Strona główna
 1. Wiadomości
 2. O cukrzycy
 3. Porady
 4. Sprzęt i leki
 5. Więcej
 6. Przydatne
 7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
World Diabetes Day 2007

14 listopada Ziemia zaświeci się na niebiesko

źródło: Marta Walkowska-Lipko, Star PR Sp. z o.o.

World Diabetes Day

Niebieskie światło oświetli najsłynniejsze budynki świata w związku ze Światowym Dniem Walki z Cukrzycą. Pragnąc podkreślić znaczenie i rangę międzynarodowej akcji odbywającej się pod patronatem ONZ, wszystkie organizacje i instytucje wspierające ideę "Jedności w Walce z Cukrzycą" wezwane zostały do podświetlenia wyróżniających się budynków w kolorze logo akcji (Panton 279 - lub inny podobny odcień).

Empire State BuildingJednym z pierwszych partnerów, którzy potwierdzili gotowość wsparcia obchodów Dnia Walki z Cukrzycą ONZ jest Empire State Building, który wyróżni się błękitnym światłem w panoramie Nowego Jorku, wieczorem 14 listopada. Za przykładem tego najsłynniejszego budynku na świecie poszły inne miasta. Gotowość poparcia idei walki z cukrzycą zamanifestowana zostanie w Paryżu na Wieży Eiffla, w Japonii na Tokio Tower, w Australii na Operze w Sydney oraz w Nowej Zelandii na Sky Tower. Do organizatorów obchodów codziennie napływają dziesiątki deklaracji udziału. W najbliższą środę, 14 listopada, kula ziemska rozbłyśnie na niebiesko dając świadectwo globalnej jedności w walce o prawa osób chorych na cukrzycę.

W Kanadzie niebieskim kręgiem podświetlony zostanie pięciotonowy monument w kształcie kuli. Znajduje się on przy wjeździe na farmę, na której urodził się 14 listopada 1891 Friderick Banting, który wraz Charles’em Best jako pierwszy sformułował przemyślenia prowadzące do odkrycia insuliny w 1921 roku. Monument symbolizuje znaczenie odkrycia insuliny dla poprawy zdrowia na świecie.

Do tej pory zaplanowanych zostało ponad 350 wydarzeń w blisko 200 krajach na całym świecie. Mają one zjednoczyć miliony ludzi i zwrócić uwagę mediów oraz wpływowych polityków na konieczność zwiększenia świadomości zagrożeń, jakie niesie ze sobą cukrzyca zwłaszcza u dzieci i młodzieży oraz zapewnienia odpowiedniej edukacji, opieki medycznej i profilaktyki. Mapa miejsc, w których zaświeci się niebieskie logo oraz program obchodów dostępne są na stronie www.worlddiabetesday.com.


Akcja protestacyjna na rzecz dzieci chorych na cukrzycę

W Polsce główne obchody Światowego Dnia Walki z Cukrzycą zaplanowane są na sobotę, 17 listopada. W Poznaniu w godzinach 11:00 - 14:00 odbędzie się protest - happening demonstrujący problemy nurtujące środowisko młodych diabetyków. Hasło protestu brzmi "Nie pozwólmy umierać dzieciom z powodu cukrzycy". Pretekstem do planowanych działań jest rezolucja ONZ w sprawie cukrzycy, uchwalona w grudniu 2006 roku (tekst BI nr 137) i rzeczywisty problem społeczny opieki diabetologicznej nad dziećmi z cukrzycą. Niestety, dotyczy on również polskich dzieci, głównie z terenów wiejskich i małomiasteczkowych, gdzie opieka - pomimo wielu wysiłków - jest wciąż niezadowalająca. Główne przyczyny tego stanu to brak:
 • dostępu do lekarzy - diabetologów pediatrów;
 • refundacji najnowszych analogów insulin;
 • powszechnego systemu edukacji rodziców dzieci;
 • rozwiniętego systemu leczenia sanatoryjnego.
Zaproszone do udziału w proteście dzieci ze szkół w całej Polsce oraz członkowie Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków utworzą krąg symbolizujący "jedność w walce z cukrzycą".

Uczestnicy akcji będą mieli transparenty z wypisanymi hasłami: "Żądamy dostępu do specjalistów - diabetologów", "Domagamy się Ustawy o cukrzycy", "Nie - dla dyskryminacji ludzi z cukrzycą", "Domagamy się utworzenia Centrum Leczenia i Edukacji dla matek dzieci z cukrzycą", "Pompy insulinowe - podstawa leczenia cukrzycy u młodych diabetyków", "Cukrzyca to nie katar - niech leczą specjaliści", "Większe nakłady na opiekę diabetologiczną", "Jest nas 2 miliony - tyle samo nie wie, że ma cukrzycę".

Więcej informacji na stronie: http://www.diabetyk.org.pl


Diabetycy do tablicy

Jednym z elementów kampanii na rzecz walki o prawa dzieci z cukrzycą, będącej główną ideą tegorocznych obchodów Światowego Dnia Walki z Cukrzycą, jest projekt "Diabetycy do tablicy". Jego celem jest doprowadzenie do polepszenia opieki nad dziećmi chorymi na cukrzycę w polskich szkołach i przedszkolach poprzez zwiększenie świadomości skali problemu i poprawę stosunku nauczycieli i dyrektorów polskich placówek oświatowy do chorych uczniów. Pierwszym etapem projektu jest konkurs na teksty przygotowane przez nauczycieli zajmujących się na co dzień takimi dziećmi.

Wyróżnione prace opublikowane zostaną w ogólnopolskich mediach, dając tym samym przykłady pozytywnych postaw wśród kadry nauczycielskiej. Te zaczerpnięte z życia historie pokazywać będą, że przy odrobinie dobrej woli ze strony wychowawcy młody diabetyk może się czuć w polskiej szkole bezpiecznie i komfortowo. Kolejnym elementem projektu będzie akcja edukacyjna skierowana do szkół w całej Polsce.

Więcej informacji na stronie: www.minimed.pl.


Statystyki dotyczące cukrzycy

Cukrzyca jest chorobą nieuleczalną. Według Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Polsce na cukrzycę chorują ponad 2 miliony osób (5% populacji). Cukrzyca dotyka zarówno dorosłych, jak i dzieci i nazywana jest epidemią XXI wieku. Na świecie chorych jest około 171 milionów osób, a przewiduje się, że w ciągu następnych 20 lat liczba zachorowań wzrośnie do 300 milionów.

Cukrzyca typu 1, nazywana też cukrzycą wieku młodzieńczego, dotyka najczęściej dzieci i młodzieży. Jest nieuleczalną chorobą, spowodowaną zniszczeniem lub niewydolnością komórek trzustki, odpowiedzialnych za produkcję i wydzielanie insuliny - hormonu potrzebnego do przekształcania pokarmu w energię niezbędną do funkcjonowania organizmu. Walka z chorobą polega na podawaniu insuliny z zewnątrz w postaci zastrzyków lub przy użyciu specjalnej pompy. Konieczne są także kilku - a nawet kilkunastokrotne w ciągu dnia badania poziomu cukru we krwi. Ok. 10% przypadków cukrzycy w Polsce stanowi cukrzyca typu 1, ujawniająca się najczęściej w wieku przedszkolnym i szkolnym.


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - World Diabetes Day 2007: 14 listopada Ziemia zaświeci się na niebiesko
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 22 maja 2024 r.

Zadaj pytanie on-line