Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

Co można wyczytać z etykiety produktów spożywczych? - zobacz program!


FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Tani lek na cukrzycę może zapobiegać rakowi płuc

źródło: Onet.pl (22.04.2010), 27 kwietnia 2010 r.

Metformina, podstawowy lek doustny dla chorych na cukrzycę typu 2, może znaleźć zastosowanie w prewencji raka płuc, zwłaszcza u palaczy - wskazują amerykańskie badania, o których informuje serwis EurekAlert.

już wcześniejsze prace sugerowały, że metoformina może obniżać ryzyko raka
Metformina jest lekiem powszechnie stosowanym w terapii cukrzycy typu 2 - tj. odmianie cukrzycy ściśle powiązanej z nadwagą i siedzącym stylem życia. Obniża poziom glukozy we krwi poprzez hamowanie wchłaniania tego cukru w jelitach, zmniejszenie jego produkcji w wątrobie oraz poprawę jego zużycia w tkankach. Lek nie nasila przy tym produkcji insuliny przez trzustkę. Już wcześniejsze prace sugerowały, że metoformina może obniżać ryzyko raka, nie tylko u chorych na cukrzycę.

W najnowszych badaniach, naukowcy pod kierunkiem dr. Phillipa A. Dennisa z National Cancer Institute przez 13 tygodni podawali metforminę myszom, które wcześniej miały kontakt z jednym z rakotwórczych związków obecnych w dymie nikotynowym, tj. nitrozaminą (NNK). NNK stymuluje rozwój procesów nowotworowych w płucach.

Jak zaobserwowali badacze, lek podawany doustnie redukował częstość występowania raka płuca u gryzoni o 40-50 proc. A gdy zastosowano go w postaci iniekcji spadek był jeszcze większy, bo aż 72 procentowy.

lek podawany doustnie redukował częstość występowania raka płuca u gryzoni o 40-50 proc.
Szczegółowe analizy pozwoliły też lepiej zrozumieć przeciwnowotworowy mechanizm działania metforminy. Okazało się, że przyczynia się ona do zahamowania aktywności kinazy mTOR pobudzającej rozwój raka płuca.

Naukowcy zaprezentowali wyniki swoich badań na 101. dorocznym spotkaniu Amerykańskiego Stowarzyszenia Badań nad Rakiem (American Association for Cancer Research), które odbywa się w Waszyngtonie. Ich zdaniem, można mieć nadzieję, że jeśli uda się je potwierdzić w testach na pacjentach, to metformina szybko znajdzie zastosowanie w profilaktyce raka płuc.

Czy koncentratory tlenu wymagają serwisowania?

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.



reklama





Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!




Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Tani lek na cukrzycę może zapobiegać rakowi płuc
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.



Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Wtorek, 16 kwietnia 2024 r.

Zadaj pytanie on-line