Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Diabetyk

Miesięcznik Diabetyk, listopad 2010, nr 11 (178)

Magazyn społeczno-medyczny chorych na cukrzycę


Diabetyk

DRODZY CZYTELNICY

O tym, czy otaczający nas świat odbieramy jako w zasadzie przyjazny (czy też nie), często decydują ludzie, nie tylko bliscy, ale też inni, ci z kontaktów zawodowych, towarzyskich czy znani z cudzych opowieści, z mediów czy z lektury - słowem ci, obok których żyjemy, i ci, których poznajemy w sposób zapośredniczony. Wywołują w nas różne emocje, i pozytywne i negatywne, ale co najważniejsze - bywają wsparciem dla nas, źródłem inspiracji do działania, wzorem do naśladowania.

W listopadowym numerze publikujemy trzy teksty o wyjątkowych diabetykach, z których każdy udowadnia, że "chcieć to móc" - móc realizować marzenia, móc być zdrowszym, móc osiągać sukcesy - mimo przeciwności losu i cukrzycy. Aby choroba zanadto nie krzyżowała naszych planów i pozwalała na godne życie, warto zaangażować się w jej terapię i prowadzić ją właściwie. Dlatego, aby Wam to ułatwić, uruchamiamy na łamach "Diabetyka" Ostry dyżur edukacyjny, a ponadto publikujemy w tym numerze bardzo pomocne w codziennym zarządzaniu cukrzycą artykuły dotyczące: "Filozofii pomiarów glikemii", "Umiejętności przestrzegania zaleceń", "Skutecznej terapii analogiem długo działającym" i in. Mamy nadzieję, że listopadowe wieczory upłyną Wam pod znakiem ciekawej lektury "Diabetyka".

Redakcja

Okładka:

Diabetyk
(kliknij, aby powiększyć okładkę)


Cena: 5 zł (z 7% VAT)

KRUSZYNKA I JEJ ŚPIEW
Kiedyś, w szkole, wyciągając z plecaka glukometr, Justyna musiała tłumaczyć, że nie jest to telefon. Innym razem musiała zjeść kanapkę i wypić sok podczas lekcji - i poczuła na sobie karcące spojrzenie nauczycielki. Pani najwyraźniej nie zdawała sobie sprawy z powagi sytuacji. W jej otoczeniu prawie wszyscy wiedzą o cukrzycy. Nie kryje się z nią specjalnie, podczas lekcji potrafi wyciągnąć pen i przy całej klasie podać sobie insulinę w rękę lub w brzuch. Przed lekcjami wychowania fizycznego stara się zadbać, żeby cukier nie był zbyt niski. Kładzie glukometr na ławce, by w razie wątpliwości móc szybko sprawdzić poziom glukozy we krwi.

POWTÓRKA Z NADCIŚNIENIA TĘTNICZEGO
Wysokie wartości ciśnienia rozkurczowego są szczególnie niebezpieczne, gdyż pokazują, że naczynia krwionośne nie są w stanie prawidłowo się rozkurczać, pomimo fazy rozkurczowej serca. U osób powyżej 50. roku życia utrzymujące się podwyższone wartości ciśnienia rozkurczowego wiążą się z większym ryzykiem wystąpienia powikłań. Nadciśnienie tętnicze rozpoznaje się wtedy, kiedy utrzymujące się stale lub okresowo podwyższone wartości ciśnienia w tętniczych naczyniach krwionośnych przewyższają wartość 140/90 mm Hg. Jeżeli tylko jedna ze składowych ciśnienia tętniczego przekracza 140 mm Hg w przypadku ciśnienia skurczowego i/lub 90 mm Hg w przypadku ciśnienia rozkurczowego, wtedy również rozpoznaje się nadciśnienie tętnicze.

CUKRZYCOWA CHOROBA NEREK (cz. 1)
Wysokie, długotrwałe stężenie glukozy w surowicy krwi prowadzi do przerostu (czyli powiększenia) i rozrostu (czyli zwiększania się liczby) komórek zrębu (mezangium) w obrębie kłębuszków nerkowych. Ponadto w obrębie kłębuszków nerkowych dochodzi do wzrostu ciśnienia tętniczego. Przerost komórek oraz wzrost ciśnienia tętniczego powodują wzrost wydzielania szeregu aktywnych czynników, m.in. czynnika wzrostu TGFB (TGF beta - transforming growth factor beta), które nasilają procesy włóknienia w kłębuszku nerkowym. W obrębie nerek dochodzi również do nadmiernego wydzielenia angiotensyny II - związku, który pełni kluczową rolę w rozwoju nadciśnienia tętniczego. Leki hamujące powstawanie angiotensyny II są obecnie głównymi lekami stosowanymi w ochronie nerek (nefroprotekcji) i w leczeniu nadciśnienia tętniczego.

UMIEJĘTNOŚĆ PRZESTRZEGANIA ZALECEŃ
Schorzenia przewlekłe, takie jak cukrzyca, niewydolność serca, nadciśnienie tętnicze, wymagają długotrwałego zażywania leków. W zasadzie większość leków na te schorzenia wymaga przyjmowania przewlekłego. Nie zawsze wiedziałam, jak objaśnić to pacjentowi, ale od pewnego czasu po prostu zadaję pytanie: czy nie martwi się pan, że przez całe życie trzeba myć się, obcinać paznokcie, jeść, spać i kupować ubrania? Pytaniem tym chcę mu uzmysłowić, że jest wiele czynności, które musimy wykonywać tak długo, jak długo żyjemy, i nie jest to powód do szczególnego zmartwienia. Nie należy żywić obaw o "przyzwyczajenie się" organizmu do leków przeciwcukrzycowych czy stosowanych w chorobach układu krążenia, bo zjawisko takie nie występuje.

Zapraszamy na naszą stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Diabetyk: Miesięcznik Diabetyk, listopad 2010, nr 11 (178)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 17 kwietnia 2024 r.

Zadaj pytanie on-line