Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
PEN - Naucz swojego nauczyciela

Drugi problem: hiperglikemia

Wydanie specjalne 2006 (7)

Hiperglikemia, czyli wysoki poziom cukru we krwi, to kolejny problem, z jakim borykają się mali i więksi diabetycy. Może być spowodowana podaniem zbyt małej dawki insuliny, inną chorobą, napięciem psychicznym, zjedzeniem większego posiłku nieobjętego podaną dawką insuliny, zmniejszonym wysiłkiem fizycznym lub jego brakiem. Utrzymująca się lub często powtarzająca hiperglikemia powoduje uszkodzenia organów wewnętrznych chorego i wystąpienie powikłań, w tym chorób serca, nerek czy narządu wzroku. Dlatego tak ważne jest dbanie o prawidłowy poziom cukru we krwi.


Objawy hiperglikemii:

  • zwiększone pragnienie i częste oddawanie moczu
  • zaburzenia widzenia
  • kłopoty z koncentracją
  • nudności
  • zmęczenie i senność
  • ciężkie oddychanie
  • "kwaśny oddech" (może być wyczuwalny zapach acetonu)
  • śpiączka
Najczęściej hiperglikemia nie wywołuje tak gwałtownych objawów jak hipoglikemia. Mimo to w dłuższym okresie powoduje nieodwracalne uszkodzenie narządów wewnętrznych i wystąpienie powikłań cukrzycowych, a bezpośrednio obniżając możliwości percepcyjne, wpływa na wyniki w nauce.

Hiperglikemia jest powodowana brakiem lub niedoborem insuliny w organizmie. Stres i infekcje powodują wzrost zapotrzebowania na insulinę, ponieważ sprawiają, że skuteczność jej działania w organizmie jest gorsza.


Cukier może wzrosnąć również po zjedzeniu posiłku nieprzewidzianego w planie na dany dzień i nieuwzględnionego w dawkach insuliny. Wielu małych diabetyków rzadko ma okazję zjeść w domu słodycze, a pokusa w szkole i chęć upodobnienia się do kolegów mogą być zbyt ciężką próbą dla ich "wstrzemięźliwości". Uczniowie, których rodzice z lękiem lub nerwowo reagują na takie sytuacje, mogą ukrywać zjedzenie batona czy czekolady np. kupionych w szkolnym sklepiku. Dobre, oparte na zaufaniu relacje z uczniem, pozwolą na unikanie takich sytuacji. Przyczyną hiperglikemii może być również nieprawidłowa praca pompy insulinowej.

Kwasica ketonowa

Gdy w organizmie brakuje insuliny, która umożliwia wykorzystywanie glukozy jako źródła energii, alternatywnym źródłem energii staje się rozkład tłuszczów. Efektem ubocznym tego procesu jest uwalnianie do krwi ciał ketonowych. Nadmiar ketonów we krwi powoduje kwasicę ketonową. Próbą pozbycia się nadmiaru ketonów jest częste oddawanie moczu i przyspieszone oddychanie (stąd wyczuwalny w oddechu zapach acetonu). Mogą pojawić się również bóle żołądka, nudności i wymioty, narastająca senność. Jeżeli wydalane płyny nie są uzupełniane, może dojść do odwodnienia. W przypadku braku odpowiedniej reakcji na te wszystkie objawy, stosunkowo szybko pojawiają się zaburzenia świadomości i śpiączka. Kwasica ketonowa stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i musi być leczona przez dożylne podanie płynu i insuliny.


Co zrobić w przypadku hiperglikemii?

W przypadku podwyższonego poziomu glikemii należy podać uczniowi wodę lub niesłodzone płyny (nie mogą to być soki owocowe) i/lub insulinę, zgodnie z planem leczenia cukrzycy uzgodnionym z rodzicami lub opiekunami. W przypadku poważnych objawów hiperglikemii należy natychmiast skontaktować się z rodzicami lub opiekunami i wezwać pomoc medyczną.

Test do badania poziomu związków ketonowych (acetonu) w moczu, który pozwala sprawdzić stopień zagrożenia kwasicą ketonową, powinien znajdować się w wyposażeniu każdego ucznia z cukrzycą, zwłaszcza podczas wyjazdów szkolnych.

Paski do badania poziomu związków ketonowych (acetonu w moczu) Ketostix i Keto-Diastix są odpowiednie do wstępnych badań przy podejrzeniu podwyższonego poziomu związków ketonowych, np. przy nudnościach/wymiotach lub po więcej niż po kilku godzinach wysokiej glikemii. Jeśli test wykaże obecność związków ketonowych w moczu, wskazane jest użycie w dalszych badaniach pasków do krwi.

"Naucz swojego nauczyciela" - wróc do spisu treści...


Tekst zamieszczono za zgodą Redakcji Magazynu "PEN".

Czy koncentratory tlenu wymagają serwisowania?

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.



reklama





Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!




Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - PEN - Naucz swojego nauczyciela: Drugi problem: hiperglikemia
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.



Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Poniedziałek, 27 maja 2024 r.

Zadaj pytanie on-line