Strona główna FreeStyle Libre zamów online! Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Solo
FreeStyle Libre
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Cukrzyca i sport

Wywiad z Wojtkiem Opatowiczem


Wywiad z Wojtkiem Opatowiczem przeprowadził Jerzy Magiera.


Jerzy Magiera: Od kiedy interesujesz się wspinaczką? Skąd takie nietypowe zainteresowania?
Wojtek Opatowicz: Od kiedy interesuję się wspinaczką - cóż trudno powiedzieć... Od kilku lat wspinam się mniej lub bardziej intensywnie, a chyba od zawsze marzyłem o przeżywaniu czegoś niezwykłego. Pamiętam jak kiedyś przeczytałem książkę Marka Kamińskiego "Moje Bieguny" i od tej pory zafascynowała mnie walka człowieka z własnymi słabościami, zimnem, wiatrem a w moim przypadku również z chorobą.

Jakie szczyty już zdobyłeś?
Mont Blanc, Breithorn... zaliczyłem też kilka masywów w polskich górach, ale wstyd się przyznać nie byłem nigdy na Rysach. Przerażają mnie tłumy, które pchają się na ten szczyt, ale nie przesądzam, że wybiorę się na niego np. zimą ;).

Co jest dla Ciebie najtrudniejsze podczas takiej wyprawy?
Podczas wyjazdów w góry najtrudniejsze jest dla mnie utrzymanie dobrego poziomu cukru przez całą dobę. Uważam iż utrzymanie cukru na poziomie 100-140 jest kluczowe, dla efektywnego działania w górach. Chodzi tu z jednej strony o możliwość poruszania się z ciężkim plecakiem przez wiele godzin - dlatego cukier nie może być za niski, ale jednocześnie o możliwość aklimatyzacji1 i przynajmniej beztlenowego spalania cukrów w mięśniach2 - dlatego nie może być za wysoki. Jeżeli dołożymy do tego fakt iż w górach od pewnej wysokości człowiek nie ma apetytu to otrzymujemy bardzo trudną sytuację do rozstrzygnięcia. Generalnie najbardziej komfortową sytuacją byłoby dla mnie poruszanie się bez obciążenia i skupienie się tylko i wyłącznie na procesie aklimatyzacji, ale oznacza to uczestnictwo w wyprawach komercyjnych gdzie bagaże noszone są przez tragarzy, co dla mnie jest nie do przyjęcia.


Na każdą wyprawę musisz się dobrze przygotować. Jak wyglądają takie przygotowania?
Przede wszystkim biegam i utrzymuję ogólną sprawność fizyczną. Od pewnego czasu borykam się z problem wagi (przyznaję - ważę o kilka kilo za dużo - 78 przy wzroście 175 cm) więc mam nadzieję, że uda mi się dzięki temu schudnąć.

Co diabetyk musi wziąć ze sobą na szczyt?
Na wyprawy zabieram 2 glukometry i troszeczkę specjalnego wyposażenia. 2 zestawy glukagenu to obowiązek. Do tego dokładam kilka zestawów glukozy (sprasowanej w tabliczkach i w płynie, które dostępne są w każdej aptece.... niemieckiej).

Jak zabezpieczasz insuliny, leki, glukometr?
Insulinę trzymam w ciepłym miejscu: podczas marszu w kieszeni bluzy polarowej zaś po rozbiciu namiotu w śpiworze - dzięki temu utrzymuje się ona w temperaturze pokojowej. Jeżeli jadę latem w polskie góry to trzymam ją w styropianowym pojemniku, który w każdym dogodnym momencie umieszczam w lodówce np. w schronisku. Glukometry trzymam gdzieś pod ręką, najczęściej w plecaku, pamiętając o zabraniu zapasowej baterii.

Co bierzesz ze sobą na wypadek hipoglikemii?
Na wypadek lekkiej hipoglikemii noszę kawałek czekolady zaś na wypadek niskiego poziomu cukru mam do dyspozycji glukozę czy to w kostkach czy w płynie.

Powodzenie wyprawy w dużej mierze zależy od pogody...
O tak pogoda jest czynnikiem często decydującym. Przykładowo w tym roku pogoda była fatalna i pokrzyżowała mi moje plany.


Co dają Ci takie wyprawy?
Przebywanie w górach to możliwość oderwania się od codziennego zgiełku, pośpiechu, hałasu. Możliwość skoncentrowania się pozwala dostrzec co tak naprawdę jest w życiu
najważniejsze.

Jakie masz plany na przyszłość. Jakie szczyty jeszcze chcesz zdobyć?
Na początku 2008 roku planuję wyprawę na Aconcagua (6969 m. n.p.m.) zaś w lipcu tegoż roku wraz ze Sławomirem Olejniczakiem, jeżeli znajdziemy sponsora, pojedziemy na Mount McKinley - najzimniejszą górę świata. Jeżeli uda nam się ją zdobyć będziemy pierwszymi Polakami z cukrzycą którzy tego dokonali.

Życzę Ci Wojtku wielu sukcesów!
Dziękuje.

Strona internetowa Wojtka Opatowicza: www.wojtek-opatowicz.plhttp://www.abbott-diabetes-care.pl


1 Jest to proces "oswajania" organizmu z wysokością, który polega na produkcji większej ilości czerwonych krwinek transportujących tlen w organizmie.

2 Z powodu mniejszego ciśnienia do organizmu dostaje się mniej tlenu, dlatego z jednej strony organizm próbuje nadrobić straty produkując większą ilość czerwonych krwinek, z drugiej zaś mięśnie zaczynają pracować spalając cukry bez udziału tlenu.Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

XXII Zjazd Polskiego Towarzystwa Diabetologicznegomojacukrzyca.org - Cukrzyca i sport: Wywiad z Wojtkiem Opatowiczem
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Poznaj cukrzycę
Nowość!
Przydatne
Informacje
Ogłoszenia
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
Polecamy
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2021 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Wtorek, 11 maja 2021 r.

Zadaj pytanie on-line