Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Narodowy Program Wsparcia Osób z Cukrzycą

NovoNordisk, 14 października 2003 r.

Z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, Konsultanta Krajowego ds. Diabetologii, Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków oraz Fundacji Novo Nordisk powstał Narodowy Program Wsparcia Osób z Cukrzycą. Celem programu jest poprawa jakości życia oraz wyników leczenia osób z cukrzycą w Polsce poprzez systematyczne poszerzanie wiedzy lekarzy i pielęgniarek w dziedzinie psychologii chorób przewlekłych.

Zakrojone na szeroką skalę międzynarodowe badanie DAWN (Diabetes Attitudes, Wishes and Needs - Postawy, Życzenia i Potrzeby związane Cukrzycą) wykazało bowiem, że można uzyskać lepsze efekty leczenia cukrzycy, gdy połączy się opiekę medyczną z odpowiednim wsparciem psychospołecznym. DAWN jest największym badaniem dotyczącym psychospołecznych aspektów cukrzycy, jakie dotąd przeprowadzono. Ma ono zasięg światowy i bada opinie oraz postawy ponad 5000 osób z cukrzycą i 3000 osób zajmujących się opieką diabetologiczną zawodowo w trzynastu krajach (Australia, Dania, Francja, Hiszpania, Holandia, Indie, Japonia, Niemcy, Norwegia, Polska, Stany Zjednoczone, Szwecja i Wielka Brytania).

Badanie DAWN wyznaczyło nowy kierunek myślenia we współczesnej diabetologii. Stąd też pojawiła się inicjatywa stworzenia Narodowego Programu Wsparcia Osób z Cukrzycą, który poprzez systematyczne poszerzanie wiedzy personelu medycznego z zakresu psychologii chorób przewlekłych pozwoliłby poprawić jakość życia oraz wyniki leczenia osób z cukrzycą w Polsce.

Psychologowie kliniczni wraz z lekarzami diabetologami opracowali zasady pomocy osobom z cukrzycą w zależności od osobowości danego pacjenta. Zasady te umożliwiają dostosowanie metod edukacji i leczenia do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta. Umożliwia to lepsze zrozumienie choroby, stosowanie się do zaleceń lekarzy i zmniejszenie ilości powikłań związanych z cukrzycą.

Wdrożenie programu sprawi, że osoby z cukrzycą otrzymają od lekarzy i pielęgniarek nie tylko odpowiednie leczenie, ale także wskazówki - jak normalnie funkcjonować w życiu rodzinnym, zawodowym i społecznym. Dzięki akcji informacyjnej skierowanej do społeczeństwa również osoby zdrowe będą mogły poznać istotę choroby i lepiej zrozumieć tych, którzy na co dzień zmagają się z cukrzycą.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Narodowy Program Wsparcia Osób z Cukrzycą
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 18 kwietnia 2024 r.

Zadaj pytanie on-line