Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Diabetyk

Miesięcznik 'Diabetyk' nr 7 i 8 (151, 152)

Magazyn społeczno-medyczny chorych na cukrzycę


Diabetyk

Drodzy Czytelnicy,

Dokładnie w lipcu 20 lat temu ukazał się drukiem pierwszy numer Diabetyka. Tak długie trwanie na rynku, pismo zawdzięcza przede wszystkim Wam. To Wy motywujecie nas do działania i starań o zawartość merytoryczną i wygląd miesięcznika. Kierujemy się poglądem, przejętym od naszych Czytelników, iż cukrzyca jest wyzwaniem skłaniającym do zmiany podejścia do wielu życiowych wartości. Że dla człowieka liczy się głównie samorealizacja i w tym celu jest on gotów przekraczać wszelkie ograniczenia.

Naszą misją jest przekazywanie tej prawdy, towarzyszenie Wam w chorobie. Numer lipcowo-sierpniowy, który oddajemy w Wasze ręce, jest efektem opinii nadesłanych w ankiecie czytelniczej i naszej próby sprostania Waszym oczekiwaniom. Znajdziecie w nim m.in. informacje na temat insulinoterapii i nowych metod leczenia cukrzycy (przeszczepy wysp trzustkowych), a także nową rubrykę "Aktywny styl".

Dziękujemy za zaufanie i czekamy na Wasze listy i opinie.
Redakcja Diabetyka


Okładka:

Diabetyk
(kliknij, aby powiększyć okładkę)


Cena: 5 zł (z 7% VAT)

INSULINOTERAPIA W WAKACJE
Nawet podczas urlopu nie powinieneś zapomnieć o kontroli cukrzycy i odpowiednim jej prowadzeniu. Jeżeli nie zwrócisz uwagi na poziomy glukozy we krwi i w obawie przed niedocukrzeniem będziesz nieuzasadnienie zmniejszać dawki insuliny, możesz się spodziewać, że po powrocie do codziennego życia twoja cukrzyca będzie "solidnie rozchwiana". Dlatego postaraj się dostosowywać plan swoich iniekcji do okoliczności towarzyszących twojemu urlopowi. W tekście znajdziesz wskazówki, jak poradzić sobie z insulinoterapią w różnych sytuacjach.

PRZESZCZEPY WYSP TRZUSTKOWYCH
Kto może obecnie, przy dzisiejszym poziomie zaawansowania metody przeszczepienia wysp trzustkowych skorzystać z niej, i co konkretnie zyskuje?
Przeszczepienie wysp można przede wszystkim zaoferować chorym, u których występują stany hipoglikemiczne, które zagrażają życiu. Przeszczepienie"inteligentnych" komórek produkujących insulinę, "odpowiadających" na poziom cukru we krwi, zabezpiecza przed tym groźnym powikłaniem. Zysk dla chorego jest więc ewidentny. Natomiast gdy chory na cukrzycę dobrze funkcjonuje, uzyskuje normoglikemię dzięki stosowaniu coraz lepszej jakości insuliny egzogennej, podawanej często przez coraz doskonalsze pompy, nie ma powodu narażać go na ryzyko wystąpienia ubocznych skutków immunosupresji.

OKIEŁZNANIE CUKRZYCY I NADCIŚNIENIA
W ADVANCE udowodniono, że obniżenie poziomu hemoglobiny glikowanej, w okresie kilku miesięcy, do wartości 6,5% jest bezpieczne (nie obserwowano ciężkich niedocukrzeń). W grupie intensywnej kontroli jako jedyny niekorzystny wskaźnik wystąpił wzrost masy ciała, nie większy jednak niż dotąd obserwowany, np. w badaniu brytyjskim UKPDS, bezpośrednio poprzedzającym ADVANCE. W badaniu ADVANCE korzyści z terapii obniżającej ciśnienie tętnicze krwi potwierdziły się. Teraz pozostaje pogłębić wiedzę na temat zastosowanej w niej kombinacji dwóch leków hipotensyjnych, by zdecydować, czy są korzystne już na wczesnym etapie rozwoju tej choroby(intensywne leczenie chorych preparatem gliklazyd MR w połączeniu z konwencjonalną terapią zgodną z zaleceniami). ADVANCE udowodnił istotne zmniejszenie ryzyka ciężkich powikłań cukrzycy o 10%, zmniejszenie o 21% częstości występowania chorób nerek oraz o 30% częstości występowania białkomoczu - markera ryzyka chorób układu krążenia.

SPOSÓB NA UDANY ZWIĄZEK
Profile szkodliwych strategii radzenia sobie z konfliktem wewnętrznym partnerów w związku pasują nawzajem do siebie, tworząc typowe dla tej pary błędne koło. Ten wciąż powracający dramat jest zakorzeniony w ich dzieciństwie. Wybieramy żony/mężów tak, by go odtworzyć-"częściowo dlatego, że pociąga nas to, co znajome, a częściowo w nadziei, że uleczymy stare rany i odwieczny rodzinny problem zostanie rozwiązany". Jednak zdrowienie następuje nie wtedy, gdy "naprawiamy" swoich partnerów, lecz wówczas, kiedy na podłożu naszego związku eksperymentujemy ze zmienianiem siebie samych. (...) "Szaleńczą i genialną cechą prawdziwej miłości jest to, że poślubiamy swoje niedokończone sprawy".


Zapraszamy na naszą stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Diabetyk: Miesięcznik 'Diabetyk' nr 7 i 8 (151, 152)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 17 kwietnia 2024 r.

Zadaj pytanie on-line