Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Lek na cukrzycę chroni przed zawałem

Onet.pl, 18 czerwca 2003 r.

Lek stosowany w cukrzycy typu II (insulinoopornej) może także obniżać ryzyko choroby serca - wynika z badań zaprezentowanych podczas dorocznego kongresu American Diabetes Association w Nowym Orleanie.

Z cukrzycą mamy do czynienia wówczas, gdy poziom cukru we krwi przekracza ustalone normy. W przypadku cukrzycy typu I trzustka wytwarza za mało obniżającej poziom cukru we krwi insuliny, natomiast w typie II tkanki reagują na działanie insuliny za słabo albo wcale. Z cukrzycą typu II współistnieją otyłość, nadciśnienie, skłonność do zapaleń i chorób serca.

Aby obniżyć poziom cukru we krwi, osoby z cukrzycą typu II muszą przyjmować leki takie jak rosiglitazon.

Naukowcy ze Stanford University Medical Center zaobserwowali, że rosiglitazon nie tylko pozwala obniżyć poziom cukru we krwi, ale również zapobiega chorobom serca, hamując związane z miażdżycą procesy zapalne.

Na razie przeprowadzono badania na 29 osobach - zarówno z cukrzycą typu II, jak i opornością na insulinę, która jeszcze nie doprowadziła do cukrzycy. Zaobserwowano obniżenie poziomu znanych wskaźników procesu zapalnego w rodzaju inhibitora aktywacji plazminogenu, E-selektyny, L-selektynyi P-selektyny. W chorobach serca ich poziom zwykle jest podwyższony.

Jeśli wyniki szerzej zakrojonych badań to potwierdzą, rosiglitazon może być dobrym wyjściem dla osób z cukrzycą i zwykle towarzyszącym jej podwyższonym ryzykiem choroby serca. Aby obniżyć ciśnienie tętnicze czy poziom cholesterolu w sumie przyjmują one po kilkanaście tabletek dziennie.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Lek na cukrzycę chroni przed zawałem
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 18 kwietnia 2024 r.

Zadaj pytanie on-line