Strona główna FreeStyle Libre
 1. Wiadomości
 2. O cukrzycy
 3. Porady
 4. Sprzęt i leki
 5. Więcej
 6. Przydatne
 7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Zdrowe Nogi

Powszechny Program Profilaktyczny Zdrowe Nogi

aktualizacja: 29 listopada 2012 r.

Zdrowe Nogi

Nogi niosą nas przez świat i życie, często nie zdajemy sobie sprawy ile codziennie pokonujemy na nich kilometrów. Piękne, zgrabne, smukłe, długie czy umięśnione są obiektem podziwu. Młodą sylwetkę kojarzymy przede wszystkim z krokiem szybkim, energicznym i pewnym. Wiek podeszły natomiast ze starcem z laseczką, idącym krokiem powolnym, niepewnym i drżącym. Nie zmarszczki powodują, że nie chce nam się poruszać, a nogi i stopy, które po prostu bolą.

Nasz Program chce zwrócić uwagę na problemy nóg w pierwszej połowie życia człowieka - przez profilaktykę pierwotną pokażemy, co robić, by długo były zdrowe. Wszystkim, którzy cierpią na schorzenia kończyn dolnych będziemy służyć radą i pomocą, co robić, aby było lepiej, w ramach tzw. profilaktyki wtórnej. Korzystamy z doświadczeń lekarzy, pielęgniarek i pacjentów, czyli teoretycznie każdego z nas. Poruszymy tematykę chorób zwyrodnieniowych, które sprawiają ból, nie pozwalają cieszyć się życiem; omówimy możliwości nowoczesnego leczenia i walki z bólem. Diabetykom poradzimy, jak pielęgnować stopy i długo zachować zdrowe nogi. Nasze motto brzmi "Wyleczyć, Ulżyć, Zapobiegać".

Program "Zdrowe Nogi" jest programem edukacyjnym, propagującym zdrowy styl życia, prawidłowe odżywianie się, ruch, walkę z otyłością.

1. Celem programu jest prowadzenie profilaktyki pierwotnej (u osób zupełnie zdrowych) oraz profilaktyki wtórnej (leczenie i zapobieganie komplikacjom) przy schorzeniach stóp i nóg, a w szczególności:
 • ortopedycznych (choroby zwyrodnieniowe, wady wrodzone),
 • powikłaniach diabetologicznych (stopa cukrzycowa, owrzodzenia podudzi),
 • dermatologicznych (grzybice, dermatozy, sklerodermia, neuroderitis),
 • naczyniowych,
 • neurologicznych.
Choroby zwyrodnieniowe to najczęstsze schorzenia nóg, o które często sami się staramy prowadząc niezdrowy tryb życia: długo stoimy, siedzimy bez zmiany pozycji, mało się ruszamy, jemy za dużo, i co najgorsze, lekceważymy symptomy jakichkolwiek dolegliwości, narażając się tym samym na schorzenia. W wieku dojrzałym zaczynają się problemy ze stawem biodrowym, kolanowym, komfort chodzenia zatruwają haluksy. Diabetycy są szkoleni, by szczególną uwagę poświęcać pielęgnacji nóg. W przypadku stopy cukrzycowej wrastający w skórę paznokieć to poważny problem. Jeżeli dochodzi do tego otyłość - osoba taka jest zdana na pomoc osób trzecich. Częstym problemem są zmiany skórne na nogach i stopach, które powodują chęć zasłaniania kończyn nawet w upalne dni. Groźną chorobą jest zapalenie żył głębokich spowodowane wolnym przepływem krwi przez żylaki i tworzeniem się zakrzepów. Brak aktywności fizycznej sprzyja rozwojowi chorób, których lista jest bardzo długa.

2. Program kierujemy do całego społeczeństwa, do dorosłych, młodzieży i dzieci.

Wiele chorób zaczyna się już w dzieciństwie. Przekazany przez rodziców materiał genetyczny ma ogromny wpływ na podatność w przypadku danej jednostki chorobowej. Ważne jest jednak to, aby móc wiele zmienić. W tym przypadku aktywny tryb życia dziecka umożliwi mu unikniecie niektórych dolegliwości w wieku dojrzałym. W przypadku wad wrodzonych, z którymi człowiek się rodzi, wczesne ich wykrycie i właściwe leczenie w wieku rozwojowym pozwala uniknąć wielu cierpień.

3. Propagowanie programu odbywa się poprzez szeroko zakrojoną edukację społeczną.

Jednym z celów jest stworzenie nowego zawodu pielęgniarki (pielęgniarza) stóp, stanowiącego kompetentne ogniwo miedzy lekarzem a pacjentem. W ramach programu odbywa się szkolenie pielęgniarek i kosmetyczek. Jego ukończenie łączy się z uzyskaniem certyfikatu "Zdrowe Nogi", będącego znakiem jakości świadczonych usług, fachowości i najwyższych kompetencji w dziedzinie pielęgnacji stóp i profilaktyki schorzeń nóg. Kształcenie prowadzą lekarze specjaliści, oraz, w dziedzinie kosmetyki stóp, kosmetyczki z długoletnim stażem i praktyką zagraniczną.

4. Edukacja społeczna odbywa się:
 • w środkach masowego przekazu: telewizji, radiu, czasopismach fachowych i ogólnodostępnych, w internecie,
 • w bezpłatnym czasopiśmie "Zdrowe Nogi",
 • poprzez organizowanie kongresów, spotkań dla środowisk zainteresowanych,
 • poprzez udział w kongresach dla lekarzy, pielęgniarek i farmaceutów w celu zainteresowania ich nasza tematyka,
 • poprzez organizowanie wczasów wypoczynkowo-leczniczych z fachową opieką.
Z naszym Programem chcemy dotrzeć do wszystkich zainteresowanych i potrzebujących pomocy - do osób starszych, niepełnosprawnych i tych, które mają problemy z poruszaniem się. Wiele uwagi poświęcamy diabetykom, zależy nam, aby byli oni znaczącym filarem Akcji.

5. Wszystkich chętnych zapraszamy do czynnego zaangażowania się w Powszechny Program Profilaktyczny "Zdrowe Nogi".

Koordynator Powszechnego Programu Profilaktycznego "Zdrowe Nogi"
Miralex Sp. z o.o.
Powszechny Program Profilaktyczny "Zdrowe Nogi"
ul. św. Szczepana 25
61-465 Poznań
tel. 0-61 835-05-93
e-mail: biuro@zdrowe-nogi.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~Krzysiek  IP: 89.72.161.xxx(2009-12-15 19:59:27)
A gdzie można by skorzystać z wizyty u specjalisty, w Warszawie?


Powrót Do górymojacukrzyca.org - Zdrowe Nogi: Powszechny Program Profilaktyczny Zdrowe Nogi
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Contour Plus Elite
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2022 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Sobota, 6 sierpnia 2022 r.

Zadaj pytanie on-line