Strona główna
 1. Wiadomości
 2. O cukrzycy
 3. Porady
 4. Sprzęt i leki
 5. Więcej
 6. Przydatne
 7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Solo

FreeStyle Libre 2

Ypsomed
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Ginekolog radzi

Antykoncepcja pewna i bezpieczna (2)

źródło: PSD w Świeciu, dodano: 18 lutego 2008 r.

Artykuł autoryzowany

Mam nadzieję, że są tacy, którzy odbierają moje artykuły jako promowanie zdrowia i korzystają z zawartych w tych publikacjach rad.

W poprzednim artykule przybliżyłem pojęcie antykoncepcji i wymieniłem jej różne metody (w kolejności skuteczności), a także obiecałem je w skrócie omówić.

Sterylizacja jest całkowitym pozbawieniem płodności metodą dość prostego zabiegu chirurgicznego. Polega na przecięciu i podwiązaniu nasieniowodów u mężczyzn, a jajowodów u kobiet. Pomimo, że jest to sposób bardzo pewny, jednak utrata płodności jest trwała (a więc przeczy idei odwracalności antykoncepcji). W Polsce jest ponadto prawnie niedopuszczalny poza bardzo nielicznymi wyjątkami.

Pigułki hormonalne są najskuteczniejszą ze stosowanych metodą zapobiegania ciąży. Mechanizm działania antykoncepcyjnego polega na zahamowaniu uwalniania komórki jajowej w jajniku oraz powodowaniu zmian śluzu szyjkowego i śluzówki macicy. Pigułka działa więc rzeczywiście antykoncepcyjnie nie dopuszczając do poczęcia (nie mówiąc już o ciąży!). Zawiera ona dwa rodzaje substancji czynnych o takiej samej aktywności jak kobiece hormony płciowe (estrogeny i progesteron).

Historia pigułki to wyścig w unowocześnieniu składu i obniżeniu dawki substancji czynnych zawartych w preparatach do najmniejszej - skutecznej. Współczesne tabletki antykoncepcyjne zawierają 100 razy mniejszą ich dawkę niż najstarsze preparaty. Pomimo dużego bezpieczeństwa są pewne przeciwwskazania do ich stosowania. Doustnych preparatów antykoncepcyjnych nie powinny stosować kobiety:

 • u których stwierdza się krwawienia o nieznanej przyczynie,
 • u których stwierdza się choroby serca, nadciśnienie tętnicze, objawy udaru mózgu,
 • u których występują zaburzenia krzepliwości krwi lub choroba zakrzepowo - zatorowa,
 • które chorują na padaczkę, cukrzycę, ciężkie schorzenia wątroby,
 • które przebyły w ciąży żółtaczkę lub uporczywy świąd skóry
 • które są długotrwale unieruchomione z powodu choroby,
 • nadmiernie otyłe.
Aby pigułki oprócz niespełna 100% pewności dawały również 100% bezpieczeństwa muszą być przyjmowane pod stałą kontrolą lekarza.


Zasady stosowania są bardzo proste, lecz wymagające pewnej systematyczności. Przyjmowanie rozpoczyna się w pierwszym dniu cyklu (pierwszym dniu miesiączki) i kontynuuje przez 21 dni łykając o tej samej porze codziennie 1 tabletkę. Po skończeniu opakowania następuje tydzień przerwy w przyjmowaniu i ósmego dnia znów łyka się pierwszą tabletkę z następnego opakowania. W trakcie tygodniowej przerwy (2-3 dni po ostatniej tabletce) występuje krwawienie. Jest ono zazwyczaj mniej obfite i bolesne od zwykłej miesiączki, a występuje regularnie, co 28 dni.

Doustne preparaty hormonalne są metodą antykoncepcyjną całkowicie odwracalną. Płodność wraca już w pierwszym cyklu po zaprzestaniu przyjmowania tabletek. Antykoncepcja ta nie ma żadnego wpływu na zdrowie dziecka poczętego po odstawieniu pigułki.

Na rynku (również polskim) jest wielka różnorodność preparatów jedno-, dwu- i trójfazowych. Wszystkie one dostępne są wyłącznie na receptę. W doborze odpowiedniego preparatu pomoże lekarz - ginekolog. W mojej praktyce jest to najczęściej polecana metoda antykoncepcji.

Równie duża jak powszechność stosowania antykoncepcji jest ilość otaczających ją przesądów. Najczęściej nie mają one żadnego uzasadnienia.


dr n. med. Piotr Siwek
Specjalista ginekologii i położnictwa


86-095 Bydgoszcz
ul. Pestalozziego 27
tel. (052) 346-00-67
tel. kom. 601-664-748
e-mail: p.siwek@abas.pl


Foto: www.sxc.hu

Artykuł pochodzi ze strony Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Świeciu i został opublikowany za zgodą Zarządu Stowarzyszenia.

Glikelin Basic

Program "Glikelin Basic" to darmowy system analityczny służący do przetwarzania pomiarów stężenia cukru we krwi. Pobierz teraz!


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~Dorota321  IP: 212.76.37.xxx(2008-02-21 08:07:41)
Mechanizm działania pigułki hormonalnej polega również na hamowaniu rozrostu błony sluzowej macicy, co skutkuje mniejszą zdolnoscią do zagnieżdzenia się zapłodnionej już komórki jajowej, w przypadku gdyby do owulacji jednak doszło (a dochodzi i piszą o tym sami producenci) - czyli znowu mozliwe jest działanie wczesnoporonne. Inaczej pigułki nie miałyby tak wysokiej skutecznosci pomimo coraz mniejszych dawek hormonów poch. estrogenów.


Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Ginekolog radzi: Antykoncepcja pewna i bezpieczna (2)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 23 lutego 2024 r.

Zadaj pytanie on-line