Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Dłuższe ścięgno Achillesa pomaga cukrzykom

Onet.pl, 11 sierpnia 2003 r.

Towarzyszącym cukrzycy owrzodzeniom i zgorzeli stóp można zapobiec za pomocą prostej operacji wydłużenia ścięgna Achillesa - informuje "Journal of Bone and Joint Surgery".

Związane z cukrzycą uszkodzenia nerwów sprawiają, że chory może nie odczuwać bólu w stopach. Sprzyja to infekcjom, owrzodzeniu a nawet martwicy stóp, co niekiedy zmusza do amputacji. Problem z owrzodzeniem stóp dotyczy około 15 procent chorych na cukrzycę. Wyleczone owrzodzenia często nawracają. Okazuje się, że wydłużenie ścięgna Achillesa zmniejsza ucisk na tkanki stopy i ułatwia powrót do zdrowia.

Ścięgno Achillesa łączy mięsień trójgłowy łydki z guzem piętowym kości piętowej. Aby je wydłużyć Jeffrey E. Johnson, profesor ortopedii Washington University School of Medicine w St. Louis, nacinał ścięgno w trzech miejscach (pod miejscowym znieczuleniem). Stopa pacjenta była następnie odchylana do przodu, aby rozciągnąć ścięgno i unieruchamiana na sześć tygodni.

Po siedmiu miesiącach obserwacji okazało się, że grupa pacjentów z wydłużonym ścięgnem Achillesa o 75 procent rzadziej miała nawroty owrzodzenia stóp. Po dwóch latach nawroty były o 52 procent rzadsze.

Wprawdzie wydłużenie ścięgna osłabia nieco mięśnie łydki, ale ćwiczenia pozwalają zaradzić temu problemowi.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Dłuższe ścięgno Achillesa pomaga cukrzykom
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 17 kwietnia 2024 r.

Zadaj pytanie on-line