Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Komunikat Ministerstwa Zdrowia

http://www.mz.gov.pl, 18 października 2003 r.

Komunikat w związku z nieścisłymi informacjami mediów dotyczącymi limitów cen insulin w projekcie listy leków refundowanych
Warszawa, 16 października 2003 roku

RZECZNIK PRASOWY
MINISTERSTWA ZDROWIA
Agnieszka GołąbekKOMUNIKAT


W związku z nieścisłymi informacjami mediów dotyczącymi limitów cen insulin w projekcie listy leków refundowanych pragnę wyjaśnić:

Według opinii konsultanta krajowego w dziedzinie diabetologii, insuliny z serii Gensulin firmy Bioton są w pełni równoważne z insulinami z serii Insuman firmy Aventis – Pharma, z insulinami z serii Humulin firmy Eli Lilly i z insulinami firmy Novo Nordisk. W związku z tym Minister Zdrowia zaproponował zmianę limitu ceny dla wymienionych insulin w oparciu o cenę najtańszego odpowiednika w danej grupie ATC. W części przypadków jest to cena Gensuliny, natomiast w innych jest to cena produktów oferowanych przez pozostałe wymienione firmy.

Na 26 znajdujących się w projekcie listy leków refundowanych grup limitowych w 9 przypadkach podstawą ustalonego limitu jest insulina oferowana przez firmę Aventis – Pharma, w 6 przypadkach – insulina firmy Bioton, w 3 przypadkach - insulina firmy Eli Lilly, w 2 przypadkach - insulina firmy Novo Nordisk, a w 6 pozostałych - insulina, której producentem jest Polfa Tarchomin. Nie jest zatem prawdziwe stwierdzenie, iż podstawą ustalonego limitu insulin jest wyłącznie produkt polskiej firmy Bioton. Oznacza to także, iż w każdej grupie terapeutycznej pacjenci chorzy na cukrzycę mają dostęp do insuliny za dotychczasową odpłatnością ryczałtową w wysokości 2,5 zł.

Ponadto pragnę poinformować, iż na 85 refundowanych insulin jedynie w 36 przypadkach pacjent będzie musiał wnieść opłatę wyższą niż dotychczasowa, w 29 przypadkach różnica w opłacie wynosi od 16,82 do 17,32 zł, a w pozostałych 7 różnica ta wynosi nieco ponad 2 zł. W 14 przypadkach wysokość opłaty pozostała bez zmian.

Pragnę również przypomnieć, iż zgodnie z Ustawą z dnia 23 stycznia 2003 r. o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia (art. 60, Dz. U. Nr 45 z późn. zm.) Minister Zdrowia został zobowiązany do ustalenia limitów cen na leki objęte wykazami leków refundowanych. Leki, na które ustalono limity cen pacjent otrzymuje bez dopłaty (zgodnie z odpłatnością określoną w poszczególnych wykazach), natomiast do leków droższych z danej grupy obowiązuje dopłata (ponad limit ceny), którą wnosi pacjent. Limity cen są ustalane dla grupy leków o tej samej nazwie międzynarodowej lub dla grupy leków o różnych nazwach międzynarodowych, ale o podobnym działaniu terapeutycznym na podstawie najniższej ceny leku w danej grupie.

Agnieszka Gołąbek

Komunikat skopiowano z: http://www.mz.gov.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Komunikat Ministerstwa Zdrowia
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 17 kwietnia 2024 r.

Zadaj pytanie on-line