Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

List protestacyjny ZG PSD do Ministra Zdrowia

http://www.diabetyk.org.pl, 16 października 2003 r.

pełny tytuł: "List protestacyjny do Ministra Zdrowia w sprawie podwyższenia odpłatności za insuliny"


Jako organizacja pozarządowa skupiająca w swoich szeregach ponad 100 000 osób dotkniętych cukrzycą, zdecydowanie protestujemy przeciw próbie wprowadzenia dość znacznej odpłatności za lek życia J7564 jakim jest insulina.

Uważamy i z całą mocą pragniemy to podkreślić, że wprowadzenie tego haniebnego projektu w życie cofnie nasz poziom leczenia cukrzycy o co najmniej 15 lat. Chorzy będą zmuszeni do sięgnięcia po strzykawki często wielokrotnego użycia, do których igły będą gotowane wraz z ziemniakami aby zachować ich sterylność. Oczywiście pod warunkiem, że będzie ich stać na zakup insuliny. W przeciwnym wypadku grozi im powolne umieranie.

Rodzi się tutaj pytanie J7564 czy o taką rzeczywistość chodzi projektantom tego pomysłu? Przecież polscy diabetycy zmagający się codziennie z tą podstępną i nieuleczalną chorobą, tak naprawdę mają tylko ten jeden przywilej, to jest tanią insulinę. Aby się w miarę dobrze leczyć muszą przestrzegać dietę, badać systematycznie poziom glukozy we krwi i moczu, przyjmować wiele innych leków między innymi na ciśnienie tętnicze, na nerki i oczy. Wszystko to dodatkowo wpływa na poważny wzrost kosztów ich egzystencji.

Jednocześnie przypominamy, że Rząd RP uznał cukrzycę jako chorobę społeczną, której kryteria ustaliła WHO. W takim wypadku nie może się wycofać z finansowania leczenia tej choroby. Zobowiązany jest do zapewnienia bezpłatnego dostępu do podstawowego leku jakim jest insulina.

Jakie korzyści daje właściwe finansowanie cukrzycy najbardziej obrazuje badanie przeprowadzone w USA, gdzie stwierdzono, że każdy dolar wydany na właściwe leczenie cukrzycy daje później cztery dolary dochodu, a to dlatego, że mniej jest inwalidów z białymi laskami, z amputowanymi kończynami, na dializach i z nadciśnieniem tętniczym.

Ponadto niepokoi nas bardzo problematyka leczenia osób niewidomych, z dysfunkcją kończyn górnych, dzieci i niemowląt. Tutaj szczególnie potrzebne jest stosowanie najnowocześniejszych metod leczenia, a ten element decydenci chcą wyeliminować z programu polskiej opieki diabetologicznej.

Łudzimy się nadzieją, że nastąpi opamiętanie w kręgach decyzyjnych i pomysł o wprowadzeniu tak wysokiej odpłatności za insuliny, jak szybko się narodził tak szybko upadnie.

W przeciwnym wypadku będziemy zmuszeni do zaostrzenia form naszego protestu.

Łączę wyrazy szacunku

Prezes ZG PSD Andrzej Bauman


Do wiadomości:
Prezydent RP, Premier RP, Marszałek Sejmu, Marszałek Senatu, Minister Gospodarki Pracy i Polityki Społecznej, Narodowy Fundusz Zdrowia, Krajowy Konsultant w dziedzinie diabetologii, Przewodniczacy Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, TVP 1, TVP 2, Radio RMF FM, Polska Agencja Prasowa, Rzecznik Praw Obywatelskich, Papież Jan Paweł II - Watykan, WHO, Internationat Diabetes Federation


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: List protestacyjny ZG PSD do Ministra Zdrowia
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Sobota, 13 lipca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line