źródło: Polska - The Times (16.08.10), 28 sierpnia 2010 r.
Jakub Głowacki, Polska - The Times
Cukrzyca jest takim samym globalnym zagrożeniem dla świata jak HIV/AIDS - ostrzega Światowa Organizacja Zdrowia, po raz pierwszy w historii uznając chorobę niezakaźną za epidemię.
Co 5 sekund jedna osoba na świecie zapada na cukrzycę, a co 10 sekund ktoś umiera w wyniku powikłań tej choroby.
Na cukrzycę choruje już prawie 290 milionów ludzi. Jeśli nie uda się powstrzymać aktualnego tempa wzrostu zachorowań, to w 2030 roku chorych będzie powyżej 435 milionów - to więcej ludzi, niż mieszka obecnie w całej Ameryce Północnej. Problem w tym, że tylko połowa ludzi wie, że choruje. A niezdiagnozowana i nieleczona cukrzyca jest główną przyczyną ślepoty, niewydolności nerek, zawałów serca, udarów i amputacji.
Co 5 sekund jedna osoba na świecie zapada na cukrzycę, a co 10 sekund ktoś umiera w wyniku powikłań tej choroby.  |
Tryb życia, jaki prowadzi większość z nas, i zły sposób odżywiania są przyczyną plagi wysokorozwiniętych społeczeństw - nadwagi i otyłości. Te z kolei prostą drogą prowadzą do zachorowań na cukrzycę. Na świecie jest już ponad 300 milionów ludzi otyłych. Spośród chorych na cukrzycę 80 proc. to ludzie otyli lub z nadwagą. Dlatego w leczeniu cukrzycy bardzo ważne jest obniżenie masy ciała chorego. Tymczasem większość leków na cukrzycę ułatwia tycie. Chory przybiera na wadze, pomimo że stosuje nawet restrykcyjną dietę. Insulina jest bowiem hormonem anabolicznym i stymuluje organizm do gromadzenia energii w postaci węglowodanów i tłuszczu. Powoduje również zatrzymywanie wody w organizmie. Do niedawna bardzo otyli chorzy na cukrzycę, aby pozbyć się nadmiaru kilogramów, musieli poddawać się drastycznym zabiegom chirurgicznym polegającym na wyłączeniu z użycia odcinka przewodu pokarmowego.
Na szczęście z pomocą przyszła im nauka. Już nie tylko skalpel może być dla nich ratunkiem. Cząsteczka GLP-1 (liraglutyd) jest w 97 proc. podobna do ludzkiego hormonu jelitowego GLP-1. Dla chorego z cukrzycą typu 2 wystarczy jedno wstrzyknięcie dziennie, niezależnie od pory posiłku, aby utrzymać prawidłowy poziom cukru. Co więcej: cząsteczka ta przyczynia się również do redukcji masy ciała i tkanki tłuszczowej, hamuje bowiem uczucie głodu - mówią o tym opublikowane niedawno na Światowym Kongresie Cukrzycy w Orlando dane amerykańskie.
Działanie liraglutydu na zmniejszenie masy ciała jest na tyle spektakularne, że trwają prace nad jego zarejestrowaniem w leczeniu otyłości.
Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie
polubcie nasz profil na FB!