Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Solo

FreeStyle Libre 2

Ypsomed
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Pompy insulinowe

Jak działa pompa insulinowa?

źródło: Roche, aktualizacja: 19 lutego 2013 r., aktualizacja: 28 kwietnia 2020 r.

U osoby, która nie jest chora na cukrzycę, trzustka regularnie uwalnia niewielkie ilości insuliny do organizmu w celu regulowania poziomu glukozy. Ilość uwolnionej insuliny zależy od "wewnętrznego zegara" danej osoby oraz od takich czynników jak aktywność fizyczna, przemiana materii, stres i choroba.

Kiedy spożywa się pokarm, trzustka uwalnia dodatkową ilość insuliny w celu obniżenia poziomu glukozy we krwi. Terapia z zastosowaniem pompy insulinowej najlepiej ze wszystkich dostępnych metod leczenia naśladuje pracę trzustki.

Trzustka a pompa

Terapia pompą a terapia za pomocą wielokrotnych wstrzyknięć

W przeciwieństwie do terapii pompą insulinową, leczenie wielkokrotnymi wstrzyknięciami insuliny nie naśladuje tak dokładnie czynności trzustki. Jedna dawka insuliny, która ma działać przez długi czas niekoniecznie odpowiada zmieniającemu się zapotrzebowaniu organizmu w ciągu dnia. Osoby stosujące tę metodę leczenia mogą wymagać dokładniejszego planowania posiłków i innych aspektów życia codziennego, odpowiednio do planu wstrzyknięć.

Intensywne leczenie, w którym zatrzyki insuliny szybko lub krótko działającej wykonywane są wielokrotnie w ciągu dnia ma na pewno przewagę w stosunku do konwencjonalnego sposobu leczenia, ale nie dostarcza ono insuliny w sposób ciągły i precyzyjny, jak to czyni pompa insulinowa. Pompa dostarcza insulinę w sposób najbardziej przypominający uwalnianie insuliny u osób, które nie mają cukrzycy.

Terapia pompą a terapia za pomocą wielokrotnych wstrzyknięć

480 dokładnych dawek insuliny codziennie

W pompie stosuje się wyłącznie insulinę szybko działającą (analog insuliny) i dzięki temu pompa może ją podać w dwojaki sposób: baza - ciągłe podawanie insuliny oraz bolusy. Baza jest podawana w sposób ciągły, niezależnie od posiłków. W pompie dobowa ilość insuliny bazalnej podzielona jest na 24 przedziały czasowe, czyli co godzinę może być ustalana inna dawka insuliny. Każda dawka godzinna podzielona jest dalej na 20 części, więc w ciągu doby pompa podaje 480 mikrodawek insuliny w sposób pulsacyjny, dokładnie co 3 minuty.

W terapii przy użyciu pompy insulinowej każdy podstawowy posiłek i dodatkowe przekąski wymagają podania insuliny. Każdy posiłek mający wartość kaloryczną wymaga zaprogramowania i podania bolusa. Pompy insulinowe posiadają trzy rodzaje bolusów posiłkowych, czyli trzy różne formy podania insuliny. W zależności od rodzaju posiłku wybieramy bolus prosty, przedłużony lub wielofalowy.

480 dokładnych dawek insuliny codziennie

Więcej o pompach insulinowych znajdziesz na blogu Wszystko o Accu-Chek Combo oraz na www.accu-chek.pl.

Jak działa pompa insulinowa?


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~sali  IP: 89.187.237.xxx(2011-07-31 21:15:49)
Czy z tych wielce optymistycznych i pocieszających informacji o korzyściach w stosowaniu pomp można wyciągnąć wniosek, że pompiarze będą żyli dłużej, z mniejszą ilością stresów i bez powikłań cukrzycowych? Na razie tych efektów nie widać ani w USA ani w Zachodniej Europie. A w Polsce jak jest? Pozdrawiam


Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Pompy insulinowe: Jak działa pompa insulinowa?
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Poniedziałek, 4 marca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line