Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Magazyn PEN

Magazyn PEN nr 5

dodano: 9 września 2010 r.

Magazyn PEN

Ukazał się 5 numer Magazynu PEN. Cukrzyca i Otyłość a w nim m.in.:

LOS DAŁ DRUGĄ SZANSĘ
To pierwszy taki zabieg w Polsce. Metodą stosowaną w chirurgicznej terapii otyłości patologicznej 51-letnią mieszkankę Słupska wyleczono z cukrzycy.

Operację przeprowadzono 15 lipca br. w Klinice Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Transplantacyjnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, kierowanej przez prof. dr. hab. Zbigniewa Śledzińskiego. To jedno z wiodących w Polsce centrów leczenia otyłości. Pacjentkę w chwili kwalifikacji na zabieg raczej trudno było zaliczyć do osób otyłych (BMI miała 29). Masa ciała nie miała tu jednak znaczenia. Alina Orłowska chorowała od 12 lat na cukrzycę typu 2. leczoną insuliną. Od chwili przeprowadzenia zabiegu nie musi już dawać sobie zastrzyków.

DIABETYCY NA ROWERY
Cukrzyca i niepełnosprawność nie musi być przeszkodą w aktywności ruchowej. Ba, można z nią nawet ścigać się na wózkach inwalidzkich i odnosić sukcesy. Pan Leszek z Torunia, w barwach Stowarzyszenia Klub Turystki Rowerowej "Rowerowabrzoza“ z podbydgoskiego Olimpina (gm. Nowa Wieś Wielka), uczestniczył w ostatnich dniach sierpnia w biegach o dużym stopniu trudności. Wygrał I Bieg z Policją w 1. Mistrzostwach Polski Policjantów na 10 kilometrów w kategorii "wózki“ z czasem 37 minut i 17 sek.

Diabetyk
(kliknij, aby powiększyć okładkę)


BEZ TRZUSTKI ANI RUSZ
Z dr. hab. med. MARKIEM DURLIKIEM, chirurgiem, kierownikiem Kliniki Chirurgii Gastroenterologicznej i Transplantologii CSK MSWiA, rozmawia Andrzej Karnowski. Pacjenci dializowani z cukrzycą typu1. są zgłaszani do przeszczepów nerki i trzustki. Natomiast tak naprawdę nie ma chorych kierowanych przez ośrodki diabetologiczne do przeszczepu samej trzustki albo w okresie przed wystąpieniem niewydolności nerek. Co jest niekorzystne dla tych chorych, dlatego że nefropatia cukrzycowa jest bardzo ciężkim powikłaniem, ale najgorszym powikłaniem dla pacjenta jest retinopatia cukrzycowa...

NERKA - PRZEWLEKŁA NIEWYDOLNOŚĆ
Nefropatia cukrzycowa jest bardzo poważnym, późnym powikłaniem zarówno cukrzycy typu 1., jak i 2. O późnym okresie nefropatii cukrzycowej mówi się wówczas, gdy u chorego na cukrzycę stopniowo narasta niewydolność nerek, czyli wzrasta stężenie kreatyniny, mocznika i innych wskaźników niewydolności nerek. Przebieg choroby w tym okresie jest nieodwracalny, postępujący i prowadzi do rozwoju terminalnej niewydolności nerek. Z badań przeprowadzonych przez japońskich naukowców wynika, że od momentu rozpoznania cukrzycy typu 1. do czasu rozwoju terminalnej niewydolności nerek upływa średnio około 181,6 miesiąca, zaś u chorych na cukrzycę typu 2. - 150,4 miesiąca.

AKADEMIA ZDROWIA BIOTON
czyli: Jak przezwyciężać trudności.

Drogi Pacjencie, z pewnością chcesz się dowiedzieć, jak pomimo tej uciążliwej choroby zachować pogodę ducha, osiągać sukcesy, kochać i być kochanym, mieć siłę, by realizować swoje marzenia, żyć długo i w dobrej formie. Mamy dwie wiadomości: jedną dobrą, drugą mniej pocieszającą, ale bezwarunkowo konieczną do przyjęcia. Zacznijmy od drugiej. Najlepsze dla Ciebie będzie, bez względu na okoliczności, spełnianie wszystkich zaleceń Twojego lekarza diabetologa, obserwacja Twojego organizmu i postępowanie zgodnie z jego potrzebami. W zamian, samodyscyplina da Ci wolność - to jest dobra wiadomość. Zauważ, że jeżeli zadbasz o swoje ciało, ono zadba o Ciebie, bo ciało, umysł i uczucia to elementy tego samego systemu.

