
Tymczasem by uniknąć pomyłek, farmaceuci powinni otrzymać informacje z co najmniej dwutygodniowym wyprzedzeniem. Nowa lista jest wprowadzana z pominięciem wymogów ustawowych
![]() ![]() |
Obecna lista refundacyjna na dodatek została wprowadzona z pominięciem istotnych wymogów ustawowych. Przede wszystkim, zgodnie z prawem, listy refundacyjne powinny być aktualizowane nie rzadziej niż co 90 dni. Tymczasem to zaledwie druga nowelizacja w tym roku. Poza tym listę wprowadzono zanim stosowne zmiany zostały wydane w wersji drukowanej w dziennikach urzędowych, co tak naprawdę powinno być dla farmaceutów podstawą do wprowadzania zmian.

- Wejście listy było uzależnione od spełnienia wszystkich wymogów formalnych. To przecież niezwykle istotny akt prawny. Musiał być m.in. sprawdzony przez Centrum Legislacyjne Rządu - dodaje Piotr Olechno, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia.
- Ministerstwo nie może tłumaczyć się brakiem czasu, bo akurat tego było pod dostatkiem. Niestety, zabraknie go aptekom, bo żeby wprowadzić te zmiany w sposób odpowiedzialny i dokładny, muszą dysponować rozsądnym zapasem czasu - dodaje dr Stanisław Piechula.
O nowej liście na razie wiadomo tylko tyle, że pacjenci dopłacą mniej do ok. 400 specyfików, w prawie 150 przypadkach doszło do obniżki cen leków, a tylko cztery zdrożały. Sto leków w ogóle skreślono, a za to wprowadzono ponad 200 nowych.
- Dziś jeszcze nie wiemy czy na zmianach zyskają pacjenci, bo stanieć mogły leki rzadko używane - ocenia dr Piechula.
![]() ![]() |
Jeszcze kilka dni temu minister zdrowia Ewa Kopacz obiecywała, że na refundacji uda się jej zaoszczędzić 500 mln złotych, zaś sumą tą wesprze się szpitale, które w 2010 roku czeka mocne zaciskanie pasa. Procesowi tworzenia każdej listy leków refundowanych towarzyszą ogromne emocje, bo wartość rynku aptecznego leków na receptę w Polsce wynosi ponad 14 mld zł i stale rośnie. Jak informuje firma PMR Publications, średnio notuje się kilkuprocentowe wzrosty rocznie. Zdaniem ekspertów, polski system refundacji leków jest jednym z najbardziej skomplikowanych. Pacjent może kupić leki na ryczałt, z limitem, z 50 oraz 30 proc. zniżki.
Foto: Michał Pawlik