Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre 2
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Diabetyk

Miesięcznik Diabetyk, listopad 2010, nr 11 (178)

Magazyn społeczno-medyczny chorych na cukrzycę


Diabetyk

DRODZY CZYTELNICY

O tym, czy otaczający nas świat odbieramy jako w zasadzie przyjazny (czy też nie), często decydują ludzie, nie tylko bliscy, ale też inni, ci z kontaktów zawodowych, towarzyskich czy znani z cudzych opowieści, z mediów czy z lektury - słowem ci, obok których żyjemy, i ci, których poznajemy w sposób zapośredniczony. Wywołują w nas różne emocje, i pozytywne i negatywne, ale co najważniejsze - bywają wsparciem dla nas, źródłem inspiracji do działania, wzorem do naśladowania.

W listopadowym numerze publikujemy trzy teksty o wyjątkowych diabetykach, z których każdy udowadnia, że "chcieć to móc" - móc realizować marzenia, móc być zdrowszym, móc osiągać sukcesy - mimo przeciwności losu i cukrzycy. Aby choroba zanadto nie krzyżowała naszych planów i pozwalała na godne życie, warto zaangażować się w jej terapię i prowadzić ją właściwie. Dlatego, aby Wam to ułatwić, uruchamiamy na łamach "Diabetyka" Ostry dyżur edukacyjny, a ponadto publikujemy w tym numerze bardzo pomocne w codziennym zarządzaniu cukrzycą artykuły dotyczące: "Filozofii pomiarów glikemii", "Umiejętności przestrzegania zaleceń", "Skutecznej terapii analogiem długo działającym" i in. Mamy nadzieję, że listopadowe wieczory upłyną Wam pod znakiem ciekawej lektury "Diabetyka".

Redakcja

Okładka:

Diabetyk
(kliknij, aby powiększyć okładkę)


Cena: 5 zł (z 7% VAT)

KRUSZYNKA I JEJ ŚPIEW
Kiedyś, w szkole, wyciągając z plecaka glukometr, Justyna musiała tłumaczyć, że nie jest to telefon. Innym razem musiała zjeść kanapkę i wypić sok podczas lekcji - i poczuła na sobie karcące spojrzenie nauczycielki. Pani najwyraźniej nie zdawała sobie sprawy z powagi sytuacji. W jej otoczeniu prawie wszyscy wiedzą o cukrzycy. Nie kryje się z nią specjalnie, podczas lekcji potrafi wyciągnąć pen i przy całej klasie podać sobie insulinę w rękę lub w brzuch. Przed lekcjami wychowania fizycznego stara się zadbać, żeby cukier nie był zbyt niski. Kładzie glukometr na ławce, by w razie wątpliwości móc szybko sprawdzić poziom glukozy we krwi.

POWTÓRKA Z NADCIŚNIENIA TĘTNICZEGO
Wysokie wartości ciśnienia rozkurczowego są szczególnie niebezpieczne, gdyż pokazują, że naczynia krwionośne nie są w stanie prawidłowo się rozkurczać, pomimo fazy rozkurczowej serca. U osób powyżej 50. roku życia utrzymujące się podwyższone wartości ciśnienia rozkurczowego wiążą się z większym ryzykiem wystąpienia powikłań. Nadciśnienie tętnicze rozpoznaje się wtedy, kiedy utrzymujące się stale lub okresowo podwyższone wartości ciśnienia w tętniczych naczyniach krwionośnych przewyższają wartość 140/90 mm Hg. Jeżeli tylko jedna ze składowych ciśnienia tętniczego przekracza 140 mm Hg w przypadku ciśnienia skurczowego i/lub 90 mm Hg w przypadku ciśnienia rozkurczowego, wtedy również rozpoznaje się nadciśnienie tętnicze.

CUKRZYCOWA CHOROBA NEREK (cz. 1)
Wysokie, długotrwałe stężenie glukozy w surowicy krwi prowadzi do przerostu (czyli powiększenia) i rozrostu (czyli zwiększania się liczby) komórek zrębu (mezangium) w obrębie kłębuszków nerkowych. Ponadto w obrębie kłębuszków nerkowych dochodzi do wzrostu ciśnienia tętniczego. Przerost komórek oraz wzrost ciśnienia tętniczego powodują wzrost wydzielania szeregu aktywnych czynników, m.in. czynnika wzrostu TGFB (TGF beta - transforming growth factor beta), które nasilają procesy włóknienia w kłębuszku nerkowym. W obrębie nerek dochodzi również do nadmiernego wydzielenia angiotensyny II - związku, który pełni kluczową rolę w rozwoju nadciśnienia tętniczego. Leki hamujące powstawanie angiotensyny II są obecnie głównymi lekami stosowanymi w ochronie nerek (nefroprotekcji) i w leczeniu nadciśnienia tętniczego.

UMIEJĘTNOŚĆ PRZESTRZEGANIA ZALECEŃ
Schorzenia przewlekłe, takie jak cukrzyca, niewydolność serca, nadciśnienie tętnicze, wymagają długotrwałego zażywania leków. W zasadzie większość leków na te schorzenia wymaga przyjmowania przewlekłego. Nie zawsze wiedziałam, jak objaśnić to pacjentowi, ale od pewnego czasu po prostu zadaję pytanie: czy nie martwi się pan, że przez całe życie trzeba myć się, obcinać paznokcie, jeść, spać i kupować ubrania? Pytaniem tym chcę mu uzmysłowić, że jest wiele czynności, które musimy wykonywać tak długo, jak długo żyjemy, i nie jest to powód do szczególnego zmartwienia. Nie należy żywić obaw o "przyzwyczajenie się" organizmu do leków przeciwcukrzycowych czy stosowanych w chorobach układu krążenia, bo zjawisko takie nie występuje.

Zapraszamy na naszą stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

 

mojacukrzyca.org - Diabetyk: Miesięcznik Diabetyk, listopad 2010, nr 11 (178)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 7 czerwca 2023 r.

Zadaj pytanie on-line