Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Mniejsza marża

Dziennik Polski, 4.11.2003 r.


Lista leków refundowanych podpisana

Minister zdrowia Leszek Sikorski podpisał listy leków refundowanych - poinformował wczoraj dyrektor departamentu zajmującego się gospodarką lekową w Ministerstwie Zdrowia Piotr Błaszczyk. Na listach kontrasygnatę musi złożyć jeszcze minister finansów.

Ogółem na listach znajduje się ponad 2,6 tys. produktów. Według Błaszczyka, należy spodziewać się obniżenia cen leków refundowanych ze względu na to, że zmniejszona została marża hurtowa, a w niektórych przypadkach ministrowi udało się wynegocjować niższe ceny. Na leki refundowane obowiązują ceny urzędowe.

W porównaniu z poprzednimi wykazami leków refundowanych znikły 243 pozycje, a dodano 380 nowych. Nie ma na nich jednak tzw. leków innowacyjnych, czyli powstałych niedawno i chronionych jeszcze patentem. Nie wpisano na listę także środków antykoncepcyjnych.

Jak powiedział Błaszczyk, z grupy 243 usuniętych leków 138 znikło ze względu na niezaakceptowanie przez producenta propozycji cenowej ministra zdrowia, 200 zostało usuniętych na wniosek producenta, a pięć ze względów medycznych (chodzi tu o niektóre estrogeny stosowane w hormonalnej terapii zastępczej; dyrektor poinformował, że o usunięcie ich z listy wnioskował krajowy konsultant ds. ginekologii).

Projekt listy był krytykowany przez środowiska farmaceutyczne oraz niektóre grupy pacjentów, m.in. diabetycy domagali się dostępu do większej liczby preparatów insuliny po cenie ryczałtowej (2,5 zł).

- W wyniku konsultacji w przypadku 73 preparatów podwyższony został limit - powiedział Błaszczyk. Limit to górny pułap, do jakiego dany lek jest refundowany; jeśli jakiś preparat znajduje się na liście leków refundowanych, ale jego cena jest wyższa niż limit, różnicę dopłaca pacjent. Błaszczyk dodał, że w 23 przypadkach w wyniku konsultacji limit został obniżony.

Listy leków refundowanych składają się z trzech rozporządzeń oraz jednego obwieszczenia. Zawierają wykazy leków sprzedawanych za opłatą ryczałtową, bezpłatnych oraz za częściową odpłatnością (30 i 50 proc.). Część leków jest refundowana tylko w przypadku stosowania ich w wymienionych w rozporządzeniu chorobach.

(PAP)

Fragment artykułu z TVP.PL (Wiadomości TVP 04.11.03)

"Zmieniły się zasady refundacji niektórych insulin. Niektóre dotychczas były refundowane w 100 proc., teraz chorzy będą płacić około 17 złotych. Ministerstwo zdrowia zapewnia, że oszczędności uzyskane z wprowadzenia nowych list mają być przeznaczone na leki najnowszej generacji, które będą wprowadzane na listy w 2004 roku."

Fragment wiadomości z POLSATu (04.11.03)

"Minister zdrowia Leszek Sikorski podpisał dzisiaj listy leków refundowanych. Zmieniło się bardzo wiele tzw. limitów cen, czyli kwot, które ministerstwo jest gotowe do leków dopłacić. Nie ma się co spodziewać obniżek cen. Wręcz przeciwnie, wiele lekarstw podrożeje. (...) Według pierwszych wyliczeń (...) cena insuliny, dotychczas refundowanej w 100 proc., wzrośnie o ok. 16-17 złotych."

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Mniejsza marża
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 17 kwietnia 2024 r.

Zadaj pytanie on-line