Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Komórki macierzyste szpiku kostnego leczą cukrzycę

Onet.pl, 23 czerwca 2003 r.

Przeszczepione komórki macierzyste szpiku kostnego leczą cukrzycę u myszy - donoszą naukowcy na łamach najnowszego "Nature Biotechnology".

Cukrzyca jest jedną z najczęstszych chorób przewlekłych człowieka. Jej przyczyną jest zaburzenie produkcji insuliny przez komórki beta trzustki, co powoduje zachwianie całej gospodarki cukrami i białkami w organizmie. Niedobór insuliny powoduje gromadzenie się szkodliwych produktów przemiany materii, które mogą powodować zatrucie.

Zaburzenie stężenia glukozy we krwi jest także przyczyną nadciśnienia, dlatego osoby chore na cukrzycę często mają problemy z krążeniem oraz ze wzrokiem wynikające ze zbyt wysokiego ciśnienia w gałce ocznej.

Terapia cukrzycy najczęściej sprowadza się do podawania chorym preparatów insulinowych. Terapia ta jednak leczy tylko objawy i nigdy nie daje pełnego wyleczenia, a do tego jest dość uciążliwa i musi być stosowana latami.

Grupa naukowców z Robarts Research Institute z Ontario w Kanadzie pod kierunkiem Mickie Bhatia przeszczepiła myszom chorym na cukrzycę komórki macierzyste szpiku kostnego.

Komórki macierzyste szpiku są komórkami pluripotencjalnymi, tzn. mogą przekształcić się w dowolne komórki organizmu.

Przyczyną cukrzycy typu I jest zniszczenie komórek beta trzustki, produkujących insulinę.

Okazało się, że przeszczep komórek macierzystych szpiku stymuluje regenerację komórek beta, które z kolei mogą wytwarzać insulinę. Taki przeszczep może zatem być trwałą terapią cukrzycy, na razie jednak badaną tylko u myszy.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Komórki macierzyste szpiku kostnego leczą cukrzycę
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 17 kwietnia 2024 r.

Zadaj pytanie on-line