Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Aspiryna nie zapobiega chorobie serca u cukrzyków

źródło: Onet.pl (17.10.08), 18 października 2008 r.

Regularne zażywanie aspiryny nie zapobiega zawałom serca i udarom mózgu - wynika z pracy, którą zamieszcza "British Medical Journal".

Choroby układu krążenia są jednym z najczęstszych powikłań u osób z cukrzycą oraz jedną z głównych przyczyn ich zgonów. Pacjenci ci są od 2 do 5 razy bardziej narażeni na zawały serca i udary mózgu niż ludzie z ogólnej populacji.

Stosowanie leków obniżających krzepliwość krwi, takich jak aspiryna, obniża ryzyko powtórnego zawału czy udaru u osób, które go przeszły. Nie ma jednak dowodów, że leki z tej grupy zapobiegają wystąpieniu tych zjawisk po raz pierwszy. Mimo to, aspiryna jest często przepisywana cukrzykom w ramach pierwotnej prewencji chorób układu krążenia.


Wiadomo tymczasem, że lek ten może powodować skutki uboczne, np. krwawienia w układzie pokarmowym, a ryzyko ich rośnie wraz z wiekiem.

Prof. Jill Belch wraz z kolegami analizowała, czy aspiryna może obniżać ryzyko zawałów serca i zgonów u pacjentów z cukrzycą. Badania przeprowadzono w grupie 1276 pacjentów po 40 roku życia, którzy mieli cukrzycę typu I lub typu II. Podzielono ich na grupy, które otrzymywały aspirynę, bądź przeciwutleniacze (do których należą np. różne witaminy), bądź jedno i drugie. Badania wskazują bowiem, że przeciwutleniacze też mogą obniżać krzepliwość krwi. Dla każdej z grup dobrano też grupę kontrolną zażywającą jedno lub dwa placebo. Stan zdrowia pacjentów śledzono przez 8 lat.

Ogólnie, aspiryna i przeciwutleniacze nie zapobiegały zawałom, udarom czy zgonom - ich liczba była podobna w badanych grupach.

Jak podsumowują autorzy pracy, wyniki tych oraz sześciu innych badań dowodzą, że w przeciwieństwie do statyn i leków na obniżenie ciśnienia, aspiryna nie przynosi korzyści pacjentom, u których nie zdiagnozowano choroby serca, którzy nie mieli zawału czy udaru. Ze względu na jej skutki uboczne nie powinna być zatem podawana w ramach prewencji pierwotnej.

Foto: www.sxc.hu

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Aspiryna nie zapobiega chorobie serca u cukrzyków
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Sobota, 13 lipca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line