źródło: PAP - Nauka w Polsce (19.05.10), 22 maja 2010 r.
Co trzeci Polak chory przewlekle, np. na cukrzycę, chorobę układu krążenia czy depresję, nie zażywa regularnie leków przepisanych przez lekarza - wynika z raportu Fundacji na rzecz Wspierania Rozwoju Polskiej Farmacji i Medycyny.
Takie postępowanie może mieć skutki groźne dla zdrowia i życia pacjentów - podkreślali lekarze obecni na jego prezentacji. "Niestosowanie się do zaleceń lekarskich to najczęstsza przyczyna niepowodzeń terapii" - mówił np. prof. Piotr Kuna, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych, Astmy i Alergii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Aż 39 proc. badanych zdarzyło się nie wykupić leku na receptę przepisanego przez lekarza  |
Raport stworzono na podstawie badań przeprowadzonych przez agencję PENTOR RI na zlecenie Fundacji. Objęto nimi 1006 osób, w tym 228 pacjentów cierpiących na chorobę przewlekłą, taką jak cukrzyca, choroba układu krążenia, depresja, schizofrenia. W badaniu wzięła też udział grupa matek dzieci ze schorzeniem przewlekłym, a dokładnie z astmą oskrzelową lub alergią, grupa pacjentów z chorobami wieku podeszłego lub ich opiekunów oraz przedstawiciele środowiska medycznego, tj. lekarze specjaliści i lekarze pierwszego kontaktu, pielęgniarki i aptekarze.
W badanej grupie, 31 proc. osób przewlekle chorych przyznało, że zdarza im się wykorzystywać tylko część opakowania przepisanego przez lekarza, 22 proc. stosuje tylko jeden lub niektóre z kilku przepisanych leków, a 25 proc. przerywa terapię po kilku opakowaniach leków. Jedna piąta (20 proc.) zwiększa lub zmniejsza samodzielnie dawkę leku bez konsultacji z lekarzem. Aż 39 proc. badanych zdarzyło się nie wykupić leku na receptę przepisanego przez lekarza, 1 proc. nie wykupuje ich nigdy, a 7 proc. czasami.
Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie
polubcie nasz profil na FB!