Strona główna
 1. Wiadomości
 2. O cukrzycy
 3. Porady
 4. Sprzęt i leki
 5. Więcej
 6. Przydatne
 7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
PEN - Naucz swojego nauczyciela

Uczeń musi mierzyć poziom cukru we krwi

Wydanie specjalne 2006 (7)

Jak już wspomnieliśmy, celem leczenia cukrzycy jest utrzymanie prawidłowego dla danego ucznia poziomu glukozy we krwi. Dlatego każda osoba z cukrzycą powinna wielokrotnie w ciągu dnia prowadzić pomiary przy pomocy glukometru. Diabetycy nakłuwają najczęściej palec przy pomocy specjalnego lancetu, kroplę krwi umieszczają na specjalnym pasku, wkładanym następnie do elektronicznego glukometru, który podaje aktualny poziom glikemii.

Nowoczesne glukometry potrafią gromadzić w swojej pamięci wyniki pomiarów wraz z datą i godziną, zapamiętują dawki insuliny oraz inne informacje. Mogą też być podłączane do komputera i przystosowane do współpracy z programami do analizy danych. Zgromadzone informacje są przetwarzane przez komputer w postaci wykresu lub analizy z wydrukiem. Jest to bardzo przydatne dla lekarza, dziecka i jego rodziców.


Aby glukometr pokazywał prawidłowe wartości poziomu cukru we krwi należy postępować zgodnie z instrukcją jego obsługi. Np. zbyt mała kropla krwi naniesiona na pasek testowy spowoduje, że odczyt będzie fałszywy. Fałszywie wysoki odczyt może spowodować zbyt późne i niedokładne wytarcie paska testowego oraz glukoza na palcach. Natomiast fałszywie niski odczyt może nastąpić po zbyt późnym naniesieniu kropli krwi na pasek lub naniesieniu niewystarczającej ilości krwi, bądź gdy na palcu znajduje się ślina lub woda. Przed pomiarem trzeba dokładnie umyć ręce mydłem i wodą, najlepiej ciepłą, gdy mamy zimne palce.

Uczniowie najczęściej powinni sprawdzać poziom cukru przed posiłkami i aktywnością fizyczną lub przy pojawieniu się objawów hipo- i hiperglikemii. U niektórych uczniów, zwłaszcza młodszych, początkowe objawy spadku lub wzrostu poziomu glikemii mogą być słabo widoczne. Starsi uczniowie mogą wyczuwać zmiany poziomu glukozy, zanim objawy zostaną zauważone przez inne osoby. Młodsze dzieci powinny być uważnie obserwowane, a w przypadku jakichkolwiek wątpliwości, należy umożliwić lub przeprowadzić pomiar "cukru". Jednak nawet u starszych dzieci, które samodzielnie wykonują pomiary, należy uwzględnić możliwość, że zmiany zachowania i samopoczucia mogą być powodowane przez wahania cukru. Najkorzystniejsze jest stworzenie sytuacji, w której uczeń może przeprowadzać pomiary i reagować na nie w klasie. Pozwala to na szybkie działanie, zapobiegające pogorszeniu stanu ucznia, który jednocześnie nie przerywa zajęć. Ponadto jeżeli pomiary przeprowadzane są w klasie, tracą swoją tajemniczość i nie wzbudzają niezdrowego zainteresowania innych uczniów. Jeżeli jednak dziecko i rodzice uznają, że chcą zachować chorobę w tajemnicy przed innymi dziećmi, uczeń powinien mieć możliwość opuszczenia klasy w momencie, gdy występuje konieczność wykonania pomiarów i korekty leczenia. Należy wcześniej ustalić, gdzie będą dokonywane pomiary - najlepiej, aby był to gabinet pielęgniarki. Musimy również pamiętać, że przy nasilonych objawach uczeń nie powinien samotnie opuszczać klasy, gdyż zwłaszcza hipoglikemia grozi utratą przytomności.


Przeprowadzanie pomiarów nie stanowi zagrożenia dla innych uczniów i personelu szkolnego, nie zakłóca toku lekcji. Sposób przechowywania zużytych pasków należy uzgodnić z rodzicami podczas wstępnego szkolenia.

Umożliwienie uczniowi wykonywania pomiarów, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba jest podstawowym elementem leczenia cukrzycy w szkole. Pozwala to na stałą kontrolę poziomu cukru we krwi i szybkie reakcje na nieprawidłowe wyniki. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko powikłań: długoterminowych, jak choroby nerek, wzroku, serca i bezpośrednich - zaburzenia koncentracji, ryzyko utraty przytomności. Unikamy również dużych wahań poziomu glukozy - mniejsze wahania łatwiej leczyć. Niewielkie wahania poziomu cukru są mniej niebezpieczne dla zdrowia. Jeżeli uczeń ma możliwość przeprowadzania pomiarów w klasie, w przypadku spadku poziomu cukru często wystarczy zjedzenie przekąski. Możliwość stałego prowadzenia pomiarów zwiększa niezależność i odpowiedzialność ucznia.

Kiedy dziecko może samo mierzyć poziom cukru:
 • Kiedy opanowało nakłuwania i umieszczania kropli krwi na pasku.
 • Kiedy pamięta o zasadach higieny.
 • Bezpiecznie posługuje się ostrymi przyrządami.
 • Potrafi odczytać i zinterpretować wynik oraz odpowiednio na niego zareagować.
 • Kiedy ma stworzone ku temu odpowiednie warunki.

"Naucz swojego nauczyciela" - wróc do spisu treści...


Tekst zamieszczono za zgodą Redakcji Magazynu "PEN".

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~Leszek Zaremba  IP: 83.22.55.xxx(2007-03-29 16:57:18)
Proszę nie przesadzajcie. Zdawałem maturę bez glukometru, bez penów. Na cukrzycę choruję od 12 roku życia i obecnie choruję już 58 lat. Należy zawsze mieć przy sobie kostki cukru i z nich korzystać w razie potrzeby, albo i na wszelki wypadek. O glukometrze w tym czasie jak zdawałem maturę nie można nawet było pomarzyć, a igły do strzykawek to mój Tato ostrzył mi na szklance. Teraz to LUKSUSY.


Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - PEN - Naucz swojego nauczyciela: Uczeń musi mierzyć poziom cukru we krwi
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 22 maja 2024 r.

Zadaj pytanie on-line