Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
World Diabetes Day 2009

Światowy Dzień Cukrzycy na niebiesko

źródło: Roche Diagnostics Polska, dodano: 12 listopada 2009 r.


W najbliższą sobotę 14 listopada 2009 odbędzie się Światowy Dzień Walki z Cukrzycą. Z tej okazji kilkaset budynków na całym świecie, na wszystkich kontynentach zostanie podświetlonych na charakterystyczny niebieski kolor. Widocznym znakiem polskiej solidarności ze wszystkimi chorymi na cukrzycę będzie podświetlony przez firmę Roche Diagnostics budynek Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Cały świat na niebiesko

Charakterystyczne budowle, wielkie budynki, znane statuy i pomniki, co roku, 14 listopada zmieniają kolor na niebieski, symbolizując i przypominając wszystkim widzom o chorobie milionów ludzi na całym świecie i ich codziennym zmaganiu z cukrzycą. W poprzednich latach podświetlano na świecie m.in.: w Japonii Tokyo Tower oraz figurę Wielkiego Buddy, w Brazylii Statuę Chrystusa Zbawiciela czy słynną Operę w Sydney. W Europie wybrano m.in. Krzywą wieżę w Pizie czy Diabelski Młyn w Londynie. W Polsce 2 lata temu na niebiesko podświetlony został warszawski Pałac Kultury i Nauki. W tym roku będzie to m.in. budynek PKOL. Do dzisiaj zarejestrowano już ponad 600 budynków na całym świecie.

Potrzebna edukacja

Akcje takie jak ta, mają na celu zwrócić uwagę nieświadomych problemu osób oraz zwiększyć ich wiedzę na temat ewentualnych zagrożeń. Szacuje się, że w Polsce ponad 2 mln osób cierpi na cukrzycę, z czego tylko połowa osób wie, że jest chora. Druga połowa jest nadal niezdiagnozowana.

Cukrzyca to poważna przewlekła choroba, która objawia się zbyt wysokim poziomem glukozy we krwi. Nieleczona, może prowadzić do poważnych powikłań, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci. Jej powstaniu sprzyjają najczęściej nasze zaniedbania i używki: niewłaściwe odżywianie się, brak ruchu, otyłość, nadużywanie leków i palenie papierosów. Może mieć także podłoże genetyczne - tłumaczy Dr med. Rafał Walas, Dyrektor Działu Diabetologii Roche Diagnostics Polska. Objawy, które pozwalają rozpoznać chorobę to: notoryczne zmęczenie, oddawanie często dużych ilości moczu, chudnięcie pomimo wzmożonego apetytu, silne pragnienie. Warto, żebyśmy obserwowali siebie i swoich bliskich pod tym kątem - radzi Dr Walas.

Globalna akcja edukacyjna

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą został ustanowiony w 1991 r. przez Międzynarodową Federację ds. Cukrzycy (IDF - International Diabetes Federation) oraz Światową Organizacją Zdrowia (WHO - World Health Organization). Głównym celem obchodów Światowego Dnia Walki z Cukrzycą jest zwiększenie świadomości społecznej odnośnie objawów tej choroby, przyczyny jej powstawania, skutecznych sposobów leczenia i zapobiegania późnym powikłaniom cukrzycy. Firma Roche Diagnostics, producent glukometrów marki Accu-Chek, jest jednym z wieloletnich partnerów Światowego Dnia Walki z Cukrzycą.


Redakcja portalu MojaCukrzyca.org nie jest autorem powyższego ogłoszenia i nie ponosi odpowiedzialności za jego treść. Komunikat przesłano na adres e-mail Redakcji portalu, zweryfikowano pod względem merytorycznym. Za zamieszczenie powyższego komunikatu nie pobrano żadnych opłat.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~Krzysiek2821  IP: 83.2.112.xxx(2009-11-19 20:02:34)
Jak to pięknie, że ktoś pamięta o 14 listopada, że to Dzień Zwalczania Cukrzycy ustalony przez ONZ w 1991 roku, ale Ewa Kopacz zapomniała, Sejm i Senat też trudno, ale nie zapomną kiedy przyjdzie czas wyborów wówczas obiecanki będą tak obficie składane. Ale nie pomyśleli, że w Polsce już panuje totalna nędza. Każdy mówi o polepszeniu sytuacji, tak polepszył tę sytuacje Światowy Bank Żywności dając ludziom jeść. Czy pomyśleli o chorych?


Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - World Diabetes Day 2009: Światowy Dzień Cukrzycy na niebiesko
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 17 kwietnia 2024 r.

Zadaj pytanie on-line