Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Diabetyk

Miesięcznik Diabetyk, kwiecień 2010, nr 4 (171)

Magazyn społeczno-medyczny chorych na cukrzycę

Diabetyk

DRODZY CZYTELNICY

Radość Zmartwychwstania i budząca się do życia przyroda - to centralne i wyczekiwane wydarzenia wiosny. W tym duchu rozkładamy na czynniki pierwsze wielkanocną święconkę, i od strony tradycji i tej bardziej praktycznej - zdrowia diabetyka. W świątecznym numerze nie brakuje tematów dotyczących jedzenia, wśród których znalazł się m.in. wywiad ze znanym kucharzem Karolem Okrasą, który w kuchni nie gotuje lecz tworzy potrawy z iście artystycznym zacięciem.

Polecamy też lekturę tekstu "Prezent z góry" - opowieść o mamie i córce, których historia z cukrzycą w tle napawa optymizmem i nadzieją na szczęśliwe macierzyństwo. Wiosenne słońce obnaża nasze sylwetki, które po zimie lubią się nieco zaokrąglić. Przestrzegamy jednak, by winą za przybieranie na wadze nie obarczać insuliny - stąd piszemy o pułapkach insulinoterapii oraz o tym, jak ją zaplanować, by nie powodowała tycia. Pamiętajmy przy tym, że niezastąpiony w walce z nadwagą i w jej zapobieganiu jest wysiłek fizyczny, który może pomóc zlikwidować np. "hodowane" latami "Brzuchy, brzuszki i brzuszyska".

A z okazji świąt życzymy naszym Czytelnikom wiary w zwycięstwo dobra nad złem oraz dużo radości na co dzień.

Redakcja

Okładka:

Diabetyk
(kliknij, aby powiększyć okładkę)


Cena: 5 zł (z 7% VAT)

Koszyczku odkryj się
Tak jak przygotowuje się wcześniej świąteczne posiłki, tak samo wcześniej można przeprowadzić w miarę możliwości skrupulatne obliczenia zawartości WW i WBT, aby nie siadać do stołu z kalkulatorem czy księgą tabel wartości odżywczej, a że by też niczego sobie nie odmówić. Najlepiej zrobić małą ściągawkę, która będzie nam towarzyszyć podczas świątecznych posiłków. W końcu nie sposób wszystko spamiętać. W kieszeni, pod ręką, powinniśmy mieć obliczenia zawartości WW i WBT.

Wolność kontrolowana
Przy intensywnej insulinoterapii ceną za większą swobodę życia (np. w wyborze posiłków) są częstsze pomiary glikemii. O jaką częstotliwość chodzi? Czy badania przed posiłkiem, przed snem, ewentualnie około godziny trzeciej w nocy są wystarczające? Nie zawsze. Zaryzykowałabym tezę, że im bar dziej nasza metoda jest elastyczna, czyli im więcej jest w niej parametrów zmiennych (pory posiłków, ich rodzaj), tym też samokontrola powinna być bardziej intensywna.

Diagnozy Dr. Google'a
Znakomita większość pacjentów dr. Google'a nie ma nawet cienia świadomości, że ogólna informacja na temat danego schorzenia czy sposobu leczenia nie jest tożsama z diagnozą w danym przypadku. Nigdy nie wolno i nie należy odnosić lektury pism czy stron internetowych do własnych schorzeń. Język medyczny jest w pewnej mierze hermetyczny dla osoby bez odpowiedniego przygotowania fachowego, często wsparty ilustracjami statystycznymi, których zrozumienie też bywa trudne. Jeżeli w tekście artykułu pojawi się stwierdzenie, że objaw występuje u 80% chorych, to oznacza, iż w 8 na 10 dotychczas opisanych przypadków przez literaturę fachową taki objaw zaobserwowano. Informacja ta w żadnej mierze nie rozciąga się na czytelnika.


Zapraszamy na naszą stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Diabetyk: Miesięcznik Diabetyk, kwiecień 2010, nr 4 (171)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 17 kwietnia 2024 r.

Zadaj pytanie on-line