Strona główna FreeStyle Libre zamów online! Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Solo
FreeStyle Libre
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Cukrzyca i sport

Opowiadanie Mariusza

dodano: 4 października 2007 r.

Mam na imię Mariusz i obecnie jestem szczęśliwym i nieograniczającym się osiemnastolatkiem. Na cukrzycę choruję od 6 lat. Na początku pewnie jak każdy z "nowych" miałem obawy, co do mojego życia z cukrzycą jak to będzie, że będę musiał zmienić całkowicie swój tryb życia, że nie będę mógł jeść słodyczy, które przecież tak lubię i wiele wiele innych zmartwień. Ale teraz po tych latach dochodzę do wniosku, że jednak w wielu aspektach mego życia cukrzyca nie przeszkadza a czasami nawet może pomóc.

Często zastanawiam się jakby to było gdybym nie zachorował i pierwszym wnioskiem, jaki mi się nasuwa nie jest to, że mógłbym jeść, co i ile chcę czy też, że nie musiałbym robić poziomów kilka razy dziennie i podawać insuliny, lecz myślę, że moje życie nie byłoby poukładane i prowadzone według określonych norm i sam boje się myśleć, co mogłoby się ze mną stać.

Odnośnie sportu uwielbiam wysiłek fizyczny i w żadnym stopniu nie próbuje go ograniczać a wręcz przeciwnie jak najczęściej staram się aktywnie spędzać wolny czas. W okresie wakacji wszystko się toczy wokół ruchu i aktywności fizycznej to wyprawy rowerowe, pływanie na basenach czy w jeziorach, gra w piłkę nożną siatkową itp. Za każdym razem jest chwila zastanowienia, co zamierzam zrobić, jak duży będę miał wysiłek i w stosunku do tego zmniejszam insulinę bądź więcej odpowiednich produktów zjem, aby w trakcie gry czy jazdy nie spotkała mnie nie miła niespodzianka (oczywiście cukierek zawsze jest w kieszeni).

Również tenis stołowy jest dyscypliną, którą z wielką chęcią uprawiam z pozoru wydaje się, że nie wymaga on dużego wysiłku fizyczne i zapewne "machanie" paletką dużo poziomu nie zbije, no ale jest inaczej i takie skakanie koło stołu i ciągłe energiczne ruchy sprawiają, że mój poziomek gwałtownie leci w dół. Jednak z przyjemności gry nie mogłem sobie odmówić a więc i w tej dziedzinie bez problemu każdy cukrzyk może sobie dać radę.

Jednak najbardziej lubię tańczyć i to wtedy naprawdę "spada" mi cukier na początku byłem nie mile zaskoczony, gdy na następny dzień po nocnych tańcach miałem nagłe spadki, ale z czasem i tego się troszkę nauczyłem i zmniejszam bazę oraz insulinę krótko działającą tak, aby po wysiłku utrzymać możliwie dobry poziom. Wiadomo, że wolę więcej zjeść i mieć ponad normę poziom, gdy udaje się na imprezę niż iść z poziomem 120 i bawić się do białego rana.

Podsumowując sądzę, że każdy cukrzyk może, a nawet powinien dbać o swoja kondycję i uprawiać ten sport, który lubi i w takiej ilości, jakiej pragnie jego organizm. Przecież sport to zdrowie i każdy wam to powie, a w szczególności cukrzycy.

Pozdrowienia i pomyślnych poziomów.

Mariusz
(dane do wiadomości Redakcji)

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~Mariusz  IP: 83.27.203.xxx(2007-10-04 22:52:14)
Dziękuje za rady, jednak nie myślę o wyczynowym uprawianiu sportu lecz rekreacyjnym. Jednak nie ukrywam, że np. z tańca to zapewne nie zrezygnuje, ale postaram się lepiej opanować swój organizm i doprowadzić do tego, abym nie miał dużych wahań glikemii :):)


Powrót Do góry

XXII Zjazd Polskiego Towarzystwa Diabetologicznegomojacukrzyca.org - Cukrzyca i sport: Opowiadanie Mariusza
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Poznaj cukrzycę
Nowość!
Przydatne
Informacje
Ogłoszenia
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
Polecamy
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2021 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Wtorek, 11 maja 2021 r.

Zadaj pytanie on-line