Strona główna
 1. Wiadomości
 2. O cukrzycy
 3. Porady
 4. Sprzęt i leki
 5. Więcej
 6. Przydatne
 7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
PEN - Naucz swojego nauczyciela

Jak kontrolować i leczyć cukrzycę

Wydanie specjalne 2006 (7)

U osób zdrowych poziom glukozy we krwi nie przekracza na czczo 110 mg/dl, a po nawet najobfitszym posiłku nie powinien wzrosnąć powyżej 120-140 mg/dl. U osób z cukrzycą metabolizm glukozy jest zaburzony. Dlatego celem leczenia cukrzycy jest utrzymanie właściwego poziomu glukozy - unikanie hipoi hiperglikemii (zbyt niskiego lub zbyt wysokiego poziomu cukru). Jak wykazały badania naukowe, utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy pozwala na uniknięcie lub opóźnienie wystąpienia powikłań cukrzycy. U dzieci i młodzieży właściwy poziom "cukru" jest również warunkiem prawidłowego rozwoju.

Właściwa kontrola cukrzycy polega na zachowaniu równowagi między ilością spożywanego pokarmu, aktywnością fizyczną oraz przyjmowaną insuliną lub lekami.

Na poziom glukozy we krwi mają wpływ następujące czynniki:
 • jedzenie: podnosi poziom glukozy we krwi
 • aktywność fizyczna i insulina: obniżają poziom glukozy
 • stres lub choroba: również mogą wpływać na poziom glukozy
 • wzrost i dojrzewanie dziecka: zapotrzebowanie na insulinę niezbędną do utrzymania prawidłowego poziomu glukozy zmienia się wraz ze wzrostem dziecka czy w okresie dojrzewania, a dawki przyjmowanej insuliny powinny być uzgadniane z lekarzem prowadzącym.

Kontrola cukrzycy jest zadaniem wymagającym stałego zaangażowania, każdego dnia, 24 godziny na dobę. To duże wyzwanie dla ucznia i jego rodziny, zwłaszcza na początku choroby. Przychylność pracowników szkoły ułatwia prowadzenie leczenia, co podnosi jego skuteczność. Wpływa również na stan psychiczny ucznia oraz jego stosunek wobec choroby i nauki. Nauczyciel powinien zadbać o systematyczny i dobry kontakt z uczniem i jego opiekunami. To ułatwi komunikowanie zmian w planie leczenia.

"Naucz swojego nauczyciela" - wróc do spisu treści...


Tekst zamieszczono za zgodą Redakcji Magazynu "PEN".

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - PEN - Naucz swojego nauczyciela: Jak kontrolować i leczyć cukrzycę
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Poniedziałek, 27 maja 2024 r.

Zadaj pytanie on-line