Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Nowy pomysł na lek przeciw cukrzycy typu II

Onet.pl, 9 maja 2003 r.

Związek blokujący białko, które sprzyja produkcji glukozy w wątrobie, może stać się nowym lekiem w cukrzycy typu II - zaproponowali naukowcy z USA na łamach najnowszego "Science".

Cukrzyca typu II zazwyczaj dotyka osób starszych lub otyłych osób po 30. roku życia. Coraz częściej jest jednak diagnozowana u młodzieży i dzieci. Choroba rozwija się bądź w wyniku obniżenia produkcji insuliny, bądź też z powodu spadku wrażliwości tkanek organizmu (np. tkanki mięśniowej i tkanek wątroby) na ten hormon. Nie jest jednak spowodowana, tak jak cukrzyca typu I, całkowitym zahamowaniem produkcji insuliny.

Insulina reguluje poziom glukozy (głównego paliwa dla komórek) we krwi m.in. poprzez pobudzanie tkanki mięśniowej do pobierania tego cukru oraz hamuje produkcję glukozy w wątrobie. W procesach tych pomaga insulinie wiele białek.

Jednym z nich jest enzym Akt, który pomaga zahamować produkcję glukozy w wątrobie, gdy jest ona dostępna we krwi, po przyjęciu pokarmu.

Zespół badaczy kierowanych przez Keyong Du z Salk Institutes for Biological Studies w La Jolla w stanie Kalifornia w badaniach na myszach zaobserwował, że białko TRB3 hamuje funkcje enzymu Akt, gdyż przyłączając się do niego i zapobiega jego aktywacji przez insulinę. W ten sposób TRB3 sprzyja wytwarzaniu glukozy w wątrobie w warunkach głodu.

Naukowcy wykazali ponadto, że TRB3 może mieć udział w rozwoju oporności tkanek na insulinę i cukrzycy typu II, gdyż u chorych na nią myszy zaobserwowali podwyższony poziom tego białka.

Badacze spekulują, że związek hamujący TRB3 mógłby stać się nowym lekiem stosowanym w terapii osób z cukrzycą II, których wątroba nie reaguje na sygnały wysyłane przez insulinę i produkuje glukozę nawet, gdy jest ona dostępna we krwi.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Nowy pomysł na lek przeciw cukrzycy typu II
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 17 kwietnia 2024 r.

Zadaj pytanie on-line