Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Terapia hormonalna kontra cukrzyca

Onet.pl, 7 stycznia 2003 r.

Hormonalna terapia zastępcza może zmniejszyć ryzyko rozwoju cukrzycy u chorych na serce kobiet po menopauzie - wskazują wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z USA w grupie 2 tys. kobiet - donosi "Annals of Internal Medicine".

Naukowcy z University of San Francisco pod kierunkiem prof. Alki Kanayi analizowali wpływ hormonalnej terapii zastępczej opartej na żeńskich hormonach płciowych - estrogenie i progestagenie na ryzyko rozwoju cukrzycy II w grupie 2 tys. 763 kobiet po menopauzie, u których zdiagnozowano chorobę serca. Analiza wyników ujawniła, że kobiety, u których zastosowano terapię hormonalną miały o 35 proc. mniejsze ryzyko rozwoju cukrzycy. U pacjentek, którym podawano placebo, również u tych, które cierpiały na cukrzycę na początku badań, odnotowano wyraźny, systematyczny wzrost poziomu glukozy na czczo, w porównaniu z kobietami z grupy, która otrzymywała hormony.

Autorzy tłumaczą jednak, że mimo potencjalnych korzyści związanych z terapią hormonalną, muszą być wzięte pod uwagę również zagrożenia, jakie ona ze sobą niesie, np. ryzyko raka sutka i chorób układu krążenia.

"Nasze wyniki sugerują jedynie potencjalny korzystny wpływ terapii hormonalnej w procesach regulacji procesów metabolicznych i potrzebę dalszych badań nad tym zagadnieniem" - konkluduje prof. Kanaya.

Naukowcy od wielu lat próbują ocenić korzyści i szkody, jakie hormonalna terapia zastępcza może przynieść kobietom w wieku pomenopauzalnym. Ujawnione w 2002 roku wstępne wyniki jednego z najszerzej zakrojonych badań, przeprowadzonego przez badaczy z wielu ośrodków w USA, wykazały, że szkody związane ze stosowaniem tej terapii, np. ryzyko raka piersi, znacznie przewyższają przewidywane korzyści - tj. spadek ryzyka rozwoju osteoporozy oraz raka okrężnicy i odbytu. Z tej przyczyny badania zostały przerwane.

Według najnowszych zaleceń medycznych hormonalna terapia zastępcza powinna być stosowana krótkoterminowo, jedynie w celu złagodzenia dolegliwości okresu okołomenopauzalnego.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Terapia hormonalna kontra cukrzyca
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Poniedziałek, 27 maja 2024 r.

Zadaj pytanie on-line