Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Gimnastyka skuteczna w zapobieganiu cukrzycy

Onet.pl, 21 sierpnia 2003 r.

Jedynie częste ćwiczenia fizyczne podejmowane po 40. roku życia mogą być skuteczne w zapobieganiu lub kontroli przebiegu cukrzycy typu II - wskazują wyniki badaczy z USA, o których informuje pismo "Diabets".

Zdaniem autorów najnowsze rezultaty pomogą opracować plan ćwiczeń najbardziej skuteczny w prewencji lub kontroli cukrzycy typu II u osób w średnim i starszym wieku.

Ryzyko cukrzycy typu II rośnie u osób w średnim wieku, zwłaszcza z nadwagą lub otyłością. Pierwszym objawem świadczącym o tym ryzyku jest spadek wrażliwości tkanek na insulinę, hormon, który kontroluje metabolizm glukozy i jej poziom we krwi.

Aby zapobiec wystąpieniu choroby u osób z obniżoną wrażliwością na insulinę lub kontrolować jej przebieg na początku rozwoju, pacjentom zaleca się podejmowanie regularnej aktywności fizycznej. Ma ona pomóc przywrócić do normy wrażliwość na insulinę i zapobiec uszkodzeniu różnych organów pod wpływem wysokiego poziomu glukozy.

Najnowsze wyniki naukowców z Mayo Clinic w Jacksonville na Florydzie wskazują, że aby ćwiczenia fizyczne spełniały pożądaną rolę u pacjentów po 40. roku życia, muszą być podejmowane często.

Badania zostały przeprowadzone pod kierunkiem Sreekumarana Naira w grupie 65 zdrowych osób w wieku od 21 do 87 lat. Większość prowadziła siedzący tryb życia. W ciągu 4 miesięcy uczestnicy eksperymentu brali udział w zajęciach aerobiku, których intensywność stopniowo zwiększano.

Badacze zmierzyli wrażliwość na insulinę na początku doświadczenia i 3-4 dni po ostatnim treningu.

"Wcześniejsze badania sugerowały, że wrażliwość na insulinę i metabolizm glukozy poprawiają się u starszych osób już po jednym dniu ćwiczeń. Nie było jednak wiadomo, jak długo efekt ten może się utrzymywać" - komentuje Nair.

Jego zespół zaobserwował, że wrażliwość tkanek na insulinę w 4 dni po zakończeniu ćwiczeń utrzymywała się na dobrym poziomie jedynie u osób młodych. Jednak u osób w średnim wieku i osób starszych wyraźnie się obniżała.

"Nasze wyniki sugerują, że u osób po 40. roku życia wrażliwość na insulinę nie utrzymuje się długo po ostatnich ćwiczeniach" - tłumaczy Nair.

Zdaniem autorów, najnowsze obserwacje dowodzą, że aby ćwiczenia były skuteczne w prewencji cukrzycy II u osób szczególnie na nią narażonych lub by pomogły regulować poziom glukozy we krwi u osób w początkowych stadiach choroby, muszą być podejmowane często.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Gimnastyka skuteczna w zapobieganiu cukrzycy
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 17 kwietnia 2024 r.

Zadaj pytanie on-line