PLEBISCYT "DOBRE DLA DIABETYKA"
Na miesiąc przed zakończeniem plebiscytu zmienił się nie tylko lider, ale produkty zajmujące dalsze pozycje w rankingu niespodziewanie wzbiły się na wyższe miejsca. To wynik dużego zainteresowania plebiscytem i dużej liczby SMS-ów, kuponów i oddanych przez Czytelników PEN-a głosów. Najwięcej głosów oddano na GLUKOMETR EVOLUTION (6710), drugą pozycję zajmuje GLUKOMETR ONETOUCH HORIZON (6213) , na trzecim miejscu jest GLUKOMETR ONETOUCH SELECT (6015), na czwartym MÓJ KOMPUTEROWY DIETETYK 2.0 (5517), na piątym CRISPY CHRUPIĄCE PLASTERKI JABŁKA (5419). Czytelnicy, którzy chcą mieć wpływ na kolejność produktów w plebiscycie "Dobre dla Diabetyka“ mogą jeszcze przez miesiąc głosować SMS-em, wypełniając kupony lub za pośrednictwem Internetu. Aktualne notowania i wszystkie szczegóły dotyczące plebiscytu znaleźć można na naszej stronie internetowej. Wśród głosujących rozlosujemy nagrody w postaci zestawu produktów.

ŻYCIE PO ZAWALE
Zawał serca zaskakuje nas w różnych momentach życia. W pracy, na ulicy, za kierownicą samochodu. Jego typowe objawy, to rozpierający, promieniujący ból w klatce piersiowej, duszność, poty, uczucie lęku. Zawał trwa nie krócej niż 20 minut, często nawet kilkanaście godzin. Nie zawsze jest zdarzeniem złowrogim. Około 25 proc. zawałów daje niewielkie dolegliwości i przebiega prawie bezbólowo. Najczęściej takie "ciche“ zawały występują u chorych na cukrzycę, u których neuropatia zmniejszyła odczuwalność bólu. W stanach zawałowych najważniejsza jest natychmiastowa pomoc medyczna, gdyż większość chorych umiera w ciągu pierwszych kilkudziesięciu minut (złota godzina).

JUNIOR CUP - DIABETES 2010
W Genewie odbył się IV Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej dla dzieci i młodzieży z cukrzycą typu 1., w którym wzięło udział 220 graczy z 16 państw, w tym również dwa zespoły z Polski. W ekscytujących meczach finałowych w grupie wiekowej Dzieci (6-9 lat) reprezentacja Hiszpanii wygrała z reprezentacją Francji 1:0, w grupie Juniorzy (10-14 lat) Wielka Brytania wygrała z Francją 3:1, a w grupie Seniorzy (15 - 18 lat) Słowacja pokonała Wielką Brytanię 1:0. Polskę reprezentowały dwa zespoły w dwóch grupach wiekowych - Juniorzy oraz Seniorzy. Reprezentacji z Polski towarzyszył Dariusz Dziekanowski, który przed wyjazdem do Genewy poprowadził dwa treningi.

CYNAMON W LECZENIU CUKRZYCY
Popularny jako przyprawa korzenna do ciast - cynamon może mieć w przyszłości zastosowanie w diabetologii. Piszą o tym autorzy interesującej publikacji z Kliniki Endokrynologii, Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Akademii Medycznej w Białymstoku, której fragment zamieszczamy poniżej. "Badania doświadczalne wskazują, że składniki zawarte w ekstrakcie z cynamonu poprawiają wrażliwość na insulinę poprzez pobudzenie sygnalizacji insuliny w mięśniach szkieletowych oraz zwiększenie transportu glukozy do wnętrza komórek. Badania kliniczne wykazały, że preparaty ekstraktu z cynamonu powodują obniżenie stężenia glukozy w surowicy oraz wpływają korzystnie na profil lipidowy u osób chorych na cukrzycę typu 2., jednakże należy zauważyć, że nie wszyscy badacze potwierdzają te obserwacje. Potencjalna rola cynamonu w leczeniu cukrzycy typu 2. Wymaga w chwili obecnej dalszych badań.

Oraz stałe rubryki i krzyżówka z nagrodami.
Cena: 3 zł (z 7% VAT)

Więcej na stronie: http://www.magazynpen.com.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Magazyn PEN: Magazyn PEN nr 5
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 17 kwietnia 2024 r.

Zadaj pytanie on-line