Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Diabetyk

Miesięcznik 'Diabetyk' nr 5 (149)

Magazyn społeczno-medyczny chorych na cukrzycę


Diabetyk


Kto z nas nie marzy? Kto nie lubi wygrywać? Nie zawsze jednak mamy na tyle wytrwałości i dyscypliny, aby konsekwentnie podążać drogą do zwycięstwa. Raz obranego kursu na sukces trzymają się bohaterowie tego numeru: Michał Jeliński, trzykrotny mistrz świata w wioślarstwie oraz Krzysztof Mika - wilk morski w randze kapitana. Ich osiągnięcia mogą mobilizować do samokontroli i walki o wyrównanie cukrzycy. Pomocny w tych staraniach będzie także artykuł w nowej rubryce "Glukoza pod kontrolą". A jeśli zechcecie odpocząć w plenerze, zabierzcie dietę na piknik i zacznijcie marzyć. Może o podróży do pachnącej henną Tunezji?

Marzenia naprawdę się spełniają. Będą się mogły o tym przekonać osoby, które Diabetyk zaprosi na rejs jachtem po morzu. Oddajemy ster i wiosła w Wasze ręce i zapraszamy na pokład majowego numeru!

Okładka:

Diabetyk
(kliknij, aby powiększyć okładkę)


Cena: 5 zł (z 7% VAT)

Wiosłuje po złoto
Wioślarstwo jest "paskudnym" sportem, który eksploatuje wszystkie grupy mięśniowe. Wymaga naprawdę katorżniczej pracy, niebotycznego wysiłku, a potem wystawia rachunek na podstawie niespełna sześciu minut, bo tyle trwa bieg na wodzie. Jest też zazdrosne o każdy tydzień poświęcony czemuś innemu. Ale przede wszystkim jest mściwe, bo każdą "zdradę" może ukarać głupim błędem, który zmniejsza szansę na zwycięstwo. - Możemy być fenomenalni przez cały sezon, ale jeśli na najważniejszych zawodach któremuś podwinie się noga lub nie wytrzyma psychicznego obciążenia, to koniec. Albo zostajesz mistrzem, albo przez cały następny rok zastanawiasz się, z czego żyć i jak trenować. Sport, w czystej jego postaci, jest po to, aby wygrywać, pozostawiać rywali w tyle, przekraczać granice niemożliwego, walczyć.

Kapitan możliwości
Krytyczny wobec rzeczywistości, pokorny wobec żywiołu. Kiedyś harcerz wodniak, dziś dziennikarz, tłumacz, a przede wszystkim żeglarz z 39-letnim stażem. Kapitan Krzysztof Mika.

Co przeniósł Pan z wody na codzienność lądową?
- Podejście do życia. Trzeba wiedzieć, skąd i dokąd chce się dopłynąć tym swoim symbolicznym jachtem i jakie ryzyko jest się w stanie ponieść. Ocena ryzyka jest jedną z kluczowych zasad życiowych decyzji. Ważne są też konsekwencja, cierpliwość, wytrwałość. W żeglarstwie usiłujemy, bardziej lub mniej, przesuwać granice ryzyka.

Niezbędne są też umiejętności organizacyjne, dyscyplina, samokontrola, skuteczna komunikacja, a to pomaga nie tylko przy żeglowaniu.

Zabierz dietę na piknik
Nadszedł czas wiosennych wyjazdów na wycieczki i pikniki. Nie musisz ze względu na cukrzycę rezygnować z jakiejkolwiek formy wypoczynku. Jeśli dobrze zaplanujesz swoją dietę i dostosujesz ją do warunków, w jakich się znajdziesz, możesz mieć cukier pod kontrolą, nic nie tracąc z przyjemności wyjazdu.

Jako dodatki sprawdzą się produkty stosowane w domowych posiłkach: brązowy ryż, kasza gryczana lub jęczmienna, brązowy makaron. Powinny być one ugotowane al dente, bo wtedy mają niższy indeks glikemiczny. Można je ugotować w domu i na wyjeździe przechowywać w lodówce dzień lub dwa (jeśli będzie to możliwe), albo np. w kociołku na ognisku. Węglowodany z tych produktów trzeba wliczyć do zaleconej przez lekarza lub dietetyczkę ilości, którą można spożyć w ciągu dnia. Uwaga: ziemniaki pieczone w ognisku mają wyższy indeks glikemiczny niż gotowane.

Sprawdzaj cukier (nowa rubryka "Glukoza pod kontrolą")
Mój "mały" pierworodny, który liczy sobie 45 wiosen i waży 130 kg, nigdy nie oszczędzał na jedzeniu, ale skąpił na rower. Na wieść o cukrzycy załamał się. Nieraz go ostrzegałem, że taki tryb życia nie jest zbyt zdrowy, ale który "stary chłop" słucha swojego ojca? Sam mam cukrzycę od prawie 40 lat, ale mój syn - mimo możliwości dziedziczenia choroby - nie przejmował się moimi sugestiami. Teraz jest tak, że ja mam cukrzycę typu 1, jestem szczupły i sprawny, a on ma cukrzycę typu 2 i jest otyły oraz ociężały. (...) Uważam się za nowoczesnego staruszka, mam nauczycielską emeryturę i plan, żeby cieszyć się życiem jeszcze kilkanaście lat. Jestem przekonany, że jeśli będę wytrwały w samokontroli, którą z miejsca znienawidził mój syn (choć niewiele o niej wie), uda mi się tego dokonać.


Zapraszamy na naszą stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Diabetyk: Miesięcznik 'Diabetyk' nr 5 (149)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 18 kwietnia 2024 r.

Zadaj pytanie on-line