Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Ślina jaszczurki lekiem przeciwko cukrzycy

Onet.pl, 1 września 2003 r.

Żyjąca na północnoamerykańskiej pustyni jaszczurka dostarczyła farmaceutom nowego leku do walki z cukrzycą. Nie tylko reguluje on poziom cukru we krwi, ale także przyczynia się do utraty wagi pacjenta.

Lek powstał na bazie śliny helodermy arizońskiej. Jaszczurka ta odżywia się tylko cztery razy w roku, każdorazowo przyjmując spore ilości pokarmu. Poziom cukru w jej krwi nie wzrasta jednak wówczas gwałtownie, gdyż zapobiegają temu wydzieliny zawarte w ślinie gada.

Ich leczniczą wartość potwierdzić ma Exenatyd, na razie medykament eksperymentalny, który mógłby być stosowany w terapii cukrzycy typu 2. Jeśli lek zostanie oceniony pozytywnie, prawdopodobnie trafi do sprzedaży już w roku 2004.

W celu zbadania skuteczności leku poddano testowi 155 pacjentów, którzy nie osiągnęli odpowiedniego poziomu glukozy wskutek przyjmowania dotychczas stosowanych leków przeciwko cukrzycy - metforminy i sulfonylomocznika.

Okazało się, że kiedy oprócz tych dwóch medykamentów chorym podawano dawkę Exenatydu, 44 proc. z nich osiągnęło po 24 tygodniach odpowiedni poziom glukozy we krwi.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Ślina jaszczurki lekiem przeciwko cukrzycy
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 22 maja 2024 r.

Zadaj pytanie on-line