Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

Współchorobowość w cukrzycy - spotkanie z nefrologiem - zobacz nagranie


FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
PEN - Naucz swojego nauczyciela

Aktywność fizyczna jest niezbędna

Wydanie specjalne 2006 (7)

Dzieci chore na cukrzycę mogą, a nawet powinni ćwiczyć jak rówieśnicy. Nauczyciele nie powinni wymagać od nich wyników. Nie oceniać za wyczynowość, ale za udział w lekcjach wychowania fizycznego.

Cukrzyca nie jest przeciwwskazaniem do uczestniczenia w lekcjach wychowania fizycznego. Co więcej, uczniowie z cukrzycą mogą dzięki niej poprawić sprawność układu krążenia, utrzymać prawidłową wagę. Regularny wysiłek fizyczny pomaga również w obniżeniu poziomu glukozy we krwi. Cukrzyca nie przeszkadza też w osiąganiu dobrych lub ponadprzeciętnych wyników w sporcie. Niektórzy olimpijczycy również są diabetykami, a choroba nie przeszkadza im w konkurowaniu ze zdrowymi rywalami.

Aby uniknąć zagrożenia hipoglikemią, która może pojawić się przy wzmożonym wysiłku fizycznym, należy częściej mierzyć poziom glukozy we krwi i odpowiednio dostosować posiłki. Jeżeli uczeń poczuje się źle lub w razie rozpoznania przez nauczyciela lub opiekuna objawów hipoglikemii, należy natychmiast zbadać poziom glukozy we krwi. Bardzo ważne jest, aby uczeń miał stały dostęp do swojego glukometru, łatwo przyswajalnych węglowodanów oraz wody.

Wszyscy trenerzy i nauczyciele wychowania fizycznego powinni być odpowiednio przeszkoleni i umieć rozpoznać objawy hipoglikemii u danego ucznia. W razie gorszego samopoczucia należy natychmiast umożliwić uczniowi przerwanie ćwiczeń i pomóc w zastosowaniu odpowiedniego leczenia.

Jeżeli uczeń z cukrzycą odłącza pompę na czas ćwiczeń, należy mu zapewnić bezpieczne miejsce do jej przechowywania. Jest to bardzo drogi sprzęt, a jego utrata może spowodować przykre konsekwencje.


"Naucz swojego nauczyciela" - wróc do spisu treści...


Tekst zamieszczono za zgodą Redakcji Magazynu "PEN".

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - PEN - Naucz swojego nauczyciela: Aktywność fizyczna jest niezbędna
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Poniedziałek, 24 czerwca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line