Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Diabetyk

Miesięcznik 'Diabetyk' nr 5 (161)

Magazyn społeczno-medyczny chorych na cukrzycę

Diabetyk


DRODZY CZYTELNICY
"W maju jak w raju" - to piękne przysłowie brzmi jak dziecięca rymowanka. I jak dzieci potrafimy zachwycać się soczystą zielenią drzew, odradzającą się przyrodą. Postarajmy się wykorzystać tę sprzyjającą aurę i spędzić trochę czasu na majówkach, oczywiście z glukometrem w kieszeni, aby zapewnić sobie "Monitoring w plenerze". Przyroda podsuwa nam też naturalne sposoby na zdrowie, o czym można przekonać się czytając artykuł "Życiodajne kiełkowanie".

Także w trosce o zdrowie warto zadbać o profilaktykę - zwielokrotniającą szansę na cieszenie się wieloma kolejnymi majami - i wynotować z tekstu "Postaw na profilaktykę" informacje dotyczące programów prewencyjnych realizowanych w ramach NFZ. Zachęcamy też wszystkich do przeczytania historii "Pani Jolanty", która mimo wielu przeciwności losu ma w sobie tak wielką pogodę ducha, że nie jest jej w stanie dorównać najpiękniejsza nawet aura maja.

Redakcja

Okładka:

Diabetyk
(kliknij, aby powiększyć okładkę)


Cena: 5 zł (z 7% VAT)

INSULINA W LECZENIU CUKRZYCY TYPU 2
Czas, przez jaki możliwe jest leczenie cukrzycy samymi tabletkami, jest różny i zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest moment wykrycia choroby. Wcześnie wykryta cukrzyca typu 2, w której uzyskuje się dobrą kontrolę poziomu glukozy, z powodzeniem może być leczona tylko tabletkami przez wiele lat. Jeżeli zaś choroba została wykryta późno, występują powikłania cukrzycowe, a glikemia jest stale wysoka, pomimo regularnego stosowania zaleconych leków - włączenie insuliny do terapii może nastąpić bardzo szybko.

ANTYKONCEPCJA U KOBIET Z CUKRZYCĄ
Rozmowa ze specjalistką w dziedzinach ginekologii, położnictwa i endokrynologii, dr n. med. Małgorzatą Bińkowską z Kliniki Ginekologii i Położnictwa Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie

Czy antykoncepcja dla kobiet z cukrzycą jest pod jakimś względem specyficzna?

Jak w wielu chorobach przewlekłych i trudnych, również w cukrzycy, oprócz leczenia choroby podstawowej, powinno się myśleć o antykoncepcji. Przy antykoncepcji kobiety chorej na cukrzycę dominujący jest aspekt zdroworozsądkowy, odpowiedzialność, ponieważ jej ciąża powinna być bezwzględnie zaplanowana - po to, by przebiegła w sposób bezpieczny dla niej i dla dziecka. Dobre wyrównanie cukrzycy przez kilka miesięcy przed ciążą, hemoglobina glikowana o prawidłowych wartościach mają wpływ na rokowanie ciąży. Trzeba też zawczasu ocenić zaawansowanie choroby, występujące powikłania, zwłaszcza ewentualne uszkodzenia mikronaczyń w narządzie wzroku, w układzie naczyń nerkowych, w układzie nerwowym. To ważne dla prawidłowego przebiegu ciąży i dla zmniejszenia ryzyka wad u dziecka do poziomu obserwowanego w populacji ogólnej.

NIESFORNY NASTOLATEK? (cz. 1)
Okres dorastania (adolescencja) dziecka z cukrzycą typu 1 to prawie zawsze czas, kiedy choroba i specyficzny proces jej leczenia mogą poważnie zaburzać wzajemne relacje między nim a jego rodzicami. Niejednokrotnie stają się źródłem silnego stresu dla całej rodziny.

Intensywne zmiany we wszystkich obszarach funkcjonowania dziecka (rozwój fizyczny, umysłowy, emocjonalny, społeczny) zachodzące w tym okresie mogą znacznie utrudniać wyrównanie poziomu glukozy we krwi. Nowej jakości potrzeby emocjonalne oraz zadania rozwojowe niejednokrotnie nie sprzyjają dostosowywaniu się młodego pacjenta do wymagań leczenia i zaleceń lekarskich. Nawet jeśli początkowo odbywa się to kosztem dobrych wyników samokontroli, dorastanie dziecka z cukrzycą często oznacza konieczność ustalenia nowego modelu współpracy rodzinnej.

OLEJE ZAMIAST INNYCH TŁUSZCZÓW
Oliwa z oliwek jest najczęściej stosowanym tłuszczem w krajach śródziemnomorskich, których mieszkańcy żyją najdłużej w Europie i najrzadziej zapadają na choroby serca, cukrzycę typu 2 i nadciśnienie tętnicze.

Lekarze i dietetycy uważają, że oliwa z oliwek jest jednym ze składników diety śródziemnomorskiej, który decyduje o dobrym zdrowiu i długim życiu. Oliwa chroni przed chorobą niedokrwienną serca dzięki dużej zawartości w niej jednonienasyconych kwasów tłuszczowych (70%) oraz przeciwutleniaczy, takich jak witamina E (12 mg/100 g) i polifenole. JKT obniżają poziom cholesterolu frakcji LDL ("złego") we krwi, który, wnikając w ściany tętnic, wywołuje miażdżycę. Z kolei przeciwutleniacze zawarte w oliwie chronią cholesterol LDL przed utlenianiem i dzięki temu osłabiają jego zdolność wywoływania miażdżycy


Zapraszamy na naszą stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~Agnieszka N.  IP: 83.13.175.xxx(2009-05-05 10:00:11)
Ja bym chciała kupić tą gazetę, ale nie wiem gdzie do niedawna mi ją wysyłali a ostatnio już nie ;/////


Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Diabetyk: Miesięcznik 'Diabetyk' nr 5 (161)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 17 kwietnia 2024 r.

Zadaj pytanie on-line