Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
PEN - Naucz swojego nauczyciela

Leczenie dietą

Wydanie specjalne 2006 (7)

Prawidłowa dieta jest ważna dla rozwoju wszystkich dzieci. W przypadku małych diabetyków jest także jednym z podstawowych elementów leczenia cukrzycy. Właściwa ilość składników odżywczych oraz odpowiedni dobór i rozłożenie posiłków pomagają w utrzymaniu prawidłowego poziomu glukozy we krwi, w zależności od wieku, potrzeb, aktywności fizycznej i działania insuliny. Te wszystkie elementy powinna uwzględniać dieta uczniów z cukrzycą.

Ilość insuliny potrzebnej na dany posiłek określamy za pomocą systemu wymienników węglowodanowych (WW) nazywanych niekiedy jednostkami chlebowymi. Jest to ilość danego produktu zawierająca 10 g węglowodanów przyswajalnych przez organizm.


Jeżeli uczeń korzysta ze szkolnej stołówki, szczegóły diety można uzgodnić ze szkolnym dietetykiem i personelem, który powinien zapewnić pomoc w ewentualnym ważeniu posiłków i dostosowaniu ich do indywidualnych potrzeb. Jeżeli uczeń przynosi posiłki z domu, rodzice mogą odpowiednio je oznaczać, co pozwoli na unikanie błędów.

Trzeba również pamiętać, że przy nieprzewidzianych zmianach w diecie dziecka należy dodatkowo zmierzyć poziom cukru we krwi i zastosować odpowiednią modyfikację leczenia. W razie wątpliwości należy skontaktować się z rodzicami lub opiekunami.


Nie ma produktów zakazanych dla diabetyków. Ograniczenie mogą stanowić indywidualne preferencje dziecka lub towarzyszące schorzenia, np. alergie pokarmowe i ... zdrowy rozsądek. Należy pamiętać, że u wszystkich dzieci mogą wystąpić zmiany apetytu. Trzeba też unikać sytuacji, w której mały diabetyk czuje się wykluczony z grupy rówieśniczej, ponieważ nie może jeść tego samego, co jego koledzy. Bez względu na obecność w szkole dzieci z cukrzycą, władze szkoły powinny zapewnić właściwe wyposażenie szkolnych sklepików, w których zamiast chipsów i batonów oraz wysokosłodzonych napojów powinny się znaleźć zdrowe przekąski, woda mineralna i naturalne soki i owoce. Prawidłowe nawyki pozwolą wielu uczniom na uniknięcie w przyszłości zachorowania na cukrzycę typu 2. Rodzice małych diabetyków powinni być również z wyprzedzeniem informowani o szczególnych okazjach w życiu szkoły i klasy, którym towarzyszy na przykład słodki poczęstunek - dzięki temu będą mieli możliwość uwzględnienia słodyczy w planie posiłków dziecka, a uczeń będzie mógł uczestniczyć w uroczystościach tak, jak jego zdrowi koledzy.

"Naucz swojego nauczyciela" - wróc do spisu treści...


Tekst zamieszczono za zgodą Redakcji Magazynu "PEN".

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~jaculinek  IP: 80.55.85.xxx(2007-03-27 14:42:02)
Teoria jest piękna a praktyka... pozostawia wiele do życzenia :-( Co z tego, że otrzymuję jadłospis na cały tydzień, skoro rano przychodząc do przedszkola widzę zmiany w jadłospisie. Niekiedy poranne podanie insuliny to loteria, mogłabym podawać insulinę w przedszkolu, ale wtedy Jacek musiałby ponad godzinę czekac na śniadanie, a insulina już by działała :-( Pozdrawiam wszystkich rodziców, których pociechy chodzą do przedszkoli i szkół :-)


Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - PEN - Naucz swojego nauczyciela: Leczenie dietą
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 22 maja 2024 r.

Zadaj pytanie on-line