłożem niewydolności nerek, cukrzycy i jej powikłań oraz nadciśnienia tętniczego, pracownię badań densytometrycznych, pracownię diagnostyki nadciśnienia tętniczego. W 1999 roku z jego inicjatywy, przy współpracy z Kliniką Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Urazów Klatki Piersiowej w Bytomiu, Klinika Chorób Wewnętrznych i Diabetologii w Zabrzu rozpoczęła realizowanie programu transplantacji nerek.Był autorem lub współautorem około 1200 prac opublikowanych w pismach krajowych i zagranicznych, 7 książek, 20 rozdziałów w książkach, promotorem 58 przewodów doktorskich i 6 habilitacyjnych. Pod jego kierunkiem 4 osoby uzyskały tytuł profesora (E. Żukowska‑Szczechowska, K. Strojek, J. Gumprecht, W. Pluskiewicz). Otrzymał liczne nagrody Ministra Zdrowia, nagrody JM Rektora SUM. Był prorektorem ds. klinicznych SUM w latach 1996-1999, członkiem Senatu SUM, a w latach 1995-1999 Konsultantem regionalnym ds. diabetologii (ówczesne woj. katowickie, częstochowskie, bielskie i opolskie), w latach 2003-2011 był przewodniczącym zespołu ekspertów ds. zaleceń dotyczących leczenia chorych na cukrzycę, członkiem zespołu ekspertów powołanych przez Ministerstwo Zdrowia ds. opracowania Narodowego Programu Walki z Cukrzycą. Był również zastępcą prezesa PTD w latach 2001-2007, prezesem PTD w latach 2007-2011, członkiem Zarządu Głównego PTD w latach 1995-2015. Pełnił funkcję redaktora naczelnego "Diabetologii Doświadczalnej i Klinicznej" (2001-2011), "Annales Academiae Medicae Silesiensis" (2003-2014) i "Diabetologii po Dyplomie" (2005-2014). Był członkiem Rady Naukowej "Przeglądu Lekarskiego", "Nefrologii i Dializoterapii Polskiej", "Clinical Diabetology", "Chorób Serca i Naczyń", "Nefrologii i Nadciśnienia Tętniczego", "Medycyny Praktycznej". Został odznaczony Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Przypominamy, że we wrześniu 2020 roku z okazji 30-letniej rocznicy powstania Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego i 100-lecia odkrycia insuliny Towarzystwo przygotowało i wydało książkę zawierającą wywiady z 17 nestorami polskiej diabetologii, najwybitniejszymi polskimi lekarzami i naukowcami zajmującymi się badaniami nad cukrzycą. "Pół wieku diabetologii polskiej - rozmowy z Mistrzami" jest dostępne BEZPŁATNIE w formacie pdf. W książce znajduje się również rozmowa z prof. zw. dr hab. n. med. Władysławem Grzeszczakiem.
