Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Dexcom G7

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Czytelnia

Życie z cukrzycą w pytaniach i odpowiedziach. Maja Sosnowska, Olga Krajniak, Leszek Czupryniak

źródło: PZWL, dodano: 3 czerwca 2025 r.


"Życie z cukrzycą w pytaniach i odpowiedziach" to poradnik dla pacjentów z cukrzycą, ale inny od wszystkich dotychczas powstałych. Trójka autorów na co dzień pracuje z osobami z cukrzycą i każdego dnia są oni zasypywani gradem pytań, od bardzo ogólnych, po bardzo szczegółowe, na które pacjenci nie znajdują nigdzie odpowiedzi. Starają się wyjaśnić wszystkie wątpliwości, przekazać pacjentom - a jest ich bardzo dużo (prawie 4 mln) i będzie coraz więcej - niezbędną wiedzę, której jest ogrom.

Czasami jest ona dla pacjentów zbyt złożona, więc autorzy postanowili przygotować zestaw wyczerpujących, ale i zwięzłych odpowiedzi na (prawie) wszystkie pytania, jakie osoba z cukrzycą może mieć do dietetyczki, edukatora, pielęgniarki i lekarza.

Życie z cukrzycą w pytaniach i odpowiedziach. Maja Sosnowska, Olga Krajniak, Leszek Czupryniak

Wszystkie pytania zawarte w tej książce pochodzą od pacjentów, autorzy słyszeli je wiele razy i wiedzą, jak ważne jest udzielanie na nie pełnych i zrozumiałych odpowiedzi. Niniejsza publikacja adresowana jest do wszystkich osób żyjących z cukrzycą oraz ich bliskich, opiekunów, członków rodzin i w praktyce do wszystkich zainteresowanych tematyką diabetologiczną od strony praktycznej. Informacje, które "Życie z cukrzycą w pytaniach i odpowiedziach" przedstawia, dotyczą każdego typu cukrzycy i pochodzą one od każdej z autorek i autora - i z tego powodu książka powinna być interesująca dla członków zespołów terapeutycznych pracujących z osobami z cukrzycą. Zawarte w niej gotowe odpowiedzi na wiele pytań pacjentów mogą stanowić materiał do wykorzystania w codziennej pracy.

"Autorki i autor - Maja Sosnowska, Olga Krajniak i Leszek Czupryniak - na co dzień pracują z pacjentami z cukrzycą. Dzięki ich doświadczeniu powstał poradnik zupełnie inny niż wszystkie. Nie teoretyczny, ale bardzo praktyczny - odpowiadający jasno i konkretnie na prawdziwe pytania zadawane przez pacjentów. To kopalnia wiedzy - o lekach, technologii, żywieniu, życiu codziennym z chorobą. Dla pacjentów, ich rodzin, opiekunów, ale też dla lekarzy, pielęgniarek i edukatorów. Polecam ten poradnik dla pacjentów z cukrzycą" - Jerzy Magiera, portal mojacukrzyca.org

Życie z cukrzycą w pytaniach i odpowiedziach. Maja Sosnowska, Olga Krajniak, Leszek Czupryniak
Od lewej: Leszek Czupryniak, Maja Sosnowska, Jerzy Magiera

Do opracowania niniejszej publikacji skłonił autorów jeszcze jeden fakt - bardzo szybki rozwój diabetologii w ostatnich latach. Żyjemy w okresie rewolucji w diagnostyce i leczeniu cukrzycy - pojawiają się nowe technologie, czyli systemy ciągłego monitorowania glikemii i osobiste pompy insulinowe, w bardzo szybkim tempie przybywa dużo nowych, bardzo skutecznych leków na cukrzycę jak flozyny, analogi GLP-1, nowe insuliny. Zmieniają się szybko poglądy naukowe na zasady żywienia - czy jeść pięć posiłków, czy trzy. Post przerywany pomaga czy szkodzi w cukrzycy? Wszyscy potrzebujemy stałych źródeł nowych i wiarygodnych informacji na temat postępu nauki w cukrzycy; postępu, z którego mogą i powinni korzystać nasi pacjenci. Autorzy mają głęboką nadzieję, że takim źródłem stanie się niniejsza publikacja.
Życie z cukrzycą w pytaniach i odpowiedziach. Maja Sosnowska, Olga Krajniak, Leszek Czupryniak

O Autorach

Maja Sosnowska
Dietetyczka i edukatorka diabetologiczna, wykładowczyni akademicka, absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Promuje zdrowe odżywianie i styl życia, kierując swoje działania do jednostki i ogółu społeczeństwa, współtworząc różnego rodzaje konferencje naukowe, programy i treści edukacyjne. Szczególną uwagę poświęca zagadnieniom z zakresu zaburzeń gospodarki węglowodanowej, nowych technologii w cukrzycy, nadwadze i otyłości oraz nieprawidłowych relacji z jedzeniem. Na co dzień pracuje w Klinice Diabetologii i Chorób Wewnętrznych UCK WUM w Warszawie. Prywatnie pasjonatka i jednocześnie amatorka fotografii, grafiki komputerowej oraz sztuki filmowej, w tym montażu i postprodukcji.

Olga Krajniak
Absolwentka magisterskich studiów pielęgniarskich na Wydziale Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Od zawsze jej głównym kierunkiem zainteresowania była diabetologia. Po rozpoczęciu pracy w Szpitalu Miejskim im. Franciszka Raszei w Poznaniu na oddziale Diabetologii i Chorób wewnętrznych poszerzała swoją wiedzę na temat leczenia oraz edukacji w cukrzycy. Obecnie pielęgniarka, edukatorka diabetologiczna w Klinice Diabetologii i Chorób Wewnętrznych w Centralnym Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Ściśle współpracuje z lekarzami oraz dietetyczką, aby w jak najlepszy sposób przygotować pacjentów z cukrzycą do samoopieki. Jej codziennością jest edukacja pacjentów: czym jest cukrzyca, jak podawać insulinę, jak reagować na wysokie i niskie poziomy glikemii. Ponadto zwolenniczka stosowania nowoczesnych technologii w leczeniu cukrzycy - w tym zakresie również prowadzi edukację. Prywatnie miłośniczka kotów, dobrej książki i kawy.

Leszek Czupryniak
Specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii. Kierownik Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, CSK w Warszawie, przewodniczący Rady Ekspertów ds. Chorób Metabolicznych i Przeciwdziałania Otyłości Medycznej Racji Stanu. W swojej praktyce klinicznej koncentruje się przede wszystkim na problemach klinicznych chorych na cukrzycę typu 1 i typu 2, ze szczególnym uwzględnieniem współwystępowania z cukrzycą chorób towarzyszących, a także powikłań przewlekłych - głównie w obrębie układu krążenia, układu nerwowego, narządu wzroku, układu pokarmowego, nerek. Szczególną uwagę poświęca także zasadom stosowania przeciwcukrzycowych leków doustnych i insuliny oraz terapii nadciśnienia tętniczego i innych chorób metabolicznych występujących w u chorych na cukrzycę. Prywatnie znawca kina i współczesnej poezji, miłośnik literatury i historii oraz amator wszelkich podróży.


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.


reklama




Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!




Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Czytelnia: Życie z cukrzycą w pytaniach i odpowiedziach. Maja Sosnowska, Olga Krajniak, Leszek Czupryniak
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.



Eversense E3

Bądź z nami!
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2025 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Poniedziałek, 7 lipca 2025 r.

Zadaj pytanie on-line