Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Mysz odporna na cukrzycę

Onet.pl, 5 września 2003 r.

Zmodyfikowana genetycznie mysz nie tylko może objadać się nie tyjąc, ale i nie jest najprawdopodobniej zagrożona cukrzycą - informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Około 90 procent przypadków cukrzycy to cukrzyca typu II - występuje zwykle u osób dorosłych, najczęściej (ponad 70 procent przypadków) otyłych. W cukrzycy typu II nie tyle brakuje insuliny, co nie jest ona właściwie wykorzystywana.

Pozbawiona genu SCD -1 mysz - dzieło naukowców z University of Wisconsin-Madison - stała się sławna dzięki temu, że nie tyje mimo tłustej diety.

Co więcej, jak wykazały dalsze prace, prawdopodobnie nie grozi jej także cukrzyca - jedna z najczęstszych chorób cywilizacyjnych. Komórki mięśni myszy były bardziej wrażliwe na insulinę, potrafiły absorbować więcej glukozy, co chroniło przed nadmiernym wzrostem jej poziomu we krwi.

U chorych na cukrzycę typu II nadmiar glukozy pobudza wydzielanie insuliny przez trzustkę, a wrażliwość komórek mięśni na insulinę jeszcze bardziej się zmniejsza.

Gen SCD odpowiada za produkcje enzymu SCD, który z kolei wpływa na wytwarzanie kwasów tłuszczowych. Ponieważ ludzie podobnie jak myszy mają odpowiednik SCD, być może wyjaśni się fenomen osób które obficie i tłusto jedzą bez widocznych konsekwencji. Z kolei niektórzy otyli mogą mieć nadprodukcję SCD.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Mysz odporna na cukrzycę
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Poniedziałek, 27 maja 2024 r.

Zadaj pytanie on-line