W tych grupach ryzyko zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych podczas fal ekstremalnych upałów może wzrosnąć nawet o 700%. Co więcej, prognozy wskazują, że liczba zgonów związanych z upałem może zwiększyć się o ponad 230% do 2036 roku, co stanowi poważne wyzwanie dla systemów ochrony zdrowia. Mimo tego wciąż wielu Polaków nie podejmuje działań profilaktycznych i nigdy nie rozmawiało ze swoim lekarzem na temat kardioprotekcji. Warto zainteresować się programem "Moje Zdrowie", które w tym roku uruchomiło Ministerstwo Zdrowia.

Foto: depositphotos.com
Polacy wciąż nie wykorzystują potencjału dostępnej profilaktyki
Niestety, w Polsce wciąż wiele osób zaniedbuje regularne badania i profilaktykę sercowo-naczyniową. Według raportu "Czy Polacy znają przepis na dobre życie?c 75% Polaków nigdy nie miało ocenionego ryzyka chorób serca przez lekarza, 74% respondentów wskazało, że nie otrzymali zaleceń profilaktycznych, a niemal połowa pacjentów po incydentach sercowo-naczyniowych nie skorzystała z rehabilitacji kardiologicznej. Również mało osób wie, że rehabilitacja serca może odbywać się w domu dzięki telerehabilitacji - z tej formy leczenia korzysta tylko 36% pacjentów."To właśnie lekarze mają bezpośredni wpływ na świadomość zdrowotną pacjentów, mogą też zachęcać do regularnych badań profilaktycznych. Niestety, raport ujawnia niepokojącą tendencję wśród osób leczonych farmakologicznie. Aż 25%, a według niektórych analiz nawet połowa pacjentów pomija dawki leków lub całkowicie rezygnuje z ich stosowania wbrew zaleceniom lekarzy. To bardzo nieodpowiedzialne, ponieważ takie zachowanie może skutkować kolejnymi incydentami sercowo-naczyniowymi" - zaznacza prof. dr hab. n. med. Piotr Jankowski, Kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Gerontokardiologii CMKP.
Letnia profilaktyka
"Lato to okres, kiedy nasz układ krążenia jest szczególnie obciążony. Wysokie temperatury powodują rozszerzenie naczyń, odwodnienie i zwiększają ryzyko zaburzeń rytmu serca oraz innych problemów zdrowotnych, zwłaszcza u osób z chorobami przewlekłymi" - dodaje prof. Piotr Jankowski.Lato to dobry moment, aby:
- Umówić się na kontrolę u lekarza POZ
- Zrobić podstawowe badania (EKG, morfologia, cholesterol, glukoza)
- zapytać o ocenę ryzyka sercowo-naczyniowego
- Skonsultować leki - czy nadal są odpowiednie?
- Sprawdzić, czy możesz rozpocząć telerehabilitację
- I wreszcie: zacząć się ruszać - nie tylko dla sylwetki, a przede wszystkim dla serca
- Arbuz - bogaty w likopen, który działa ochronnie na naczynia krwionośne,
- Jagody i maliny - pełne flawonoidów, które poprawiają elastyczność naczyń,
- Szpinak i jarmuż - źródła magnezu i potasu, kluczowych dla prawidłowego rytmu serca,
- Orzechy włoskie - dostarczają zdrowych tłuszczów omega-3 wspierających pracę serca.