Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
PEN - Naucz swojego nauczyciela

W trakcie nauki

Wydanie specjalne 2006 (7)

Rodzice dziecka z cukrzycą powinni mieć stały kontakt z nauczycielem i pielęgniarką szkolną, informując ich o wszystkich ważnych zmianach w planie leczenia. Nauczyciel powinien informować rodziców o wszelkich wydarzeniach w życiu szkoły, które mogą wpłynąć na zmianę codziennego planu i leczenia cukrzycy - szkolne uroczystości, wycieczki, wyjścia do kina lub teatru. Podawanie takich informacji z odpowiednim wyprzedzeniem pozwoli na modyfikację diety i ilości leków.

Nauczyciele uczący dzieci z cukrzycą szybko przekonują się, że opieka nad nimi niewiele różni się od kształcenia dzieci zdrowych. U młodszych dzieci potrzebna jest uważniejsza obserwacja, a niekiedy pomoc w rutynowych działaniach: mierzeniu cukru, podawaniu insuliny. Zauważają również, że młodzi diabetycy najczęściej wykazują znacznie większą odpowiedzialność niż ich zdrowi rówieśnicy, co jest związane ze znacznie większą ilością i charakterem obowiązków, jakim muszą sprostać.

Nie należy obawiać się również, że odstępstwa od dyscypliny na rzecz dziecka z cukrzycą będą przez nie nadużywane lub wpłyną negatywnie na zachowanie innych dzieci w klasie. Uczeń z cukrzycą ma bezwzględne prawo dostępu do płynów i zjedzenia przekąski, również podczas lekcji. Nie wolno również ograniczać mu dostępu do toalety, ponieważ może to mieć poważne konsekwencje. Dzięki odpowiedniemu omówieniu problemu cukrzycy podczas godziny wychowawczej, inni uczniowie szybko przyzwyczajają się i rozumieją, że pewne przywileje wynikają z charakteru choroby, i nie starają się naśladować kolegi z cukrzycą.


Tekst: Barbara Leszczyńska, Magdalena Chomka
Konsultacja medyczna: dr Maria Lipka


Przy opracowaniu wydania specjalnego "Naucz swego Nauczyciela" wykorzystano materiały New York State Department of Health "Diabetes In Children - A Resource Guide For Schools" oraz U.S. Department of Health and Human Services "Helping the Student with Diabetes Succeed - A Guide for School Personnel".


"Naucz swojego nauczyciela" - wróc do spisu treści...


Tekst zamieszczono za zgodą Redakcji Magazynu "PEN".

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - PEN - Naucz swojego nauczyciela: W trakcie nauki
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 22 maja 2024 r.

Zadaj pytanie on-line