Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Diabetyk

Miesięcznik Diabetyk, grudzień 2010, nr 12 (179)

Magazyn społeczno-medyczny chorych na cukrzycę

Diabetyk

DRODZY CZYTELNICY
Święta Bożego Narodzenia mają tak niezwykłą atmosferę, że ulegają jej nawet wyjątkowo biegli w marudzeniu grymaśnicy. Święta bowiem kojarzą się nam z okresem spotkań rodzinnych, cudownych zapachów choinki i cynamonu, i niecodziennych kulinarnych przyjemności. Pamiętajmy jednak o kontrolowaniu ilości spożywanych potraw, aby Nowy Rok rozpocząć z prawidłowym stężeniem glukozy we krwi i bez zbędnych kilogramów. Można tego dokonać zachowując umiar, częściej mierząc glikemię i stosując różne sztuczki kulinarne, które pozwolą "odchudzić" - bez utraty wyjątkowego smaku - niektóre bożonarodzeniowe potrawy ("Świąteczne dylematy kulinarne").

Chcąc podzielić się z Wami pozytywnymi emocjami i dobrymi wieściami, w numerze grudniowym publikujemy niezwykle ciekawy tekst na temat nowoczesnej - bardzo skutecznej i obiecującej - metody terapii cukrzycy typu 2 (Temat Miesiąca), a także informacje dotyczące refundacji analogów długodziałających. Dziękujemy za wyrazy uznania dla naszego (Waszego) czasopisma i życzymy Wam spokojnych, pełnych uśmiechu świąt Bożego Narodzenia. Do Siego Roku!

Redakcja

Okładka:

Diabetyk
(kliknij, aby powiększyć okładkę)


Cena: 5 zł (z 7% VAT)

Z OSTATNIEJ CHWILI
Diabetycy opanowali Kraków
Wydarzenia trwały od piątku do niedzieli. Jeździł "słodki tramwaj", przeprowadzono liczne badania prewencyjne i konsultacje ze specjalistami. Finałem uroczystości był wielki "Marsz Diabetyków z Przyjaciółmi", zorganizowany 14 listopada w niedzielę. Pogoda była wspaniała, świeciło słońce, i nawet niebieski kolor nieba okazał w tym dniu solidarność z diabetykami. Głównym celem obchodów Światowego Dnia Walki z Cukrzycą jest zwiększenie świadomości społeczeństwa odnośnie do przyczyn, objawów, sposobów leczenia choroby i powikłań z nią związanych oraz promowanie zdrowego stylu życia. Tematem przewodnim na lata 2009-2013 jest "Edukacja i prewencja", a hasło szczegółowe na ten rok brzmi "Przejmijmy kontrolę nad cukrzycą. Teraz".

TEMAT MIESIĄCA
Agoniści receptora GLP-1 w terapii cukrzycy typu 2
Agoniści receptora GLP-1 wywierają szereg wielokierunkowych korzystnych efektów u chorych na cukrzycę typu 2. Leki z tej grupy stymulują sekrecję (uwalnianie) insuliny zależnie od glikemii i zmniejszają patologicznie zwiększone wydzielanie glukagonu. Obniżenie glikemii następuje także poprzez niewielkie opóźnienie opróżniania żołądka. Ponadto preparaty te zmniejszają masę ciała oraz masę tłuszczową przez ograniczenie łaknienia i spożycia pokarmów (…)

Agonistów receptora GLP-1 nie należy stosować u chorych na cukrzycę typu 1 ani w terapii cukrzycowej kwasicy ketonowej. Zastosowanie agonistów receptora GLP-1 w terapii skojarzonej z insuliną jest w trakcie badań klinicznych.

POD LUPĄ
Cukrzycowa choroba nerek (cz. 2)
Istotą nefroprotekcji w cukrzycowej chorobie nerek jest również właściwa kontrola nadciśnienia tętniczego.

Kluczową rolę odgrywają tutaj leki należące do tzw. inhibitorów konwertazy angiotensyny ACEI (Angiotensin-converting enzyme inhibitors) oraz blokerów receptora dla angiotensyny AT1 (ARB - Angiotensin receptor blockers), które są uznawane za leki z wyboru. Leki te hamują powstawanie angiotensyny II - substancji, która odpowiada za nadciśnienie tętnicze oraz niekorzystne zmiany w nerkach. Przy stosowaniu obu grup leków należy kontrolować stężenie potasu w surowicy krwi, gdyż leki te mogą wywołać hiperkaliemię (wzrost stężenia potasu w surowicy krwi). Inną grupą leków hamujących rozwój cukrzycowej choroby nerek są również leki moczopędne.

ABC INSULINOTERAPII
Insulinoterapia w praktyce - o czym pacjent powinien wiedzieć, rozpoczynając insulinoterapię? (cz. 2)
Insulina w warunkach domowych powinna być wstrzykiwana w tkankę podskórną, skąd wchłania się równomiernie, z przewidywalną szybkością. Optymalne długości igieł to 6 mm oraz 8 mm. Igły o długości 12 mm nie są zalecane ze względu na ryzyko wstrzyknięcia insuliny zbyt głęboko. Osoby otyłe nie powinny obawiać się, że stosując igłę krótką - 6 mm lub 8 mm - wkłują ją zbyt płytko w skórę. Igły takie pozwalają na podanie insuliny dokładnie w tkankę podskórną.

ZDROWE ODŻYWIANIE
Świąteczne dylematy kulinarne
Jak, nie dokonując rewolucji na stole wigilijnym, zmodyfikować receptury kulinarne, by były nieco bliższe zaleceń dietetycznych? Jak nie pozbawić się kulinarnych przyjemności, jednocześnie nieco "odchudzając" tradycyjne potrawy? Jak obniżyć ich indeks i ładunek glikemiczny, zmniejszyć całkowitą liczbę węglowodanów w tym szczególnym posiłku, jakim jest Wieczerza Wigilijna? Jak to zrobić, aby na koniec Wieczerzy mieć na tyle prawidłową glikemię, by pozwolić sobie na łasuchowanie, i zjeść np. kutię? Proponuję na początek zająć się pierogami, bez których dla niektórych osób Święta w zasadzie nie miałyby smaku. Wiadomo, że potrawy mączne znacząco zmieniają na niekorzyść stężenie glukozy we krwi. Mamy dwa wyjścia z tej sytuacji. Albo ich nie jadać albo zastąpić klasyczną mąkę pszenną mąką pełnoziarnistą, razową czy jęczmienną. Przepis na pierogi, który Państwu polecam, zawiera w swojej recepturze mieszankę obu tych gatunków mąk. Szczerze namawiam do tego, by pierogi czy też uszka z takiej mieszanki mąk zastąpiły pierogi pszenne.


Zapraszamy na naszą stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Diabetyk: Miesięcznik Diabetyk, grudzień 2010, nr 12 (179)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 17 kwietnia 2024 r.

Zadaj pytanie on-line