Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
PEN - Naucz swojego nauczyciela

Cukrzyca - co to znaczy?

Wydanie specjalne 2006 (7)

Cukrzyca jest chorobą przewlekłą, powodowaną przez brak lub niewłaściwe wykorzystywanie przez organizm insuliny - hormonu potrzebnego do przekształcania pokarmu w energię niezbędną do funkcjonowania organizmu. Osoby z cukrzycą mają podwyższony poziom glukozy (cukru) we krwi, ponieważ ich organizm nie produkuje insuliny, produkuje jej zbyt mało lub jest oporny na insulinę.


Produkowana w komórkach beta trzustki insulina, umożliwia większości komórek naszego organizmu wykorzystywanie glukozy jako "paliwa". Jej brak lub nieprawidłowe działanie pozbawia nasz organizm energii, a niewykorzystana glukoza gromadzi się we krwi. Duża ilość glukozy we krwi zmusza nerki do usuwania jej nadmiaru - pojawia się cukromocz i inne objawy choroby.

Kiedy organizm przestaje produkować insulinę, musi być ona dostarczana z zewnątrz w postaci zastrzyków insuliny lub za pomocą pompy insulinowej. W przypadku zaburzeń wydzielania insuliny i przyswajania cukru, stosowane są leki doustne i/lub zastrzyki insuliny. Jednak stosowanie tych leków nie prowadzi do wyleczenia cukrzycy. Cukrzyca jest chorobą nieuleczalną, ale systematyczne stosowanie odpowiedniej terapii umożliwia choremu prawidłowe funkcjonowanie.

Prawidłowe i systematyczne leczenie jest niezbędne w terapii cukrzycy. Zaniedbana, może powodować poważne powikłania zdrowotne, w tym choroby układu krążenia, wzroku, nerek. Cukrzyca jest główną przyczyną amputacji kończyn dolnych, utraty wzroku u osób dorosłych. Niektóre z tych problemów mogą wystąpić już u nastolatków, którzy na cukrzycę zachorowali we wczesnym dzieciństwie. Dlatego tak ważne jest stworzenie odpowiednich warunków, w których młody człowiek może właściwie dbać o swoje zdrowie. Nieoceniona w tym zakresie jest pomoc nauczycieli.

PEN

"Naucz swojego nauczyciela" - wróc do spisu treści...


Tekst zamieszczono za zgodą Redakcji Magazynu "PEN".

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - PEN - Naucz swojego nauczyciela: Cukrzyca - co to znaczy?
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 22 maja 2024 r.

Zadaj pytanie on-line