Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Szansa na wielozadaniową pigułkę przeciw cukrzycy typu II

Onet.pl, 21 lipca 2003 r.

Związki pobudzające pracę enzymu, który bierze udział w procesach prowadzących do obniżenia poziomu glukozy we krwi, mogą pomóc w opracowaniu nowego leku przeciwko cukrzycy typu II - donoszą naukowcy z USA na łamach najnowszego "Science".

Obiecujące związki oddziałują na glukokinazę, enzym "wrażliwy" na poziom glukozy, który niebezpiecznie rośnie u chorych na cukrzycę typu II.

Glukokinaza pomaga organizmowi w metabolizmie tego cukru, gdyż bierze udział w procesach prowadzących do magazynowania go w wątrobie w postaci glukagonu - m.in. pobudza trzustkę do produkcji insuliny (główny hormon regulujący metabolizm glukozy) oraz nasila absorpcję glukozy w wątrobie. Mutacje w genie kodującym glukokinazę powodują, że produkowany enzym jest mniej wydajny w pracy. Ich występowanie udało się powiązać wcześniej z rzadką dziedziczną odmianą cukrzycy u ludzi.

Zespół badaczy z Vanderbilt University w Nashville w stanie Tenesee, z University of Pennsylvania w Filadelfii oraz badacze z firmy farmaceutycznej Hoffman-La Roche Inc. zidentyfikowali grupę małych cząsteczek, które pobudzają aktywność glukokinazy.

Okazało się, że podawanie doustne tych związków myszom i szczurom będących modelem cukrzycy typu II, wpłynęło wyraźnie na poprawę metabolizmu glukozy w organizmach zwierząt.

Małe cząsteczki nasiliły funkcje enzymu tak, że z jednej strony pobudzał on produkcję insuliny w komórkach beta trzustki, a z drugiej nasilał absorpcję glukozy przez komórki wątroby, gdzie powstaje glukagon. Rezultatem był spadek poziomu glukozy we krwi zwierząt.

"Te związki mają nietypowy mechanizm działania, wpływają bowiem na dwa procesy, które są »upośledzone« u chorych na cukrzycę" - komentuje biorący udział w badaniach dr Mark A. Magnuson z Vanderbilt University.

Jak podkreślają badacze, zaletą tych związków są ich małe rozmiary, dzięki temu mogą one przetrwać w układzie pokarmowym bez ryzyka, że zostaną strawione i rozłożone. "Gdyby jeszcze udało się wykazać, że cząsteczki te działają u ludzi podobnie jak u zwierząt, można by je wykorzystać do stworzenia doustnej wielozadaniowej pigułki przeciwko cukrzycy typu II" - konkludują autorzy.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Szansa na wielozadaniową pigułkę przeciw cukrzycy typu II
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 22 maja 2024 r.

Zadaj pytanie on-line