Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Politycznie ustawiony Krezus zbije kasę na cukrzykach

Super Express, 15 października 2003 r.

Ministerstwo Zdrowia szykuje bolesną niespodziankę dla 400 tys. Polaków chorych na cukrzycę. Już wkrótce będą musieli więcej płacić za lek ratujący im życie. Chorzy stracą. Kto na tym skorzysta? Firma farmaceutyczna powiązana z jednym z najbogatszych Polaków Ryszardem Krauzem (47 l.).

Warszawa

Pomysł jest kuriozalny. Resort zamierza zmniejszyć dopłaty do zwykłej insuliny, używanej na co dzień przez cukrzyków. Do tej pory za wszystkie takie specyfiki na rynku (polskie i zagraniczne) chorzy płacili tyle samo: 2,50 zł. Teraz leki będą sprzedawane w aptece za ok. 20 zł. Po starej cenie będzie dostępny tylko specyfik firmy Bioton, kontrolowanej przez Ryszarda Krauzego.

Dlaczego? Bo ministerstwo ustaliło limit ceny insulin właśnie na poziomie najtańszego Biotonu.

Choć nikt nie chce tego powiedzieć oficjalnie, powód jest jeden.

- Chodzi o to, aby umożliwić polskiej firmie konkurowanie z zagranicznymi koncernami - mówi nasz informator w resorcie zdrowia.


Zarobi na nich

Bioton to jedyna polska firma produkująca insulinę. 73 proc. udziałów ma w niej Prokom Investments, który prawie w całości należy do Ryszarda Krauzego. Biznesmen jest także szefem rady nadzorczej Biotonu.

Inna jego firma, Prokom Software, znana jest z gigantycznych kontraktów, które zawierała z instytucjami publicznymi. Odpowiada m.in. za nieudolną komputeryzację ZUS.

Teraz wszystko wskazuje na to, że firmie związanej z Krauzem po raz kolejny uda się zarobić dzięki decyzjom urzędników. Kilkadziesiąt tysięcy chorych z dnia na dzień będzie musiało się przerzucić na leki z firmy przez niego kontrolowanej, bo prawdopodobnie od grudnia nie będzie stać ich na zagraniczną insulinę, której cena wzrośnie prawie 10 razy.


To szok!

Andrzeja Musiałowicza ta wiadomość przeraziła. Na cukrzycę choruje od 18 roku życia.

- Jestem na rencie. Dostaję 600 złotych, z czego 100-150 zł miesięcznie wydaję na zakup insuliny i pasków diabetycznych. Insulina to dla mnie lek życia - mówi zrozpaczony Musiałowicz (50 l.).

Cukrzycę ma także jego córka. - Pozostanie mi tylko jedno wyjście. Zrezygnować z dotychczas stosowanych środków i przejść na tańszy lek - mówi.

Planowana podwyżka oburza także środowisko lekarzy. Prof. Anna Czech, krajowy konsultant w dziedzinie diabetologii, wysłała nawet w tej sprawie list do ministra zdrowia.

- Jeśli cena insuliny wzrośnie, to najbardziej ucierpią pacjenci, z których większość to ludzie biedni - twierdzi. - Oczywiście można będzie przestawić pacjenta na insulinę krajowej produkcji, ale z pewnością część, która leczy się od 5 czy 10 lat, będzie miała opory - tłumaczy prof. Czech.

Zabraknie leku?

Ale może się okazać, że w aptekach zabraknie tańszego leku. Insulinę z firmy kontrolowanej przez Krauzego kupuje teraz zaledwie 3,5 proc. chorych. Reszta korzysta z leków zagranicznych.

- Jesteśmy w stanie zabezpieczyć 40 proc. polskiego rynku, dlatego nie ma obawy, że zabraknie naszej insuliny. Mamy spore zapasy - przekonuje Adam Wilczęga (54 l.), prezes Biotonu. Przyznaje jednak, że jego firma planuje wzrost sprzedaży w przyszłym roku do 10 proc. Nie sądzi, aby pacjenci od razu zaczęli korzystać z jego preparatu.

Dla około 400 tys. chorych oznacza to tylko jedno. Żeby przeżyć, będą musieli więcej płacić.

Dlatego prof. Czech ma nadzieję, że ministerstwo wycofa się ze swojego pomysłu lub ceny na swoje leki obniżą zachodnie koncerny. A te na razie nie chcą w tej sprawie się wypowiadać.

Arkadiusz Dawidowski, Aneta Styrnik, Teresa Słyż

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Politycznie ustawiony Krezus zbije kasę na cukrzykach
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 17 kwietnia 2024 r.

Zadaj pytanie on-line